Az évközi infláció üteme szeptemberben felgyorsult, 1,6 százalékról 1,7 százalékra nőtt. Októberben az infláció, az elvárásoknak megfelelően tovább gyorsult. Az idén szeptembertől pedig az összesített infláció 0,3 százalékkal nőtt – közölte a Szlovák Statisztikai Hivatal.
Az évközi az összehasonlításból kiderült, hogy szinte minden vizsgált kategóriában áremelkedés tapasztalható. A lakhatás, az energiaárak, a bútorok vagy és a háztartási eszközök ára viszont kis mértékben csökkent. Az infláció kiszámolásához használt fogyasztói kosár jelentős hányadát kitevő élelmiszerárak évközben 6,5 százalékkal emelkedetek, ami az utóbbi 6 év leggyorsabb emelkedését jelenti - vélekedett Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank Czech Republik and Slovakia elemzője.
Az alkoholmentes üdítőitalok ára 6,2 százalékkal emelkedett, a közlekedés 2,6 százalékkal, az éttermek és szállodák árai 2,5 százalékkal, az alkohol és a dohány, valamint az egészségügy árai egyaránt 2,4 százalékkal növekedtek. A kultúra és az üdülés kiadásai 2,1 százalékkal, a vegyes áru és szolgáltatások 1,6 százalékkal, az oktatás 1,1 százalékkal, a ruházat és a lábbeli ára 0,4 százalékkal lett magasabb.
Csökkentek viszont a lakhatás kiadásai, 1 százalékkal lettek kevesebbek a lakás, a víz, villanyáram, gáz és a többi fűtőanyag költségei, 0,6 százalékkal pedig a bútor és a lakberendezési tárgyak lettek olcsóbbak. Nem változtak Postai és telefonszolgáltatás költségei.
Szlovákiában 2014-2016 között átlagban csökkentek a fogyasztói árak ezért defláció alakult ki. Azonban a Szlovák Nemzeti Bank legutóbbi előrejelzése szerint a fogyasztói árak növekedése az elkövetkező években tovább fog fokozódni. Az infláció a várt 1,2 százalékról már a jövő évben 2 százalékra emelkedhet.
„Az év elején az infláció talán még két százalék fölé is emelkedhet. Az, hogy a várt 2 százalékos határértéket mennyire markánsan lépi túl, főleg a szabályozott energiaáraktól, valamint a vaj és a tojás árának alakulásától is függ majd. Főként a villanyáram árának emelkedése várható, ellenben a gáz ára valószínűleg változatlan marad" – vélekedett Koršňák. Az árak emelkedését továbbra is az élelmiszerárak és a keresleti infláció befolyásolja majd, egyúttal erős munkaerőpiac és a növekvő fogyasztói bizalom további fogyasztásra fogja ösztönözni a hazai háztartásokat.
Forrás: gazdasag.sk
Ezt már olvasta?
Már januárban érkezik a magasabb nyugdíj
Már januárban a megemelkedett nyugdíjat fogja folyósítani...
Milyen járulékot fizetnek majd az új évben az egyéni vállalkozók?
Ahogy minden év elején, 2025-ben is emelkedik az egyéni...