A konferencia a családon belüli egymásra utaltságról, a családról, a gyermekek értelmi és érzelmi fejlődéséről, a férfi és a nő szerepéről a családban, a családi kapcsolatokról szólt.
Hájos Zoltán, polgármester megnyitójában köszöntötte a résztvevőket, az előadókat. Kiemelte, hogy rendkívül fontos a családról beszélni, fontos erősíteni a családon belüli viszonyokat, a család szerepét a társadalomban. A konszolidált család ugyanis az alapja a más családokkal, csoportokkal együttműködő, megfelelő kommunikációnak. Ráadásul kisebbségi családként még specifikusabb helyzetben vagyunk, amit minden magyar családnak tudatosítania kell.
A családpolitikáról, a magyarság megmaradásáról, a határon túli kapcsolatokról beszélt Kecskés Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Család és ifjúságügyekért felelős államtitkárság Család és népesedéspolitikai főosztály vezetője.
Programon kívül Sipos Géza mutatta be a kárpátaljai, Sámuel Alapítványt, mely 2001-ben jött létre azzal a céllal, hogy esélyt adjon Kárpátalján az árva, illetve önhibájukon kívül nehéz szociális helyzetben lévő gyermekek számára.
Rabai Erzsébet,a FEMIT munkatársa az iskolákkal való kapcsolattartásról beszélt, de nemcsak pozitív, hanem negatív példákat is felsorolt, hogy azokat kimondva, a problémákat a jövőben orvosolni lehessen.
Uzsalyné Pécsi Rita, neveléskutató, pedagógiai szakértő, előadásának címe: Egymás kedvéért születtünk. Előadásából kiderült, milyen alapvető különbségek vannak férfi és nő közt, például térlátásban, tájékozódásban, beszédben, ezért a párkapcsolatokban nagyon erősen érezhető a kommunikációbeli különbség. Ezért tartja fontosnak, hogy ne azonos akarjon lenni a férfi és a nő, hanem próbáljanak egymás kiegészítései lenni.
Liszicza István, mérnök, közgazdász, főiskolai docens a szellemi munka technikájáról beszélt, gyakorlatilag arról, hogy hogyan kellene tanulni, de arról is, hogy mekkora a felelőssége a tanárnak a diákjai szellemi fejlődésében. Tudatosítani kell, hogy nem maga a tanulás nehéz, hanem hogy a tanulást elősegítő állapotba tudjunk kerülni, hogy arra tudjunk koncentrálni. Ugyanakkor nem elegendő a virtuális kapcsolattartás, a személyes kapcsolatok a fontosak. Ha személyes kapcsolatot épít ki a tanár a diákjaival, rá tud jönni, hogy melyik diákja miben tehetséges, így segíteni tudja őt a fejlődésben. Fontos feladata lenne az iskolának gyakorlati példákon keresztül a felelősségtudatra nevelés.
A Kuckó Polgári Társulás képviseletében Csémi Ildikó hívta fel a figyelmet a Keresztény sziget 2016 című családi programra, mely Budapesten kerül megrendezésre május 28-án.
Böde Péter, vándormeseíró beszélt munkájáról, a mesékről, és arról, hogy nagyon sok probléma megoldását megtalálhatjuk a mesékben. A mesélés meghatározó kapcsolattartási forma lenne egy családban, hiszen abszurd társadalmunkban a televízióban sokszor mások magánéletét nézzük érdeklődve, miközben lemaradunk a sajátunkról. Egyedi, saját mesével zárta előadását.
Németh Gabriella a közelmúlt döbbenetes eseményeit emelte ki, amikor nem vették figyelembe a gyermekek jogait, érzéseit. Az előadása a bajba jutott családokról, gyermekekről, és azok segítéséről, közelebbről pedig Pozsony megye családsegítő szociális programjáról szólt.
Puss Sándor, jezsuita szerzetes előadásának központi témája a szenvedélybetegségek felismerése, megfelelő kezelési lehetősége volt.
Kugler Gyöngyi, szakpszichológus az előadás elején elmondta, hogy nehéz témáról lesz szó, olyanról, amely kapcsán mindig döbbent arcokat, megrökönyödött hallgatókat lát. Előadásának címe: Szeretetbe csomagolt bántás, Óvodáskorúak szexuális abózusa. Szomorú, megtörtént esetek leírását is ismertette.
Süll Tamás egy családsegítő projektet mutatott be, mely a Kárpát-medencei Családlánc tagszervezetei tagjainak segítene interaktív foglalkozás keretében, hogy jobban értsék egymást a különböző korosztályok, lássák a problémákat és a megoldásokat egy kapcsolaton belül, férfi és nő közt. A program 2016. szeptember és 2017. február közt valósul meg.
Hideghéty Andrea a Kárpát-medencei Családlánc munkáját mutatta be. Elmondta, hogy a nagy családokat tömörítő tagszervezetek mellett szükség van azok közös munkáját koordináló szervezetekre is, ilyen például a Szövetség a Közös Célokért, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, vagy például a mostani konferenciát szervező FEMIT.
Nagy Annamária, pszichológus egy ma is általános fiatalkori problémáról, az evészavarokról tartott előadást.
Győri Margit, a FEMIT vezetője foglalta össze a nap történéseit, majd rövid kultúrműsorra invitálta a jelenlévőket, melyet az Alistáli Művészeti Alapiskola diákjai mutattak be.
Ezt már olvasta?
Kiszámolható a Szociális Biztosító honlapján, mekkora lesz januártól a nyugdíj
A Szociális Biztosító (SP) honlapján levő számológéppel...