A DAC szombati ellenfele: SK Sigma Olomouc

Publikálva: 2018, január 20 - 06:24
A második ligás Inter elleni győzelemmel csapatunk sikerrel vette a téli felkészülés első megmérettetését, szombaton azonban egy lényegesebben keményebb dió vár a sárga-kékekre – a cseh élvonal őszi harmadik helyezettje.

Január 20-án, szombaton 14:00 órai kezdettel a Sigma Olomouc gárdáját fogadják az Akadémián.

Város: Olomouc (100 000 lakos)

A klub legnagyobb sikerei: 2. helyezés a cseh élvonalban (1995/96); 2x harmadik helyezés a csehszlovák élvonalban; 5x harmadik helyezés a cseh élvonalban; a Cseh Kupa győztese (2011/12); a Cseh Szuperkupa győztese (2011/12); az UEFA-kupa negyeddöntőse (1991/92); az Intertotó-kupa döntőse (2000/2001).

Együttesünk a 2017/18-as idény tavaszi felére való felkészülése jegyében szerdán sima, 5:0-s győzelmet aratott a pozsonyi Inter ellen. A 2018-as esztendő első találatait a kétgólos Pačinda és Malec szerezték, míg a fennmaradó találatot Vida jegyezte büntetőből. Szombaton azonban egy lényegesebben erősebb ellenfél tesz minket próbára.

Az olomouci klub 1919-ben alakult. Hosszú éveken át azonban nem értek el semmilyen jelentős eredményt, az alacsonyabb osztályú bajnokságokban szerepeltek. Csak az 1981/82-es szezonban sikerült kivívniuk az élvonalba való feljutást, és még ha egy idényt a másodosztályban töltöttek is, ezt követően harminc évet szerepeltek megszakítás nélkül az első osztályban. Ezalatt jobb és rosszabb helyezések váltották egymást, többször is a bajnoki cím közelében voltak, ám sohasem végeztek elsőként.

A „Hanákok” számára az UEFA-kupa 1991/92-es kiírásának negyeddöntős szereplése a legszebb emlék. A Real Madrid elleni első mérkőzésen elért 1:1-es döntetlent követően a spanyol óriás a visszavágón aratott, mindössze 1:0-s sikerével jutott tovább. A klub legnagyobb sikerei közé sorolandó az Intertotó-kupa döntőjében való szereplés: a 2000/01-es kiírásban két mérkőzés után csak hosszabbításban maradtak alul az olasz Udinese ellen.

Ellenfelünk a 2011/12-es idényben is hatalmas sikert ért el, amikor is a bajnokságban elért 11. helyezés ellenére elhódították a Cseh Kupát, majd a Csehszlovák Szuperkupát is. Egy korrupciós ügy miatt azonban nem indulhattak az UEFA-kupában. A klub életében turbulens idők kezdődtek. A 2012/13-as évadot az 5. helyen fejezték be, ám a következő szezonban kiestek a másodosztályba. Majd ismét felkerültek, megint kiestek, hogy a tavalyi feljutás után a bennmaradást célul kitűző klub hatalmas meglepetésre a harmadik helyen álljon az idény őszi felét követően.

A morvai klubban sok legendás futballista szerepelt: például a szlovák U21-es válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya, Pavel Hapal, vagy a sokszoros válogatott Radek Látal, Tomáš Ujfaluši vagy David Rozehnal. Tavaly Michal Obročník szerepelt utolsó szlovák futballistaként az Olomoucban, ám több, a szlovák élvonalból is ismert labdarúgó megfordult a cseh klubban, mint például Juraj Halenár vagy Ivan Lietava. Rajtuk kívül az a Robert Caha is szerepelt az Olomoucban, aki a 2008/09-es szezonban Dunaszerdahelyen futballozott. A 2015/16-os idényben a DAC jelenlegi támadója, Tomáš Malec is a kék-fehérek alkalmazásában állt.

A „Kék lavina” elleni párharc nem az elmúlt időszak első barátságos mérkőzése lesz a két gárdának. A 2015/16-os évadra való nyári felkészülés keretén belül ugyanis Szaniszlófalván (Staškov) 2:1-es győzelmet arattunk. Akkor Szarka és Jurčo szerezték a sárga-kékek góljait.

Cseh ellenfelünk teljes gőzzel készül a tavaszra, ám hozzánk hasonlóan a szombati lesz az Olomouc első komolyabb megmérettetése. Eddig ugyanis 5:0-ra győzték le a harmadik ligás Prostějovot és 7:0-ra a szintén harmadik vonalban szereplő Hlučínt, míg a második ligás Hradec Královét 7:3-ra tömték ki.

A transfermarkt honlap szerint a Sigma Olomouc játékoskeretének összértéke 10,28 millió euro, míg a DAC csapata 5,73 millió eurot ér.