A DAC 1:0-ra verte a Spartakot

Publikálva: 2024, május 12 - 22:42
Újabb csodás estét élt át a MOL Aréna közel kilencezres közönsége, miután Yapi góljával a DAC 1:0-ra legyőzte az örök rivális nagyszombati Spartakot. A szezon utolsó hazai mérkőzése után már csak egy lépés választja el a sárga-kékeket az európai kupaszerepléstől.

54 pont szerepelt a nagyszombati Spartak és 52 a DAC neve mellett a táblázatban a Niké Liga rájátszásának utolsó előtti fordulója előtt. Igazán kemény meló várt tehát Xisco Muñozra és csapatára a szezonbeli utolsó hazai találkozón, hiszen az Európa Konferencia Ligát érő helyért óriási csata volt kilátásban. „Az egész szezon során üldöztük a Nagyszombatot, és most jött el a pillanat, amikor megelőzhetjük őket” – nyilatkozta a kerületi rangadót megelőzően a spanyol vezetőedző, aki mindössze Barišić és Gruszkowski játékára nem számíthatott. Az 1:0-ra elbukott kupadöntő után a Spartak is győzelmi kényszerrel lépett pályára, ezúttal a csapat legjobb góllövője, Michal Ďuriš nélkül.

Rangadóhoz illő szurkolói felvezetéssel indult a találkozó, amelyen a vendégszektor is szinte teljesen megtelt, a kiváló hangulat így előre borítékolható volt. Támadó szellemben kezdtük a meccset, de Takáčot első alkalommal csak a 9. percben tudtuk próbára tenni: egy sarokrúgást követően Brunetti fejelt épp a kapus kezébe. A 15. percben egy újabb szép támadásnak tapsolt a hazai publikum. Kacharaba mintegy 30 méteres keresztpasszát Andzouana ívelte a hosszú oldalra, Koné fejéről viszont kapu fölé szállt a labda.

A másik oldalon Šulek lába „sült el” életveszélyesen. A léc alá tartó labdát Popović bravúrral kitolta. Ez volt a vendégcsapat addigi legveszélyesebb próbálkozása. A folytatás kemény mezőnyjátékot hozott, a pálya minden négyzetcentiméteréért nagy küzdelem zajlott. „Mindent bele!” – zúgta a B-közép, amely megállás nélkül tizenkettedik játékosként buzdított, noha hazai gólnak az első játékrészben nem örülhetett.

A hatékonyság növelésének érdekében Muñoz mester kettős cserét hajtott végre a szünetben: Konét és Mendezt vette le, Redzicet és Yapit pedig hadrendbe állította. Ez a húzása aranyat ért, mert Yapi az 51. percben egy remekül eltalált labdával megszerezte számunkra a vezetést – 1:0. A találatot Vitális és Dimun összjátéka és kiváló helyzetfelismerése előzte meg. A VAR ugyan még megvizsgálta a gólt, de nagyjából két perc után mindenki számára világossá vált, hogy az teljesen szabályos körülmények között született, lesről pedig szó sem volt.

Yapi csapatunk színeiben szerzett első találata után a vendégek kényszerhelyzetbe kerültek, hiszen nekik legalább annyira létfontosságú volt a három pont begyűjtése, mint nekünk. Michal Gašparík védenceinek sikerült is megtartaniuk a labdát, de lassú támadásszövögetéseiket nem követték ordító helyzetek. A magas labdák és gyenge lövési kísérletek rendre Popović kezében kötöttek ki. A mérkőzés legnagyobb lehetősége pedig az utolsó előtti percben jött el a Spartak számára, de ezzel sem tudtak élni, mert Brunetti a gólvonalról rúgta ki a kapuba tartó labdát. Ekkor már talpon volt a MOL Aréna több mint 8700 fős közönsége, és hatalmas ovációval éltette a csapatot egészen a lefújás pillanatáig, amikor a buzdítás átváltott ünneplésbe.

Ha a tabellára nézünk, azt látjuk, hogy jelen pillanatban 55 ponttal a második helyen állunk a már bajnok Slovan mögött. Ez önmagában nagyon jó hír, de most beindul a számodozás, hány pont kell még ahhoz, hogy zsinórban hetedszer is nemzetközi kupaszerepléssel indítsuk a nyarat. Egy a lényeg: menjünk el a lehető legtöbben jövő héten szombaton Trencsénbe, a Zsolna elleni ki-ki meccsre, és hajtsuk bele a fiúkat a győzelembe! Minden más eredmény esetén marad a matek.

Xisco Muñoz (DAC 1904): „Ismét köszönetet mondok a játékosaimnak. Ilyen teljesítményt szeretnénk látni és azt, hogy harcoljanak az utolsó percig. Az utóbbi időszakban hazai pályán igazán erősek voltunk, de nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az elmúlt három hónapban milyen nyomás alatt játszottunk. Nincs más hátra, mint száz százalékban az utolsó fordulóra összpontosítani. Az előttünk álló héten minden részletében erre a meccsre fogunk koncentrálni, hogy valóra tudjuk váltani az álmunkat. A maiért gratulálok a csapatnak, és köszönöm a szurkolóknak a buzdítást, fantasztikus hangulatot teremtettek. Sokkal könnyebb az ilyen nehéz rangadókon játszanunk, ha ilyen támogatást kapunk a lelátóról.”

Michal Gašparík (Nagyszombat): „Természetesen nagyon csalódottak vagyunk, mert ez egy nagyon fontos mérkőzés volt az európai kupaszereplést illetően. Ma úgy kaptunk ki, hogy mindössze két lövés találta el a kapunkat, a gólt pedig egy gyors bedobás után kaptuk. Az első félidőt kézben tartottuk, a hazaiakat nem engedtük helyzetbe, mégsem voltam elégedett a védelmünkkel. A második játékrészben szerettünk volna jobban játszani, mégis egy könnyen elkerülhető gólt kaptunk. A végén volt két nagy helyzetünk, Paur nem talált be az üres kapuba, a másik helyzetünket kifejelték a hazaiak. Most csalódottak vagyunk, de az utolsó mérkőzésen dől el, hogy sikeres szezont zárunk-e.”

ÉLŐ SZÖVEGES KÖZVETÍTÉS

DAC 1904 - FC SPARTAK TRNAVA 1:0 (0:0)
Niké Liga, felsőházi rájátszás, 9. forduló, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2024. 5. 12., 17:30
Játékvezetők: Gemzický - Poláček, Jekkel