Back to top

Biokozmetikumok egy ERASMUS + pályázat keretén belül

Publikálva: 2025, április 1 - 12:09
A dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola partnerszervezetével, a németországi CEREDU intézménnyel közösen 2023 és 2025 között egy sikeres ERASMUS + pályázatot valósított meg, mely során a környezetvédelmi nevelést előtérbe helyezve biokozmetikumokat és azok tárolóját alkották meg workshopok keretén belül.A foglalkozások célja nem csak az volt, hogy a résztvevők elsajátítsák a környezetbarát kozmetikumok készítésének alapjait, hanem hogy tudatosabbá váljanak a hagyományos, sokszor vegyszerekkel teli termékekkel kapcsolatban, és megtapasztalják a természetes alternatívák előnyeit.
Biokozmetikumok egy ERASMUS + pályázat keretén belül

Egyedi samponok a hajtípushoz igazítva – a foglalkozáson mindenki elkészítette a saját rozmaringos-kamillás samponját, amelyet személyre szabottan állíthatott össze a különböző hajtípusok igényeinek megfelelően. A rozmaring erősítő és serkentő hatásával, míg a kamilla nyugtató és tápláló tulajdonságaival támogatta a fejbőr és a haj egészségét. A samponok elkészítéséhez a diákok kizárólag természetes alapanyagokat használtak, így garantáltan bőrbarát és környezetkímélő termékek születtek.

Természetes dezodorok – vegyszerek nélkül, tiszta frissességgel - a természetes izzadásgátlókat levendula, teafa, citromfű és geránium illóolajokkal tették még hatékonyabbá, így mindenki megtalálhatta a számára legmegfelelőbb kombinációt. Ezek az összetevők nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem antibakteriális, nyugtató és frissítő hatással is bírnak, miközben nem terhelik a szervezetet káros anyagokkal.

Bioszappanok – diákjaink különféle illatos szappanokat készítettek, többek között levendulás és rozmaringos változatokat. A levendula nyugtató, relaxáló hatásáról ismert, míg a rozmaring frissítő és élénkítő tulajdonságokkal bír – így a résztvevők nemcsak alkottak, hanem közben tanultak is az egyes növények jótékony hatásairól. A szappanok formázása és díszítése igazi kreatív élményt jelentett, amelyben mindenki szabadon kibontakoztathatta fantáziáját. A természetes színezékek és illóolajok használata különösen izgalmassá tette a folyamatot, hiszen minden egyes darab egyedi lett.

Bőrápoló termékek - a résztvevők saját kezűleg készíthettek ajakbalzsamot, arckrémet és testápolót természetes alapanyagokból. A műhelymunka során diákjaink nemcsak az alkotás örömét élhették át, hanem megtapasztalhatták azt is, milyen egyszerű és élvezetes a natúrkozmetikumok készítése.

A németországi workshopok keretén belül a bayreuthi CEREDU kreatív műhelyében Anna Müller és Gabi Wenz biológusok vezették be diákjainkat a natúrkozmetikumok készítésének világába. Diákjaink maguk készíthették el a hajtípusuknak megfelelő bioszappant, hajvizet, hajfixálót, folyékony sampont és borotvahabot. Blanka Barthtól pedig megtanulhatták a kerámiafestés fortélyait. Különféle technikákat ismertetett, mint például a buborék- és pecsételő módszert, csipketechnikát. Így a már meglévő hajkozmetikai termékekhez a hulladékmentes tároló – mint esztétikum a jövő zöld fodrászatába – is elkészült. A résztvevők olyan festékekkel es glazúrokkal dolgoztak, amelyek teljesen bio alapanyagúak. A diákok fantáziája szárnyalhatott, hiszen teljesen szabad kezet kaptak abban, hogy milyen lesz a végeredmény. Az alkotás öröme mindenki arcán látszódott.

Ez a pályázat nem csupán kreatív workshopok sorozata volt, hanem egy fontos lépés a fenntartható életmód – zöldebb jövő felé. A foglalkozások keretén belül a résztvevők hasznos tudásra tettek szert. Az innovatív fejlesztésű, zéró veszteség elvén alapuló kozmetikai termékek nemcsak bőrbarát alternatívát jelentenek, hanem hozzájárulnak a fenntartható szemléletformáláshoz is. Az ilyen jellegű kezdeményezések erősítik a közösséget és ösztönzik a tudatos fogyasztást – hiszen minden apró lépés számít a bolygónk védelmében.

Vízkeleti László

Ezt már olvasta?

Cookies