Búcsú a harmadik ezüstszezontól

Publikálva: 2023, május 20 - 13:56
Az idény zárófordulójában, amely után a harmadik ezüstérem is bekerül a klubvitrinbe, a negyedik helyért küzdő újoncot fogadjuk. A DAC-Dukla összecsapás szombaton 18:00 órakor kezdődik.

Egy hete Nikola Krstović idénybeli 17. találatával hozta el a három pontot Zsolnáról a DAC. A múlt hétvégén eldőlt, hogy az elmúlt öt szezon alatt a harmadik ezüstérmünket szerezzük meg (2018/19, 2020/21 és 2022/23). Ezenkívül négy harmadik helyezésünk is van (1987/88, 1993/94, 2017/18 és 2019/20). A sárga-kékek a mai összecsapást megelőzően veszik át az érmeket, a lefújás után pedig elbúcsúzunk Eric Davistől. Panamai legendánk közel nyolc év után távozik Dunaszerdahelyről – a mai lesz az utolsó mérkőzése sárga-kékben, amelyre csapatkapitányként vezeti ki társait.

Az utolsó fordulóban a csapat egyik fő motivációját az jelenti majd, hogy hozzásegítse Krstovićot a gólkirályi címhez, amit a DAC élvonalbeli történelme során csak Pavol Diňának sikerült elhódítana sárga-kékben. Egykori játékosunk rögtön a szlovák legfelső osztály legelső szezonjában (1993/94) végzett a mesterlövészek listájának élén 19 góllal. További rekordok megdöntése is játékban van, mint például a győzelmek és a megszerzett pontok száma. „Beszélgetünk erről a srácokkal, tisztában vannak vele, miért kell az edzésfolyamatban a maximumot nyújtaniuk akkor is, amikor lassan befejeződik az idény. Igen, felhasználjuk ezeket a számokat, mert akármilyen ok, külső vagy belső motiváció is hasznos. Természetesen a legfontosabb a győzelem, mert a klub címerével a mellünkön, a játékosok a nevükkel a hátukon lépnek pályára a csodálatos szurkolóink előtt. Hazai sikerrel akarjuk zárni az évadot. Jó dolog, hogy további klubcsúcsokat állíthatunk fel a győzelmek és a megszerzett pontok számának tekintetében. Mi adhatjuk a gólkirályt is, amire a DAC színeiben eddig csak Pavol Diňa volt képes. Valamiből a legjobbat birtokolni komoly hajtóerőt jelent. Azt akarjuk, hogy Krstović legyen a bajnokság legjobb góllövője, és ennek érdekében mindent meg is teszünk” – magyarázta Adrian Guľa vezetőedző a Hazai pályán műsor szerdai adásában.

A felsőház küzdelmeit az ellen a csapat ellen zárjuk, amely ellen kezdtük – ez pedig a besztercebányai Dukla. „Bízom benne, hogy erősek, produktívak leszünk és ennek köszönhetően sikeresek is. Sokat kell futnunk és területeket nyitnunk. Remélhetőleg gólokat szerzünk, a védekezésben pedig lehúzzuk a rolót, de azon is dolgozni akarunk, hogy Krstović betaláljon. A felkészülés a megszokott menetben zajlott, erőgyakorlatokkal és az ellenfélből való felkészüléssel fűszerezve. A rögzített játékhelyzetekre is figyelmet fordítottunk, továbbá a rendszerszintű dolgokra is készülünk” – árulta el a DAC trénere, majd informált a játékosok egészségügyi állapotáról. „Brunettit Zsolnán le kellett cserélni, meglátjuk, bevethető lesz-e legalább a meccs egy részére. Pinto és Kalmár a sárga lapos eltiltásuk után térnek vissza, Andzouana már teljes edzésmunkát végez, így meggyőződésem, hogy ismét erősebbek leszünk. Örülök annak, hogy a csapat energikus, sikeréhes, a srácok annak ellenére is jól dolgoznak, hogy itt a bajnokság vége. Az edzéseken magas iramot láttam, remélhetőleg a gyorsasággal és a könnyedséggel együtt ezt képesek leszünk a mérkőzésbe is átültetni. A könnyedségről beszélek, mert bár a mi helyezésünk már végleges, otthon akarjuk tartani a három pontot. Természetesen felelősségteljesen is kell futballoznunk, hiszen komoly nézőszámot várunk. A szurkolóknak szeretnénk intenzitással, gólokkal, hatékonysággal és győzelemmel megköszönni az egész szezonon át tartó támogatásukat.”

Dukla: a negyedik helyért

A legutóbbi fordulóban bizonyossá vált a bronzérmes kiléte is, amelyet a kupagyőztes Spartak kaparintott meg. Ez azt jelenti, hogy ismét megrendezésre kerül az Európa Konferencia Ligába szóló harmadik indulási jogért zajló play-off. Ennek elődöntőjében ismét a tabella 4-7. és 5-6. helyén végző csapatok találkoznak, a két párharc győztese pedig a döntőben csap össze. Itt is a táblázaton a magasabb pozícióban végző együttes élvezheti a hazai pálya előnyét.

A Dukla tehát távharcot vív a negyedik helyért a Zólyombrézóval, amely a Slovan otthonában lép pályára és csak a jobb gólarányának köszönhetően előzi meg a katonákat. Abban az esetben, ha a szombati fordulót követően is ugyanannyi ponttal áll majd a két csapat, az egymás elleni mérleg lesz a döntő, amelyben egy góllal a vasgyáriak állnak jobban.

A 44 éves cseh vezetőedző, Michal Ščasný besztercebányai védencei egy hete 1:2-es vereséget szenvedtek odahaza a Slovantól. Egy fordulóval korábban Nagyszombatból távoztak három ponttal, ami a hatodik idegenbeli győzelmük volt az idényben.

A Dukla legeredményesebb futballistája a 15 góllal álló Róbert Polievka, aki 19 pontjával (15 gól + 4 gólpassz) a produktivitást összegző táblázaton is szorosan követi Nikola Krstovićot. Tegyük hozzá, hogy a piros-fehérek csapatkapitánya sérülés miatt kénytelen volt kihagyni a legutóbbi három összecsapást.

A két csapat legutóbbi 5 egymás elleni mérkőzése az élvonalban:
2014.11.22. – DAC-Dukla 0:0, 2385 néző
2015.05.08. – Dukla-DAC 0:1, gólszerző: Szarka, 616 néző
2022.08.14. – DAC-Dukla 3:0, gólszerzők: Szánthó, Ramadan, Krstović, 4368 néző
2022.10.30. – Dukla-DAC 1:3, gólszerzők: Faško – Andzouana, Kalmár, Gavrić, 3682 néző
2023.03.12. – Dukla-DAC 2:3, gólszerzők: Polievka, Franko – Krstović 3, 2538 néző

Történelem

Az MFK Dukla névjegykártyáján a 2017-es év van megadva alapítási esztendőként, de a Besztercebányán 1965-ben alapított katonaklub utódjának tekintik őket. Legnagyobb sikerüket a Szlovák Kupa elhódításával aratták (1981, 2005). A 2003/04-es idényt a második helyen zárta a Dukla, a csehszlovák bajnokságban elért legjobb helyezésük pedig a negyedik volt az 1983/84-es idényből.

Szombaton jubileumi 50. alkalommal találkozik a két csapat az élvonalban. Az 1985 őszén lejátszott első mérkőzés óta majdnem 38 év telt el, az idei szezonban sikerült a magunk javára fordítani az örökmérleget, ugyanis a legutóbbi három összecsapást egyaránt megnyertük. Az 5. fordulóban 3:0-ás sikert arattunk a MOL Arénában, októberben Andzouana, Kalmár és Gavrić találataival sikerült fordítanunk, míg a rájátszás első fordulójában Krstović már az első félidőben mesterhármast szerzett.

A DAC élvonalbeli gólszerzői a Besztercebánya ellen:
5 - Diňa
4 - Fieber, Pinte, Radványi, Krstović
3 - Rimanovský
2 - Majoros, Šoltés, Pavlík, Kianek, Zsákovics, Chytil, Szarka
1 - Michalec, Kašpar, Medgyes, Mičinec, Prokop, Jančula, Slezák, Súkenník, Mašek, Greguška, Erős, Suchánek, Dragičević, Kweuke, Kováč, Koejoe, Zs. Németh, Kordić, Mesanović, Matúš, Gergel, Nguekam, Szánthó, Ramadan, Andzouana, Kalmár, Gavrić
öngól - Baláž, Nosko
(vastaggal szedve a jelenlegi játékoskeret tagjai)

BAJNOKI CÍMÉRT - FELSŐHÁZ
Szombat, 2023. május 20., 18:00 ó: DAC-Banská Bystrica, Slovan-Podbrezová, Trnava-Žilina
KIESÉS ELLEN - ALSÓHÁZ
Szombat, 2023. május 20., 18:00 ó: Trenčín-Skalica, Liptovský Mikuláš-Ružomberok, Michalovce-Zlaté Moravce

A DAC-Besztercebánya bajnoki mérkőzés ma 18:00-kor kezdődik, játékvezetők Micheľ - Ferenc, Straka.

Forrás: dac1904.sk