Beszámoló: DAC 1904 - Slovan 1:1 (1:0)

Publikálva: 2023, február 13 - 00:16
Pontosztozkodás a csúcsrangadón! A hónap mérkőzésének nyilvánított találkozón fantasztikus kulissza előtt tartotta itthon az egyik pontot a DAC úgy, hogy több mint egy félidőn át emberhátrányban játszottak. Blackman gyors góljára a második félidőben Kucka válaszolt, így megosztoztak a Slovannal.

Nem kellett tovább vágni a centit, vasárnap csapatunk számára folytatódott a bajnokság. A tavasz első fordulója rögtön egy csúcsrangadóval csábította a nézőket a MOL Arénába, ahol kereken 80 napja nem rendezetek mérkőzést. Hosszú várakozás után most végre útjára indult a labda, melybe ezúttal – emelve az ősi rivális elleni derbi hangulatát – Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, csapatunk korábbi edzője rúgott bele elsőként az ünnepélyes kezdőrúgás keretében. Ő is úgy gondolta, hogy ezt a mérkőzést nem szabad kihagyni. Hogy miért volt rendkívül fontos épp ez a meccs, azt magyarázni sem kell azoknak, akikben sárga-kék szív dobog. Az őszi szezont követően régen volt már ennyire közel egymáshoz a két csapat. Játékos, edző, szurkoló egyaránt felfokozott lelkiállapotban várta a vasárnap estét.

Adrian Guľa és Vladimír Weiss semmit sem bízott a véletlenre. Mindkét tréner a lehető legerősebb összeállításban küldte pályára a saját csapatát. A Slovan egyébként meccselőnyben volt, hiszen kedden a Slovnaft Cup nyolcaddöntőjében 2:1-es győzelmet aratott a Besztercebánya otthonában, és bejutott a negyeddöntőbe, ahol somorjai farmcsapatunkkal találkozik. Kalmárék legutóbb kilenc napja játszottak felkészülési meccset: a Koper elleni 1:1-es eredménnyel végződő találkozó volt a bajnoki főpróba.

Fantasztikus felvezetéssel kezdődött a rangadó. A „félstadionos” koreó pazar látványt nyújtott, a meccs első perceiben pedig füstbombák szaga árasztotta el a MOL Arénát. Veszélyes szöglettel indítottuk a derbit, Kalmár kapu elé ívelt labdáját a rutinos Kucka fejelte ki. Az újabb sarokrúgás már sokkal eredményesebben zárult. Andzouana kapu elé ívelt labdája Blackmant találta meg. Panamai szélsőnk lövése Chovan lábáról perdült előbb a jobb kapufára, majd ismét visszapattant elé, és másodjára már nem hibázott – 1:0 – robbant a stadion!

Mindkét csapat elszántan harcolt, küzdött, jó iramú volt a mérkőzés. Lovat lövése Pintóról vágódott szögletre, a sarokrúgás után Gavrić szabadított fel. Az égszínkékek lábán járt többet a labda, ezért kontrákkal és átlövéssel próbálkoztunk. Gavrić 22 méterről tüzelt, el is találta a kaput, de Chovan nem engedte, hogy a labda túlhaladjon a gólvonalon. Az ellenkező oldalon Abubakari gyenge pörgetése halt el Petráš ölelésében. A 25. percben egy kellemetlen esemény történt: Krstović megsérült, és nem tudta folytatni a játékot. Helyére Niarchost küldte be Guľa mester. A görög csatár személyében újoncot avattunk.

A 28. játékpercben hatalmas gólhelyzetben mentett Petráš, aki egy szöglet utáni fejesbe nyúlt bele kiváló reflexszel. Fokozta a nyomást a Slovan, Čavrić rúgott oldalhálót. Kemény, ám helyzetek nélküli percek következtek. Nagy taktikai csatát vívtak a fiúk, egyikőjük sem ijedt meg a kemény párharcoktól. Egy ilyen során Brunetti Medveděvvel ütközött, az esetet követően a vendégjátékost hordágyon vitték le a pályáról. Aztán jött a fekete leves…

Risvanis utolsó emberként visszarántotta Abubakarit, a játékvezető pedig egyből a pirosat vette elő a zsebéből – megfogyatkoztunk. Adrian Guľa azonnal reagált a helyzetre: a görög helyére Kružliakot küldte fel a védelembe, Kalmárt pedig levette a pályáról. A 42. percben jártunk, s ettől a pillanattól a csapatnak három erős embere – Krstović, Kalmár és Risvanis – nélkül kellett folytatnia a játékot. Kucka a félidő végén két lövéssel is jelezte, hogy mire számíthatunk, a második játékrészben…

A szünetben egyik oldalon sem történt csere. A Slovan kottájából szólt a meccs, tíz emberrel elsősorban a védekezésre kellett összpontosítanunk a vérszomjas riválissal szemben. A publikum is tudta, hogy szükség van a lelátó támogatására, ha boldogan szeretne távozni a stadionból. Szólt is telitorokból a Mindent bele! és a Hajrá DAC! A közönségen ezúttal sem múlt semmi, a 9161 néző fantasztikus hangulatot teremtett. A Fortuna Ligában ez az utolsó három szezon nézőcsúcsát jelenti. Petrášnak is óriási támogatást jelentett a háta mögül érkező buzdítás. Kapusunknak akadt is dolga rendesen. Előbb Weiss, majd kicsivel utána Kucka kapuba tartó lövését hárította, és tartotta életben a reményeket.

Nagyon sok volt még hátra a meccsből, a Slovan pedig keményen küzdött az egyenlítő találatért. A 67. percben érett be az égszínkék igyekezet. Chakvetadze jobbról érkező beadását Kucka előbb Petrášba fejelte, de a kipattanót már a hálóba vágta – 1:1. Várható volt, hogy ez bekövetkezik, hiszen emberelőnyben játszottak. A 71. percben Gavrićnak így is sikerült meglepnie az ellenfelet, de Kashia blokkolta a gólba tartó lövését.

A játékosok közt és a lelátón is Kráľovič játékvezető érthetetlen verdiktjei borzolták néha a kedélyeket. A bíró „produkcióját” ilyenkor a nézőtérről is füttyszó kísérte. A 78. percben a kapunkban kötött ki a labda, de les címén a bíró érvénytelenítette a találatot. Ezzel azonban mind egyetértettünk, döntését pedig a VAR is megerősítette. Az eset előtt Gavrić sérült meg egy ütközésben, ő sem tudta tovább folytatni a játékot. A hajrának kettős cserével futottunk neki: egyetlen gólunk szerzőjét, Blackmant Szánthó, Gavrićot pedig Ramadan váltotta.

Izgalmas végpercek következtek, s egy kis szerencsével meg is nyerhettük volna a meccset: Ramadan pontrúgásból beívelt labdáját Niarchos irányította kapura, de Chovan a helyén volt. Nagy lehetőség maradt kihasználatlanul. A másik oldalon Kucka pontatlan fejesét Lovat oldalhálója követte, de újabb találat már nem született. A lefújást követően így is állótaps fogadta a játékosainkat.

Jól indult számunkra a meccs, Blackman gyors gólja lázba hozta a szurkolókat, és megadta a derbi alaphangulatát. A vezetés megszerzése után azonban erőre kapott a címvédő, amely Risvanis piros lapot érő szabálytalansága után emberelőnybe került. Ezt a második játékrészben sikerült is kihasználnia Vladimír Weiss csapatának, végleges kapitulációra azonban így sem tudtak rákényszeríteni bennünket. Hogy mindez mit jelent? Hát azt, hogy bár nem kerültünk közelebb az égszínkékekhez, de nem is nőtt a hátrányunk velük szemben. A különbség továbbra is három pont. Forduló, amelyen ezt ledolgozhatjuk, még van bőven. A következőben jó messzire, Nagymihályra utazik a csapat, jövő héten szombaton a keleti végekről próbáljuk meg elhozni a három pontot.

Adrian Guľa (DAC 1904): „Egy érzelmekkel teli mérkőzés volt fantasztikus szurkolóink előtt. Rengeteg energiát fektettünk a meccsbe. A piros lap után talán a játék minőségére ment, hogy nagyon szervezetten kellett tovább játszanunk. De ilyenek a nagy csaták, ezeket így kell lehozni. A játékosok nagyon jó mentalitással és nagyon jó erőnléttel csinálták végig ezt a meccset, ami nagyon jó hír számunkra. Egy ilyen minőséget képviselő ellenféllel szemben nehéz úgy játszani, ha már az első félidőben elveszíti egy csapat a kulcsjátékosai nagy részét. Krstović kiválására, Risvanis piros lapjára és Kalmár taktikai okokból történt lecserélésére gondolok. Ilyenkor a csapatnak meg kell mutatnia az erejét, azt, hogy mennyire összetartó. Ez sikerült is, és ezek voltak azok a mutatók, melyek legalább az egyik pont megszerzésében segítettek. Köszönöm a szurkolóknak, hogy értékelték azt az energiát, amit belefektettünk a meccsbe. Úgy érzem, a vezető gólunk mintha kissé a kárunkra lett volna, hiszen utána lassabban játszottunk, sok könnyű labdát elveszítettünk, és ezen még dolgoznunk kell. Gyorsabban és pontosabban kell kihoznunk a labdákat, hiszen pontosan ez volt az, amiben a Slovan ma jobb volt, de hangsúlyozom, hogy nagyra értékelem a csapatszellemet. Korábban Pozsonyban és itthon is döntetleneztünk egymással, és a rájátszásban lesz még két lehetőségünk, hogy megtegyük a maximumot a győzelemért. Most sokkal fontosabb lesz azonban, hogy a jövő heti nagymihályi mérkőzésre összpontosítsunk.”

Vladimír Weiss (Slovan): „Nagyon nehéz és nagyon izgalmas mérkőzés volt. Nem kezdtünk jól, kaptunk egy elkerülhető gólt, de szinte ugyanolyat adtunk mi is. A hazaiak számára a piros lap után főleg a harciasságról szólt a meccs. Nagyon szervezetten játszottak. Megpróbáltuk feltörni a nagyon kompaktul védekező ellenfél védelmét. A hazai kapus is remekül védett, egy-két gólt megfogott, de ez érvényes a mi kapusunkra, Chovanra is. Úgy érzem, hogy a döntetlen megérdemelt. Nem úgy játszottunk, ahogy tudunk, nem nyújtottuk a tudásunk legjavát. A kulcsjátékosaink nagyon akartak, ez látszott is rajtuk, de vannak olyan napok, amikor nem megy. Fontos pontot szereztünk. Ugyancsak fontos, hogy nem kaptunk ki. Ezzel elégedett vagyok, azzal viszont nem, hogy nem nyertünk. A hazaiak tele voltak érzelmekkel és jól felkészültek ellenünk. Végeredményben a Nagyszombat lett a nyertese ennek a fordulónak, hisz közelebb kerültek hozzánk és a DAC-hoz is. A bajnokságnak ez azonban jót tesz. Ez a tavasz most sokkal izgalmasabbnak tűnik, mint az előzőek. Bárcsak több ilyen izgalmas mérkőzés lenne a bajnokságban.”

DAC 1904 - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 1:1 (1:0)
Fortuna Liga, 19. forduló, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2023.02.12., 17:30
Játékvezetők: Kráľovič - Hancko, Poláček