Back to top

Dunaszerdahely város polgármesterének díjazottai 2023-ban

Publikálva: 2023, április 23 - 21:01
Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere 2023-ban 3 polgármesteri díj odaítéléséről döntött, valamint 1 polgármesteri emléklapot adott át.
Dunaszerdahely város polgármesterének díjazottai 2023-ban

A „Dunaszerdahely Város Polgármester Díja“ elismerésre azok a magánszemélyek és csoportok terjeszthetők fel, akik Dunaszerdahely Város területén laknak, a város érdekében tevékenykednek, kimagaslót alkottak, kiemelkedő eredményt értek el a tudomány, a technika, a művészet, a sport, a nevelés területén, tevékenységet végeztek emberi élet védelmének, a város vagyonának és lakosainak érdekében, továbbá olyan személyek, akik tevékenységükkel érdemeket szereztek a város gazdasági és kulturális fejlődésében, jó hírnevének itthon és külföldön való terjesztésében, véradóknak – akik a Jánsky-emlékérem arany fokozatának birtokosai.

 

Csepi Zsuzsa - a bábművészetben kifejtett áldozatos, sokéves munkássága elismeréseként, a kulturális élet gazdagításáért, városunk hírnevének öregbítéséért.

Csepi Zsuzsa a szlovákiai magyar amatőr bábművészeti mozgalom aktív csoportvezető-rendezője, bábjátékos, népművelő. 40 éve foglalkozik a műfajjal – talán ő a legrégebbi szlovákiai magyart amatőr bábjátszó.

Doborgazon született. A somorjai magyar gimnáziumban érettségizett, majd a Lévai Pedagógiai Szakközépiskolában óvónői és nevelői szakon végzett. Csibészek néven Nagyszarván bábcsoportot hozott létre, amely hamarosan szép díjakkal büszkélkedhetett. Nagyszarva népművelője, több cikluson keresztül önkormányzati képviselője volt, 1987-től a művelődési ház vezetője. Férjével, Csepi Mihállyal, aki hosszú évekig a helyi Csemadok alapszervezet elnöke volt, együtt alakították a kulturális közösségeket, szervezték a falu kulturális életét. Nyugdíjba vonulása után a szépkorúak képzésén elvégezte a Comenius Egyetemet. Dunaszerdahely város felkérésére 2004-ben megalapította és működteti az Aranykert Bábszínházat.

Meggyőződése, hogy a legjobb oktatási módszer a báb.

A Duna Menti Tavasz fesztiválon 2011-ben életműdíjat – a Dusza István-díjat - vehetett át, 2017-ben a Csallóköz Kultúrájáért Díj laureátusa lett.  Több rendezői, gyerekzsűri díj mellett Bábjátékos-mester díjat is kapott.

Azt vallja, amit Nagy László is vallott: Tenni kell a jót, s akkor lassan végigrezeg a világon.

Legnagyobb vágya, hogy Felvidéken létrejöjjön egy igazi, állandó jelleggel működő magyar bábszínház, s jó lenne, ha ehhez a nemes törekvéshez talán az Aranykert bábszínház társulata hintené el az első magvakat.

Amikor Dunaszerdahely bemutatkozott a Budapesti Művészetek Palotájában, az Aranykert bábszínház is előadást tartott.

Balatonszárszón Csukás István 80. születésnapját ünnepelte az Aranykert, az ő általa írt Kelekótya kiskakas mese dramatizált változatával - a művész velük együtt ünnepelt a Sárkányfesztiválon, amely rendezvényen egy egész napon át az érdeklődők az Aranykert művészetét csodálhatta, kedves bábjátékát és az Aranykert tagjainak szeretetteljes hozzáállását

Andrásy Tibor - életműve elismeréseként, több évtizedes kimagasló színvonalú képzőművészeti munkásságáért.

Andrásy Tibor az ellentétek festője, egész munkásságát áthatja a drámaiság, a realista ábrázolásmód és az elvont megfogalmazás. 1960 óta szabad grafikával foglalkozik - fametszetekkel, színes linómetszetekkel, litográfiákkal és illusztrációkkal. 1990 óta gyakori műveiben a kombinált technika és a tempera használata. Képeiről visszaköszönnek a dunai motívumok, ősrégi fűzfák, halászhajók és csónakok, emellett a Magas-Tátra és a hegyvidék is inspirálja.

Újabb alkotásaiban szürrealisztikus motívumok jelennek meg, amelyekkel a művész rámutat világunk éles kontrasztjaira. Műveivel az erőszak ellen harcol, de megfesti a jóságba és az emberbe vetett hitet is. Munkássága őszinte tisztelgés az élet és annak értékei, szépsége és emberi lét előtt.

A pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán végzett 1959-ben, mesterei: Orest Dubay, Vincent Hloznik. Majdnem 50 éven át Somorján élt, 2020-ban költözött Dunaszerdahely városába. 1959-ben elnyerte a lipcsei Nemzetközi Könyvkiállítás aranyérmét. Ettől az évtől szerepel rendszeresen kiállításokon.

Művei megtalálhatók a többi közt a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban, a pozsonyi Városi Galéria gyűjteményében. 2019-ben a Somorjai önkormányzat Pro Urbe díjjal ismerte el tevékenységét.

NFG klub - mint alternatív kulturális létesítmény fennállásának 25. évfordulója alkalmából, a helyi kultúra és társadalmi élet gazdagításának elismeréseként.

A dunaszerdahelyi NFG klub 1995-ben nyitotta meg kapuját és megalakulása óta állandó felvidéki társpartnere a Mediawave fesztiválnak, az Are You Free? jazzfesztiválnak és egyéb rangos művészeti eseményeknek. Működtetője az NFG Polgári Társulás, amely folyamatosan megújul, hogy lépést tartson az újabb kulturális folyamatokkal.

A Csaplár Benedek VMK hátsó részében működő NFG klub 1997-98 fordulóján jött létre alternatív kultúrtérként, és rengeteg olyan momentumot adott a helyi fiatalságnak, amit máshol a környéken nem élhettek volna át. Az egykori alapítók, vezetők közül ma már többen családapák, vállalkozásuk, saját egzisztenciájuk van, a klub azonban a mai napig olyan emberek találkahelye és gondolatok olvasztótégelye, amelyek előbbre viszik a helyi közösséget.

Koncertek mellett kvízesteket, társasjáték-esteket, könyvbemutatókat, filmvetítéseket, kisebb színházi előadásokat, bábszínházat és táncházat is rendeznek, hétközben pedig több zenekar vagy kisebb színtársulat próbál itt. Az elmúlt évek egyik gyümölcse, hogy az NFG kiment a kultúrház falain kívülre is, 2020 óta ugyanis minden év júliusának első hétvégéjén a bodaki vadászháznál szervezik meg az NFGreen fesztivált.

A polgári társulás, amely működteti, nonprofit szervezet, tehát minden pénzt a klubba forgatnak vissza, beleértve a büfé bevételét is. Szlovákiában a legrégebbi, ma is működő klubok között vannak.

Az NFG klub a régió alternatív gondolkodású fiatalságának pótolhatatlan, létfontosságú szerve.

Dunaszerdahely Város Polgármesterének Emléklapját“ a polgármester olyan személyeknek és közösségeknek adományozhatja, akik kiemelkedő módon érdemet szerzett városunk, vagy a régiónk fejlődésében, képviseletében és népszerűsítésében; az elismerés adományozható továbbá kiemelkedő munkahelyi, életkori vagy egyéb jubileum okán, a köz érdekében vagy non-profit szervezet érdekében a sokéves munkásság, tagság és tevékenység végzéséért.

 

Bóna Erzsébet - a társadalmi élet területén kifejtett odaadó munkájáért, a Felvidéki Vágta többszörös megszervezéséért és lebonyolításáért, Dunaszerdahely város jó hírnevének öregbítéséért.

Bóna Erzsébet a dunaszerdahelyi gimnáziumban tett érettségi után a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem testnevelés szakán szerzett diplomát. A sporthoz fűződő szeretetének köszönhetően néhai Méhes Tiborral és Brunczvik Tündével megalapították a női kézilabdaklub elődjét, az SK Talentet. A rendezvényszervezés világával az egyetemi tanulmányai alatt ismerkedett meg, amely azonnal magával ragadta. Elsőként a nagy hagyományokkal rendelkező nyitrai mezőgazdasági vásár, az Agrokomplex szervezésében vállalt részt. Ezt követően egy neves magyarországi mezőgazdasági vállalat európai kampánykörútját szervezte, továbbá számos élelmiszeripari termék piacra történő bevezetésének marketingkoncepcióját dolgozta ki. Mára számos olyan közösségi és kulturális rendezvény szervezése fűződik a nevéhez mint a Dunaszerdahelyen megtartott Felvidéki Vágta, a Bátorkeszi és a Kürti borfesztivál. A Felvidéki Vágta többek között neki köszönhetően mára a lovashagyományok és a lovassport ápolása mellett olyan közösségépítő rendezvénnyé vált, amely Dunaszerdahely Nemzeti Vágtán való részvételével idegenforgalmi szempontból is jelentős. E rendezvény esetében is az igazi kihívást az jelentette számára, hogy az ismeretlenből népszerűt építsen fel. Dunaszerdahelyen a magas színvonalú városi bál és a kellemes hangulatú karácsonyi vásár megszervezésében is fontos szerepet vállal évek óta.

Ezt már olvasta?

Cookies