Back to top

Cserediákként Szlovákiában

Publikálva: 2017, január 24 - 09:09
2016 decemberében hozták nyilvánosságra a 2015-ös PISA tesztelés eredményét, mely szerint Szlovákiában is romlott a diákok tudásszintje. A teszteredmények kapcsán napokig az oktatás volt a fő téma a médiában, mi is megkérdeztük a Rotarys cserediákoktól, mi a véleményük az itteni oktatásról.
A diákok a Rotary Nemzetközi Cserediák Program révén 2016 augusztusától élnek dunaszerdahelyi családoknál, és ősztől a Ladislav Dúbrava Szlovák Nyelvű Gimnáziumban tanulnak. Mivel a PISA tesztelésen egyikük sem vett részt, ezért arra voltunk kíváncsiak, milyennek tartják a szlovákiai oktatást, mennyire nehéz a tanulás ebben a számukra idegen környezetben. 
 
- Milyen nálatok a matematika és a természettudományi tantárgyak szintje a miénkhez képest? 
Nataly (Mexikó): Nincs különbség a matematika oktatásában, Mexikóban is körülbelül ezt tanulnám. Nálunk is hasonlóan zajlik az oktatás - bár nem ennyire általános. Mivel én gimnáziumba járok otthon, csak harmadikban specializálódunk. 
Siobhan (USA): Itt nehezebb a matematika, két évvel előbbre vagyunk itt matekból. Mi otthon eleve olyan középiskolába megyünk, amivel foglalkozni szeretnénk a jövőben, tehát nincs is ennyi általános tantárgy.
Kevin (Tajvan): Otthon nem tanulok biológiát, kémiát, mivel szakiskolába járok, de matematikát tanulok otthon is. Számomra az itteni sokkal könnyebb.
 
- Naponta mennyi időt vesz igénybe a tanulás itt?
Kevin: Az iskolában megtanulom a feladott anyagot, nincs szükségem otthoni tanulásra. Mi egyébként esszéket, projekteket kapunk házi feladatként, ezeket a heti feladványokat három nap alatt szoktam elkészíteni.
Nataly: Napi egy órát szoktam tanulni, de elsősorban a szlovák nyelvet.
 
- Hogy látjátok, hol könnyebb a tanulás: Szlovákiában, vagy nálatok, otthon?
Kevin: Szerintem az itteni könnyebb, de nem készít fel annyira az életre, a leendő főiskolára. Az itteni diákok feleslegesen tanulnak számukra kevésbé fontos tantárgyakat.
Nataly: Számomra hasonlónak tűnik, mint otthon, Mexikóban.
 
- Végezetül egy kérdés a jövőtökről: Ti mivel szeretnétek felnőttként foglalkozni?
Kevin: Én építészeti középiskolába járok otthon, érdekel az architektúra, ezzel szeretnék felnőttként is foglalkozni.
Nataly: Én még nem tudom. Ezért is járok gimnáziumba otthon, van még két évem a specializációra.
Siobhan: Én otthon, az USA-ban művészeti menedzsmentet tanulok. Ez a színház gyakorlati részével, a szervezéssel, az üzleti menettel foglalkozik.
 
Bugár Rolandtól, a csereprogram felelősétől megtudtuk, hogy a három srác, ugyan a gimnázium harmadik évfolyamának tanóráit látogatják, de speciális tanterv szerint zajlik a vizsgáztatásuk. 
 
- Melyek a cserediákok számára fontos tantárgyak?
- Mivel a világ eltérő oktatási rendszereiből érkeztek, számukra a legfontosabb, hogy a befogadó ország történelmét, kultúráját, társadalmi ismereteit, országának nyelvét, illetve a mindenhol egyaránt fontos matematikát tanulják. Az angol nyelv szintén fontos része a tanulmányaiknak, hiszen ez az a közös nyelv, amelyen kommunikálnak egymást közt, az iskolában, vagy éppen a hétköznapi életben a program ideje alatt. Amikor ideutaztak a diákok, átestek egy felmérőn, majd a kilépő klasszifikációig még egyet abszolválnak, ez alapján tudjuk követni az igyekezetüket, a fejlődésüket. A Rotary számára a hozzáállásuk a fontos, hogy a nyelvi akadályok ellenére mennyit tudnak elsajátítani a tananyagból. A srácok számára pedig azért fontos, hogy bizonyítsanak, mert azok a diákok, akik megfelelő előrelépést érnek el, az egy éves program végén egy két hetes európai körúton vesznek részt - viszont a Csehországban és Szlovákiában tanuló 80 diákból csak 45-en jutnak el erre a nagyszabású exkurzióra. Ez egyfajta motiváció lehet számukra, mert nem biztos, hogy az életük során még lesz lehetőségük meglátogatni Párizst, Barcelonát, vagy éppen Rómát.
 
- Az otthoni iskolák hogyan viszonyulnak a külföldi tanulmányokhoz?
- A csereprogramban részt vevő gyerekek otthon megszakították tanulmányaikat. Amikor hazatérnek, az iskolájuk megkapja a program során kapott értékelést, illetve a bizonyítványt is. Ezután az iskola vezetése dönti el, hogy elfogadja-e az itt elért eredményeket, és csak a kimaradt tantárgyakból kell különbözeti vizsgát tenniük, vagy az elmúlt tanévet meg kell ismételniük. 
 
- Tehát lehet, hogy otthon évet kell ismételniük? Akkor miért éri meg nekik mégis részt venni ebben a csereprogramban?
- Az, hogy a világ egy teljesen más részébe juthatnak el már középiskolásként, az már magában is egy nagy lehetőség. Ugyanakkor azáltal, hogy nem elszigetelten élnek egy-egy családnál, hanem a világ nagy Rotary családja kapcsolja össze őket, a manapság nagyon fontos kapcsolati tőke kialakításához segíti hozzá a résztvevő gyerekeket. A mai világban ez egy hatalmas kiindulási alap.

Ezt már olvasta?

Cookies