Back to top

A cél a Dél-Szlovákiai Borvidék borkultúrájának a támogatása

Publikálva: 2025, április 6 - 11:33
ISTERVINUM 2025 címmel szervezték meg a Dél-Szlovákiai Borvidéki Borversenyt, az Európai Borlovagrend Szlovákia Konzulátusa (EVIRS) és a Szlovákiai Magyar Borászok Polgári Társulása támogatásával. Az eseményt április 4-én tartották a Sikabonyi Gálffy Ignác Közösségi Házban, míg az eredményhirdetés ünnepélyes keretek között a dunaszerdahelyi a Szent György-napokon, a Szent György-napi borünnepen lesz április 24-én a Vásártéren. A verseny célja a Dél-Szlovákiai Borvidék borkultúrájának és az itt készült borok piacszervezésének és értékesítésének a támogatása. 
A cél a Dél-Szlovákiai Borvidék borkultúrájának a támogatása

Az eseményre korábban sajtótájékoztató keretében is felhívták a figyelmet. A verseny célja ugyanis a Duna, Vág és Garam folyók mentén elterülő Dél-Szlovákiai Borvidék borkultúrájának, valamint az itt készült borok piacszervezésének és értékesítésének a támogatása. Ennek szellemében Dunaszerdahely Város vezetősége a Dunaszerdahely Város Bora címet ajánlotta fel a borverseny támogatására abban a reményben, hogy a jövőben ehhez a példaértékű törekvéshez más városok is csatlakozni fognak.

A borkostoló szakembereket a borversenyen Hájos Zoltán polgármester is köszöntötte. 

„A helyi borlovagokkal találtuk ki azt a megoldást, hogy ne két- vagy háromévente találkozzunk, elbírálni a régió borászainak a borait, hanem lehetőség szerint minden évben. És ennek a koronája pedig, hogy kiválasztjuk Dunaszerdahely Város Borát, ahogyan ezt a múlt évben is megtettük. Ennek nagyon jó visszhangja volt – a város pedig azoktól a boros gazdáktól vásárolt borokat, amelyek értelemszerűen a legjobb teljesítményt nyújtották”

– fogalmazott a polgármester, köszöntve egyben az összes megjelent borbírót.

Kiemelte, hogy közöttük vannak olyan fiatalok is, akik első részben vesznek részt az elbírálásban.

„Kívánom számukra, hogy megfelelő tapasztalatot, szaktudást szerezzenek, hogy a jövőben aztán mint új, ifjú generáció a következőkben már teljes jogerővel tudjanak itt bíráskodni” – fogalmazott.

A versenyen Patasi Ferenc főszervező is köszöntötte a megjelenteket, elmondva a verseny feltételeit, szabályait, majd azt részletezte a borverseny elnöke, Geönczeöl Attila agrárközgazdász, borász, borszakíró, nemzetközi borbíráló a Sikabonyi Gálffy Ignác Közösségi Házat megtöltő bírálóbizottságoknak.

Eszerint a versenyen részt vehettek az Európai Borlovagrend Szlovákia Konzulátusa (EVIRS) Dél-Szlovákia Legátusa és a Szlovákiai Magyar Borászok Polgári Társulása szervezetek tagjai, illetve az ezen szervezetek által meghívott bortermelők, akik legalább 100 l borral, vagy palackos bor esetén legalább 120 palackkal rendelkeznek.

A nevezésre, amelyre a dél-szlovákiai magyar borászatok mintegy 70%-a bejelentkezett, termelőnként max. 10 mintát lehetett leadni.

A borokat különböző kategóriákban nevezhették a borászatok, például gyöngyöző- és habzóborok, csendes száraz fehérborok, csendes félszáraz és félédes fehérborok, csendes édesborok, csendes száraz rozéborok, csendes félszáraz és félédes rozéborok, valamint csendes száraz, félszáraz és félédes vörösborok.

A borok értékelése a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (O.I.V.) által kialakított 100 pontos, pozitív bírálati lapon történt. Az érmék között így lesz nagy aranyérem (92,00–100,00 pont), aranyérem (88,00–91,99 pont) és ezüstérem (84,00–87,99 pont), mellette pedig Champion-díj (kategóriánként legfeljebb az 5-5 legmagasabb pontszámot elért, legalább aranyérmet nyert tételel), EVIRS-díj (a legmagasabb pontszámot elérő új nemesítésű szlovák szőlőfajtából készült fajtaborért odaítélt különdíj), és természetesen ott lesz a Dunaszerdahely Város Bora cím is.

Ezt a Dél-Szlovák Borvidékről származó legmagasabb pontszámot elérő fehér-, rozé-, vörös- és/vagy habzóbor kapja majd. Tekintettel arra, hogy a címet elnyerő bortermelő a várostól hivatalos megrendelést is kap, a címre pályázó bortermelőnek az alapszabályzatban felsoroltakon kívül egyéb feltételeket is teljesítenie kell.

Eszerint például csak forgalomba hozatali szabályoknak megfelelő eredetiségét tekintve a Dél-Szlovák Borvidék területéről származó tételekkel lehet nevezni, vagy hogy a nevező a Dél-Szlovák Borvidéken regisztrált bortermelő kell legyen.

Az ünnepélyes eredményhirdetésre azonban még várni kell – az elismerések a dunaszerdahelyi a Szent György-napokon, a Szent György-napi borünnepen lesznek átadva, április 24-én a Vásártéren.

(nagy)

Ezt már olvasta?

Cookies