Beszámoló: Slovan - DAC 1904 2:1 (0:0)

Publikálva: 2023, április 9 - 23:03
Hosszú idő után ismét kénytelen megízlelni a vereség ízét a DAC. Nagy küzdelemben maradtak alul a Téglamezőn, ahová nem kevesebb mint 614 sárga-kék szurkoló kísérte el a csapatot, és az elejétől a végéig buzdította a fiúkat.

Ha húsvétvasárnap a vasárnapok vasárnapja, akkor a Slovan–DAC a rangadók rangadója. Óriási szurkolói érdeklődés előzte meg a pozsonyi derbit, hiszen most fordult elő első alkalommal, hogy csapatunk éllovasként, hat pont előnnyel utazott a legnagyobb rivális otthonába. A Téglamezőre nemcsak a Csallóközből és a Mátyusföldről, hanem a határon túlról is érkeztek szurkolók a vendégszektorba. Adrian Guľa és csapata alaposan kielemezte a hazaiak játékát, ennek megfelelően állították össze a kezdőcsapatot, amelyben volt némi változás a legutóbbihoz képest.

A múlt héten lesérült Krstović és Ramadan mellé még Gavrić is összeszedett egy kisebb sérülést, ezért ő sem volt bevethető állapotban. Niarchos és az első alkalommal kezdőként pályára lépő Mendez viszont lehetőséget kapott a bizonyításra. A vendégszektorban már jóval a kezdő sípszó előtt remek volt a hangulat. A két szurkolótábor az ilyenkor ismert rigmusokkal üzengetett egymásnak, a mieink pedig egy hatalmas molinót helyeztek el a kerítésen, melyen ez a felirat állt öles betűkkel: Kipp-kopp, házhoz jöttünk a bajnoki címért!

Lovat bal szélről betett labdáival indult a találkozó, de ezek egyike után sem alakult ki veszély Petráš kapuja előtt, mert az első perctől kezdve szervezetten, megfontoltan futballoztunk. Nem kapkodtunk, nagyon fegyelmezetten próbáltuk meg szövögetni a támadásainkat, melyekből az első majdnem góllá is érett. Pinto beívelését Dimun fejelte vissza az alapvonalról Brunetti fejére, onnan ment kapura a labda, ám a jól helyezkedő De Marco menteni tudott a gólvonalról.

A középpályán zajlott a játék, de a mi támadásaink tudatosabbaknak tűntek. A 17. percben Blackman egy parádés szólót bemutatva került tiszta gólhelyzetbe, melynek a végén Trnovský kezébe emelte a labdát. Szemet gyönyörködtető támadás volt, csalódást keltő befejezéssel. A 19. percben Brunetti kapott egy sárgát, amely után közel egy percig állt a játék, mert a VAR-szobában azt vizsgálták, nem ért-e pirosat a brazil szabálytalansága. Kráľovič játékvezető azonban nem módosított eredeti ítéletén.

Folytatódott a taktikai csata, férfias párharcokkal, kemény, de alapjában véve sportszerű küzdelemmel. A Krstovičot helyettesítő Niarchost nagyon jól őrizték az égszínkék védők, nem sok esélyt adtak neki a bizonyításra. Risvanisék sem engedték kibontakozni a Slovant. A görög védő hátul uralta a légteret, társai pedig jól kisegítették: Brunetti és Dimun is blokkolt egy-egy veszélyes lövést. A 38. percben ismét Blackman előtt adódott lehetőség, de a kapu helyett a kapu mellé helyezett. Nem volt sok helyzet az első játékrészben, de a támadásépítésben mi voltunk a veszélyesebbek. Vendéglátóink első kaput eltaláló lövése csak az első félidő hajrájában született.

Térfélcserét követően ugyanaz a 22 játékos folytatta a pályán, aki a legelején. Káčer egy sárgával indított, de érthetetlen módon azt már nem jutalmazta lappal Kráľovič játékvezető, amikor a hazai Kankava „tette el láb alól” Niarchost. A 614 sárga-kék drukker nem díjazta a sípmester teljesítményét. A két szurkolótábor egymás heccelésébe kezdett, a mérkőzés pedig nagyobb lendületet vett. Egyre veszélyesebbé váltak a hazai támadások, de szerencsénkre Barseghjan és Weiss is pontatlanul célzott.

Az 57. percben egy szöglet utáni távoli lövés következett, a labda pedig az egyik hazai kezére pattant a büntetőterületen belül. A bíró ekkor sem ítélt semmit, és a VAR segítségét sem vette igénybe. Az 59. percben még nem sült el jól a Pinto-Kalmár összjáték, mert Medveděvnek sikerült jó ütemben mentenie csapatkapitányunk elől, de az újabb Pinto-Kalmár-féle „közös meló” már eredményt hozott. Káčer briliáns helyzetfelismerésével indult az akció. Labdáját Pinto készítette le lövésre Kalmárnak, aki a 16-os vonaláról védhetetlenül a kapuba vágta – 0:1.

Bár még csak húsvét van, az örömünk mégis pünkösdi királyságúra sikeredett, mert egy perccel később már a hazaiak örülhettek. Čakvetadze hosszú átadása Risvanison megpattant, így került a labda a túloldalra Čavričhoz, aki az ellenkező oldali kapufa mellé fejelt – 1:1. Kék-fehér füstbombák gyúltak a Slovan szektorában, felpörgött a mérkőzés. Ám mielőtt válaszolni tudtunk volna az egyenlítő találatra, jött az újabb Slovan-gól. A 69. percben jártunk, amikor egy jobboldali beadásnál lemaradtuk a kapu elé berobbanó Abubakariról, a csereként beállt játékos pedig vezetéshez juttatta a címvédőt – 2:1.

A 10 590 néző izgalmas húsz percre számíthatott a Téglamezőn. Hosszú ideig azonban nem volt gólhelyzet, csak küzdelem, de a 82. percben kiegyenlíthettünk volna. Blackman a bal oldalról varázsolta tanítani valóan Niarchos fejére a labdát, a görög csatár azonban nem találta el a kaput. A labda centikkel suhant el a jobb kapufa mellett a fejes után. Hatalmas lehetőség maradt kihasználatlanul.

A rendes játékidő letelte előtt 2 perccel hármas cserére szánta el magát Adrian Guľa. Blackman, Kalmár és Niarchos fejezte be a játékot, Nebyla, Kružliak és Szánthó pedig érkezett a véghajrára. Csodát tenni azonban már nekik sem sikerült, mert négypercnyi hosszabbítás után Kráľovič lefújta a mérkőzést, de azért előtte még csak kiosztott egy újabb sárga lapot, ezúttal vezetőedzőnknek, túlzott reklamálásért.

Az első félidőben látszott, hogy két remekül felkészített csapat feszül egymásnak. Veszélyesebb helyzetekig csak mi jutottunk, de az első 45 percben nem rezdült a háló. A második játékrész már nyíltabb, tempósabb volt, és a gólok is jöttek. Elsőként Kalmár bombája akadt be a hazai kapuba, de nagyon gyorsan megfordították az állást az égszínkékek. Most ugyan kikaptunk, véget ért a klubrekordnak számító, 18 meccse tartó veretlenségi sorozatunk, de hárompontos előnnyel továbbra is mi vezetjük a bajnokságot. A következő hazai mérkőzésre pedig nem kell sokat várni, mert már pénteken fogadjuk az újonc Zólyombrézó csapatát, ami ugyancsak kemény ütközetnek ígérkezik. Legyünk ott a lelátón, hogy folytathassuk az álmunk!

Adrian Guľa (DAC 1904): „Két minőségi csapat érdekes összecsapásának voltunk szemtanúi. Mindkét félidőben jó teljesítményt nyújtottunk. A gólunk után egy kissé elvesztettük a koncentrációnkat. Az ilyen pillanatokban pontosabbnak kell lennünk. De bebizonyítottuk magunknak és a szurkolóinknak, hogy fizikailag és taktikailag is készen állunk rá, hogy még az olyan erős csapattal szemben is fel tudjuk venni a kesztyűt, mint a Slovan. Fokozatosan nő az erőnk, és megmutattuk, hogy Krstović, Ramadan és Gavrić kiesése sem ejtett csorbát a csapatszellemen. Minden játékosunk egyformán fontos ebben a hosszú bajnoki szezonban. Szurkolóinknak köszönjük a buzdítást. Egy pillanatig fantasztikus volt a helyzet, de most egy minőségi csapattól vereséget szenvedtünk. Meg kell nyerünk a következő mérkőzésünket, és meccsről meccsre koncentráltan kell tovább haladnunk.”

Vladimír Weiss (Slovan): „Az én szemszögemből nézve ez volt a szezon legnehezebb és legjobb meccse az érzelmek és a minőség tekintetében. Sem a Bázel, sem a többi európai kupaellenfél, sem a Nagyszombat nem tudott rákényszeríteni bennünket arra, hogy ennyire az erőnk legmélyére nyúljunk, mint ma a kiváló DAC ellen. Ellenünk mindenki megpróbál 120 százalékos teljesítményt nyújtani. Elégedett vagyok a játékosaim által mutatott hozzáállással és természetesen az eredménnyel. 1:0 után „elvettük a bajnoki címet” a vendégektől. Van esélyünk folytatni a szezont, ha veszítettünk volna, akkor vége. A bajnokság így gyakorlatilag még csak most kezdődik. Nekik is, nekünk is saját kezünkben van a sorsunk. Azzal számolok, hogy a bajnoki címért az utolsó fordulóig tart majd a küzdelem, ami mindenekelőtt fejben lesz kemény próbatétel. Nekünk edzőknek az a feladatunk, hogy a lehető legjobban felkészítsük erre a csapatainkat.”

ŠK SLOVAN BRATISLAVA - DAC 1904 2:1 (0:0)
Fortuna Liga, rájátszás, 4. forduló, Téglamező, Pozsony, 2023.04.09., 17:30
Játékvezetők: Kráľovič - Hancko, Jekkel
Nézőszám: 10 590
Gólszerzők: 65. Čavrič, 69. Abubakari, ill. 64. Kalmár
Sárga lap: 33. Lovat, 72. Čavrič, ill. 16. Andzouana, 18. Brunetti, 43. Mendez, 48. Káčer, 51. Niarchos, 93. Guľa (edző)
DAC 1904: Petráš - Pinto, Risvanis, Brunetti, Andzouana - Káčer, Dimun, Kalmár (K) (88. Kružliak), Blackman (88. Nebyla), Niarchos (88. Szánthó), Mendez (81. Veselovský)
Slovan: Trnovský - Medveděv, Kašia (75. Križan), De Marco, Lovat - Weiss (K) (92. Zmrhal), Kankava, Kucka, Barseghjan (61. Čakvetadze) - Čavrič, Green (61. Abubakari)