Back to top

A feljelentés ellenére marad felvidéki a vágta

Publikálva: 2025, február 2 - 07:01
A Szlovák Értelmiségiek Szövetsége feljelentette Hájos Zoltánt, Dunaszerdahely polgármesterét, akit a nagyszombati kerületi rendőrkapitányság nyomozója az alapvető emberi és szabadságjogok elnyomására irányuló mozgalom alapítása, támogatása és népszerűsítése miatt indított büntetőügyben hallgatott ki, ami egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A feljelentés ellenére marad felvidéki a vágta

Erről maga a polgármester számolt be a közösségi hálón, ahol megjegyezte, a feljelentés szerint a büntetés négy évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, ha bebizonyosodik, hogy a cselekményt nagy nyilvánosság előtt vagy nyilvánosság számára hozzáférhető helyen, súlyosabban minősülő módon követik el. Ez lenne a Felvidéki Vágta rendezvény.

A feljelentő szucsányi  székhelyű Szlovák Értelmiségiek Szövetsége (Združenie Slovenskej Intelligencie) szerint ugyanis a Felvidék egy revizionista kifejezés. A szlovák „intelligencia” tehát újra akcióban, ők ugyanis nem ismeretlenek olvasóink előtt: tudósításunk alapján feljelentették már Halász Bélát, Gúta polgármesterét is.

Felkerestük Hájos Zoltánt az ügy kapcsán, aki a Felvidék.mának elmondta, ugyan nem ijedt meg a feljelentéstől, de a kihallgatást komolyan veszi.

A kerületi nyomozó a dunaszerdahelyi rendőrkapitányságon kapott egy irodát, ott hallgatta ki őt Karaffa Attila alpolgármesterrel és Mikóczy Zoltánnal együtt. Puha György alpolgármestert egy későbbi időpontban hallgatják ki, mivel épp szabadságát tölti

– tudtuk meg.

Az egyik feljelentés konkrétan a 2023. július 8-án megrendezett Felvidéki Vágtát érinti, míg a másik a 2023. augusztus 20-ai Szent István-napok mellett megrendezett Felvidéki Fesztivál kapcsán történt. Arra a kérdésünkre, hogy a feljelentés miatt elgondolkodtak-e azon, hogy megváltoztatják a rendezvények nevét, Hájos kifejtette: a Felvidéki Fesztiválnak még nincs komoly hagyománya, el lehet gondolkodni azon, milyen más név képes hűen tükrözni a csallóközi, városi, azaz dunaszerdahelyi rendezvényt.

„A Felvidéki Vágtával kapcsolatban viszont világos, hogy nincs más alternatíva, mert egy lovasversenyről van szó, amit Magyarországon szerveznek, és a Nemzeti Vágta előfutama a Felvidéken. A Felvidéki Nemzeti Vágta – ez valójában a Felvidéki Vágta – a neve ennek a rendezvénynek, úgy, mint Székely Vágta Erdélyben, Vajdasági Vágta a Vajdaságban, vagy Muravidéki Vágta a Muravidéken.

Úgyhogy a Felvidéki Vágtából engedni nem lehet” – fogalmazott.

Hozzátette: sem városi rendezvényen, sem a vágtán nem hangoznak el olyan politikai jellegű célzások, vagy netán uszítások, amire a feljelentők esetleg a név kapcsán gondolják, hogy elhangozhatnak. „Azt hiszem, hogy aki részt vett a rendezvényeinken, igazat tud adni nekem abban, hogy

ezek a sport- és társadalmi események nemcsak a szlovákiai lótenyésztők és az egyes községeket vagy városokat képviselő lovasok ünnepe, hanem mindenekelőtt a gyermekes családok szabadidős tevékenysége.

A színpadon neves előadók, valamint folklórcsoportok és kulturális együttesek mutatkoznak be, és a rendezvénynek nincsenek politikai felhangjai” – nyomatékosította Hájos Zoltán.

A ZIS FB-oldalának borítóképe. Rajta a felirat: „Amikor 1920. június 4-én háromnegyed ötkor a Trianon nevet viselő szerződés alá odaírtam a nevemet, tudtam, hogy a szlovák nemzet elszámolását írom alá a volt történelmi Magyarországgal, elszámolást az elejétől a végéig a nemzetem vérével, szenvedésével és nyomorúságával aláírt számlákért. Az ilyen elszámolás pedig örök.” JUDr. Štefan Osuský, a trianoni szerződés aláírója Cseh-Szlovákia nevében.

 

A feljelentőkkel kapcsolatban pedig megjegyezte, felvetődik benne a kérdés, hogy a szlovák értelmiséget tömörítő egyesületnek mi a célja a feljelentésekkel?

„Az a céljuk, hogy megfélemlítsék a magyarokat Szlovákia területén, vagy ki akarnak minket innen üldözni?

Az biztos, hogy ez a fajta viselkedés, amit ők megengednek maguknak, azaz, hogy feljelentésekkel zaklatják a magyar embereket, biztosan nem tesz jót a szlovák–magyar együttélésnek, a megbékéléshez semmiképpen sem járul hozzá. Ilyen jellegű viselkedés vagy igyekezet nem tesz jót a két nemzet közötti kapcsolatnak” – hangsúlyozta.

Dunaszerdahely polgármestere portálunknak még egyszer megerősítette: a Felvidéki Vágta neve marad, ebből engedni nem lehet és legközelebb kilencedik alkalommal rendezik meg idén nyáron,  július 5-én.

Szalai Erika/Felvidék.ma

Ezt már olvasta?

Cookies