Beszámoló: Dila Gori - DAC 1904 2:0 (1:0)

Publikálva: 2023, július 21 - 06:14
Idő előtt búcsúzott a DAC az Európa Konferencia Ligától. Az első és a második félidőben is kaptak egy-egy gólt a Dila Gori otthonában, melynek köszönhetően a grúz ellenfél előbb ledolgozta hátrányát, majd bebiztosította a továbbjutást a 2. selejtezőkörbe.

A MOL Arénában aratott 2:1-es győzelem után idegenben próbáltuk meg kiharcolni a grúz ellenféllel szembeni továbbjutást. Adrian Guľa vezetőedző mindössze egy helyen változtatott a kezdőcsapat összetételén: Brunetti helyén a nyáron érkezett Kaša szállt harcba. A másik oldalon is csak egy változás történt, ugyancsak a védelemben.

Támadóbb szellemben kezdte a mérkőzést a Dila Gori, amely már a 2. percben célba vette a kapunkat: Gale 16 méterről megeresztett bombájánál Petráš remek reflexmozdulatára volt szükség. Aktívak voltak a grúzok, balról Gale, jobbról Gomis igyekezett borsot törni az orrunk alá. Ők voltak hátrányban, nekik kellett mindenképp a gól, s ez bizony meg is látszott a játékukon.

A 18. percben azt láthattuk, hogy Kalmár próbál lelket önteni a csapattársaiba, de inkább tűntek szidásnak a mozdulatai. Szükség is volt a kapitány kemény szavaira, mert sajnos nem találtuk a mérkőzés ritmusát. A következő villámgyors hazai támadásnál is szerencsénk volt, Risvanisnak sikerült ugyan megakasztania Parulavát, de Gomis még így is próbálkozhatott, viszont mellé célzott. A szöglet után kapusunk spárgázta ki a labdát, amely az újabb kapura lövés során elakadt a blokkban.

Lovon volt a piros mezes csapat, mi a saját térfelünkön is nehezen jutottunk át. Minden statisztikai mutatóban jobban teljesített a Dila Gori, Trusa 30. percben betett labdáját is könnyedén kifejelte a középső védőjük a tizenhatosból. A 31. percben a rendkívül aktív Gale százszázalékos helyzetbe került, s ha nincs Petráš, előnyhöz jut a grúz csapat. A 33. percben viszont már sikerült ledolgoznia a hátrányt a hazaiaknak. Gyakorlatilag mindenki állt a pályán, majd jött egy mélységi passz Galenek, akivel szemben hiába jött Petráš – 1:0.

Bármennyire fájó, teljesen megérdemelt volt a grúzok vezetése. Nulláról kellett folytatni a továbbjutásért vívott harcot, de a bevitt találat az ellenfelet hozta még nagyobb lendületbe. A barbadosi Gale ismét beforgatta a védelmünket, mi pedig újfent Petrášnak adhattunk hálát, hogy nem kerültek lépéselőnybe a hazaiak. A Kalmár felrúgásáért megítélt szabadrúgásnál bizakodhattunk az egyenlítésben, de a sértett által elvégzett kiváló pontrúgást Kucherenko a kapufára tolta – elmaradt a gól. Rögtön ezt követően Trusa lábáról csúszott le a labda, s így vált veszélyessé. Mindkét csapatnak kellett a gól a továbbjutáshoz. Izgalmas második félidő elé néztünk.

Az edzőnk a szünetben a kispadra ültette a kisebb sérüléssel bajlódó Kašát, akit Brunetti váltott. A játékrész első percei igazolták, jó döntésnek bizonyult a húzás. Szervezettebbé váltunk hátul, noha Gele-nek mégis sikerült a léc alá céloznia, de Petráš ismét a helyén volt. Válaszként Trusa próbálkozott, aki Ramadan hosszúra csavart labdáját fejelte majdnem a kapuba. A múlt héten mindketten betaláltak, ezúttal nem volt szerencsénk. Hatottak Adrian Guľa szünetben elmondott szavai, mert szemmel láthatólag feljavult a játékunk, nagy helyzetek mégis a hazaiak előtt adódtak. Az 55. percben Parulava kis híján 2:0-ra módosította az állást, de Petráš megint védett. A 60. percben Trusa sarokkal próbálta meg a hálóba juttatni Brunetti passzát, ám nem járt sikerrel. Nyolc perccel később már a közben csereként beállt Mzwakali ijesztett ránk, bizonyítva, hogy vele sem lett gyengébb a Dila Gori jobb oldala.

A 73. percben elment az áram a Tengiz Burjanadze stadionban, sötétség borult a pályára, ami miatt közel tíz percig félbeszakadt a játék. A folytatás azonban nem nekünk kedvezett. Az 85. percben a hazaiak csapatkapitánya, Santos mintegy 20 méterről kapásból bevette a hálónkat – 2:0 –, összesítésben pedig 3:2-es eredménnyel a Dila Gori állt továbbjutásra. Egy gyorsvonat sebességével rohantak a hátralévő játékpercek, nekünk pedig mindent egy lapra feltéve kellett volna rohamoznunk, hogy kivívjunk legalább egy hosszabbítást érő eredményt. De nem volt szerencsénk: Gavrić a 96. percben csupán a keresztlécet találta telibe, majd Záhradník is a kapufát találta el, a 102. percben pedig Brunetti külsővel betekert labdája után Kucherenko tolta ki Krstović fejesét – újfent a lécre! Így végül minden reményünk szertefoszlott.

Tovább terveztük, korán végeztünk. A 2:1-es hazai győzelmet követően a visszavágón nem tudtunk mit kezdeni a hazaiak rámenősségével, aminek meg is lett az eredménye: búcsúzunk az európai kupaporondtól. Gratulálunk a Dila Gori együttesének és sok sikert kívánunk nekik az Európa Konferencia Ligában!

Adrian Guľa (DAC 1904): „Nagy csalódás ez számunkra a továbbjutás szempontjából. El kell ismernünk, hogy a Dila Gori nehéz, minőségi ellenfél volt. Az első félidőben passzívak voltunk. Kevés volt a mozgás, kinyíltunk előttük, és Petráš tartott életben minket. A nehezebbnek tűnő támadásokat kivédekeztük, mégis kaptunk egy könnyen elkerülhető gólt. Fogatlanok voltunk a pressing során, a védekezésben és a labdatartásban is. Elveszítettük a labdákat. A második félidő már teljesen más forgatókönyv szerint zajlott. Annak ellenére, hogy volt néhány lehetősége a hazaiaknak, a játékrész a mi produktivitásunkról szólt, és arról, hogy nem sikerült betalálnunk. Pedig voltak helyzeteink, kapufát eltaláló lövéseink és a legvégén kimaradt ziccereink is. Sokkal hatékonyabbaknak kell lennünk a befejezéseknél. Gratulálok a Dila Gorinak! Számunkra az európai kupaszereplés befejeződött, néhány dologban még érnünk kell. Egyértelműen csalódásként éljük meg ezt az eredményt.”

Andriy Demchenko: „Tudtuk, hogy a Dunaszerdahely milyen minőséget képvisel. Az első selejtezőkörben kiemelt csapatok közül a legerősebbek közé tartozott. Annak tudatában álltunk fel a visszavágóra, hogy két gólt kell rúgnunk a továbbjutáshoz. Ami kellett, azt elértük, így igazán szerencsésnek mondhatjuk magunkat. A DAC-nak a labda nélküli játék nehézséget okozott, ezért az elsődleges célunk az volt, hogy minél többször kényszerítsük őket labda nélküli futásra. Ez mentális előnyt jelentett számunkra, bár a második félidőben a fáradtság miatt elvesztettük a játék irányítását. Segítettek azonban a cserejátékosok, akik új energiát hoztak a pályára, aminek meg is lett az eredménye a második, továbbjutást érő gólunk formájában. Nagyon várjuk a Poltava elleni mérkőzést, nagyszerű iskola lesz számunkra, nekem pedig ukránként nagyszerű élmény.”

FC DILA GORI - DAC 1904 2:0 (1:0)
Európa Konferencia Liga, 1. selejtezőkör, visszavágó, Tengiz Burjanadze Stadium, Gori, Grúzia, 2023.07.20., 19:00
Játékvezetők: Ante Čulina (CRO) - Luka Pušic (CRO), Dario Kolarević (CRO)
Gólszerzők: 33. Gale, 85. Santos
Sárga lap: 63. Demchenko (edző), 67. Tevzadze, 87. Chiteishvili, ill. 91. Pinto
DAC 1904: Petráš - Pinto (96. Mendez), Risvanis, Kaša (46. Brunetti), Andzouana - Kalmár (K) (88. Vitális), Dimun, Káčer - Trusa (71. Gavrić), Krstović, Ramadan (88. Záhradník)
Dila Gori: Kucherenko - Chiteishvili, Dzotsenidze, Tevzadze, Wanderson - Victor (94. Androikashvili), Santos (K), Parulava (65. Sardalishvili) - Gomis (65. Mzwakali), Kovtaliuk (72. Kukhianidze), Gale

Labdatartás: 55% : 45%
Lövések: kapura: 8:3, mellé: 0:2
Szabadrúgás: 15:12