Az előzetes eredményekből úgy tűnik, hogy az effajta következmények is csak rövid ideig tartanak, más biztonsági aggály pedig nem merült fel.
Azt egyelőre még nem állapították meg biztosan, hogy a védettséget hogyan befolyásolta a kísérlet. Úgy tűnik, hogy jelentős különbség nincs aközött sem, hogy valaki az AstraZeneca vagy a Pfizer vakcinát kapja először.
Az Oxfordi Egyetem februárban indult vizsgálatában 830, 50 év feletti felnőtt bevonásával arra keresi a választ, hogy mi történik, ha a kétfajta oltóanyagot felcserélik az ismétlő dózisnál. A kutatók azt vizsgálják, hogy a vakcinák kombinálása javíthat-e a hatékonyságon, a védettség időtartamán vagy egyáltalán felcserélhetők-e a szerek, ha például hiány van valamelyikből.
Mint arra a BBC is emlékeztet, a felcserélhetőség ötlete már például Kanadában is felmerült, miután bizonytalanná vált, hogy az AstraZeneca tudja-e teljesíteni szállítási vállalásait.
Sőt a legfőbb kínai járványügyi szakember is felvetette, hogy kísérletezni kellene különféle gyártású és technológián alapuló oltóanyagok mixelésével. Az Oxfordi Egyetem azonban az első a világon, amely tudományosan is vizsgálja a lehetőséget.
Áprilisban pedig újabb tesztet indítottak, a Moderna és a Novavax vakcináival.
ma7.sk/Magyar Nemzet
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely város gyásznapján a világháborúkban elesett dunaszerdahelyi katonahősökre emlékezünk
November 2-a Dunaszerdahely város gyásznapja – ekkor...