Beszámoló: DAC-Aranyosmarót 2:0 (0:0)

Publikálva: 2021, március 14 - 07:53
Kétgólos győzelem a felsőházi nyitányon! A végig a védekezésre összpontosító Aranyosmarót nem bírta a nyomást, Kalmár bődületes találatának és Ramirez fejesgóljainak köszönhetően itthon tartottuk a három pontot.

A bajnokság utolsó harmadának elején azt az Aranyosmarótot fogadtuk, melyet az alapszakaszban egyszer már megvertünk 2:1-re, majd bő három hónappal később kikaptunk tőlük 3:1-re. A vereség azért is volt fájó, mert azt hazai pályán szenvedtük el, ezért most itt volt a lehetőség a revansra. A rájátszás első fordulójában Bernd Storck a 4-4-2-es formációt választotta. Kalmár Zsolt ezúttal Eric Ramirez ékpárjaként szerepelt a felállításban, a kezdőbe pedig visszatért Eric Davis.

A mérkőzés előtt Marko Divkovićot köszöntötte a klubvezetés abból az alkalomból, hogy horvát csatárunknak ez volt a századik élvonalbeli mérkőzése. Kár, hogy a járvány miatt ezúttal sem kísérhette lelátói taps Divkovićot. Szurkolóink ennek ellenére még a kezdő sípszó előtt jelezték, hogy bár nem lehetnek bent a stadionban, lélekben most is a csapattal vannak, s ennek a pálya sarkában begyújtott sárga-kék füstbombával adtak nyomatékot. Mire a meccs elkezdődött, a füstfelhő is tovaszállt, s azzal együtt, mintha a támadószellemet is kisöpörte volna a MOL Arénából a szél, mert az első félidőben nem igazán dúskáltunk a helyzetekben.

Mi szövögettük a támadásokat, melyekből hiányzott az igazi átütőerő, a váratlan megoldás. Az aranyosmarótiak jól felkészültek a játékunkból, mert a tizenhatosukig ugyan még elengedtek bennünket, de ott a jól szervezett védelem már pajzsként összeállva meghiúsított minden próbálkozásunkat. Davis jelenléte ugyan nyugtatóan hatott a védelmünkre, de néhány apró technikai hibája még jelezte, kell neki egy kis idő, míg visszanyeri az igazi formáját. Schäfer ellentmondást nem tűrő labdaszerzéseivel adta jelét annak, hogy milyen harcmodorra számít majd rá Marco Rossi a magyar válogatottban, ahová a héten kapott ismét meghívót.

Egy-egy szögletig vagy kapu elé ívelt szabadrúgásig a vendégek is eljutottak, de ezek egyike sem jelentett komoly veszélyt Jedlička kapujára. Szinte mindent elárul az első játékrészről hogy az első kaput eltaláló lövésünkre kereken negyven percet kellett várni. Ramirez próbálkozása azonban nem állította megoldhatatlan feladat elé Chovan kapust.

A szünetben egyik vezetőedző sem cserélt, a játék pedig ott folytatódott, ahol az első félidő végén abbamaradt. Aztán az 58. percben Ramirez fejelte a kapu fölé Divković magas beadását, mintegy jelezve, hogy most már megnyugodhat a szurkoló, hamarosan beindul a helyzetgyártás. Biztos, hogy ez még könnyebben megtörtént volna, ha 7-8 ezer ember áll a csapat mögött, a jelen helyzetben azonban csak egymásra számíthattak a pályán lévők.

A 62. percben majdnem ránk ijesztett az ellenfél. Egy lecsorgó labdára csapott le Matúš Čonka, aki szabadon rúghatott kapura, de nagyon eltévesztette az irányt. Ez volt a vendégek addigi legveszélyesebb kísérlete. A 69. percben Balić szerezhetett volna gólt közelről, de a kapusba rúgta a labdát. Öt perccel később pedig végre megszereztük a vezetést. Kalmár unta meg az addig látott tili-tolit, és a Balićtól kapott labdát bő 22 méterről elemi erővel vágta a hosszúba – 1:0. Üres tribün vagy sem, csapatkapitányunktól ezúttal sem maradhatott el a szokásos szalutálós gólöröm. Marco Rossi pedig ugyancsak vállon veregetheti magát, amiért neki is megcímezte a címeres mezes játékra felszólító üzenetet.

A találat után szinte hallani lehetett, mekkora kő esett le a játékosok válláról, ami addig teherként nyomta őket. Rögtön felszabadultabbá, könnyedebbé vált a játékunk. Balić pedig duplázhatott volna, de sajnos egy szépen kijátszott támadás végén Chovan a gólvonalon megfogta a lapos lövését. A végére mégis maradt még egy csattanó. A 89. percben jártunk már, amikor Eric Davis parádésan varázsolta Ramirez fejére a labdát, aki ezúttal nem tévesztett, és beállította a 2:0-s végeredményt.

Az első félidőt követően akár egy kezünkön is meg tudtuk volna számolni, hány kapuralövés volt a meccsen, melynek a záró harmada hozta meg a várt sikert. Kalmár irgalmatlanul nagy gólja, majd a végén Ramirez pontos fejese térdre kényszerítette a végig masszívan védekező vendégeket. Kalmárnak egyébként ez volt az idei 13. gólja, és ismét a góllövőlista élére állt. A győzelemért járó három ponttal megerősítjük a helyünket az ezüstérmet jelentő pozícióban. A pontgyűjtést pedig a jövő héten idegenben folytatjuk az egyre jobb formába lendülő nagyszombati Spartak ellen. A találkozóra március 21-én, vasárnap kerül sor.

Edzői értékelés:

Bernd Storck (DAC): „Gratulálok a csapatnak. Nehéz győzelmet arattunk egy nagyon jól szervezett védelemmel felálló csapat ellen. Az aranyosmarótiak nagyon mélyen védekeztek. Mindent megpróbáltunk, hogy helyzetet tudjunk kialakítani. A félidőben mondtam a fiúknak, hogy türelmesnek kell lennünk. Térfélcsere után egyre közelebb kerültünk a kapuhoz, majd jött Kalmár fantasztikus bombája, amely megtörte a gólínséget. Megvannak az adottságai arra, hogy ilyen helyzetből gólokat rúgjon. Ezen a mérkőzésen is keményen dolgozott. A meccs végén pedig Davis szép passzából talált be Ramirez. Legutóbb 3:1-re kikaptunk mai ellenfelünktől, de most jobban ügyeltünk a védekezésünkre, és nem hagytunk nekik területet az ellentámadásokra. A Slovantól elszenvedett vereség után nagyon örülünk a három pontnak, most pedig már a Nagyszombat elleni meccsre összpontosítunk.”

Ľuboš Benkovský (Aranyosmarót): „Igyekeztünk hátul megszervezni a játékunkat. Labdaszerzés után nem tudtuk bejátszani a szabad területeket, nem kerültünk helyzetbe. Egy lehetőségünk így is akadt, ezt ki kellett volna használnunk. Ha az ilyenekből nem profitálunk, akkor baj lesz azokkal a csapatokkal szemben, akik képesek eldugni előlünk a labdát. Külön Kalmárra nem állítottunk embert, csapatként próbáltuk őt megfékezni. Mégis megtalálta a rést a pajzson, és ezzel tulajdonképpen el is döntötte a meccset. A sérült Balaj talán már jövő héten erősíthet bennünket, de minden az orvosok engedélyétől függ.”

FC DAC 1904 DUNASZERDAHELY - FC VION ARANYOSMARÓT 2:0 (0:0)
Fortuna Liga, rájátszás, 1. forduló, MOL Aréna, 2021.03.13., 17:00
Játékvezetők: Mastiš - Štrbo, Vorel
Nézőszám: nézők nélkül
Góllövő: 74. Kalmár, 89. Ramirez
Sárga lap: 71. Christie-Davies, ill. 68. Čonka
DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Balić, Christie-Davis, Schäfer, Divković (78. Andzouana) - Ramirez, Kalmár (K) (88. Nebyla)
Aranyosmarót: Chovan - Čögley, Menich, Čonka - Pintér, Moško - Hrnčár, Duga, Tóth (58. Grozdanovski), Kovaľ (70. Kyziridis) - Ďubek (K) (85. Švec)