Beszámoló: DAC 1904 - Dila Gori 2:1 (2:1)

Publikálva: 2023, július 14 - 06:15
Győzelemmel nyitotta meg a DAC a 2023/24-es futballidényt, az Európa Konferencia Ligában egygólos előnyt harcolt ki a Dila Gori ellen. Trusa és Ramadan szerezték a hazai gólokat, de a grúzoknak még az első félidőben sikerült szépíteniük. A továbbjutás a visszavágón dől el.

Izgatott várakozás előzte meg a 2023/24-es futballidény első tétmérkőzését, mivel csapatunk összesítve kilencedszer, zsinórban pedig hatodszor indult el az európai kupasorozatok valamelyikében. Az előző szezonban elért második helyünkkel az Európa Konferencia Ligába kvalifikáltuk magunkat, melynek első selejtezőkörében az FC Dila Gori együttesét kaptuk ellenfélül Grúziából. A nyáron távozott játékosok helyett újak érkeztek, Adrian Guľa pedig ugyancsak újult erővel készítette fel a srácokat. A tréner csupán a sérült Niarchos és a szintén kisebb sérüléssel bajlódó új szerzemény, Čermák játékára nem számíthatott a csütörtök esti találkozón, a többiek mind készen álltak a szezonnyitóra.

Az első kaput eltaláló lövésünkre igazán nem kellett sokat várni. Egy Krstovićcsal szemben elkövetett szabálytalanság után Kalmár szabadrúgásból tűzte rá, de Kucherenko védett. Erre a grúz csapat csak 10 perc elteltével tudott válaszolni, amikor Parula 18 méteres veszélyes próbálkozása szállt centikkel a léc fölé. Mindkét csapat igyekezett bátor, lendületes focit játszani, a szurkolóknak is tetszett a produktum, a hangulatra pedig – ahogy azt már megszokhattuk – ezúttal sem volt panasz a MOL Arénában.

A 19. percben jött a következő hazai lehetőség. Andzouana lágyan emelt Pinto fejére, aki az ellenkező oldalon berobbanó Trusa felé továbbított, de picit hosszúra sikeredett az átadása. Újabb 10 perc telt el a következő veszélyes szituációig: Andzouana szerezhette volna meg a szezon első sárga-kék gólját, a támadás befejezésénél viszont rossz megoldást választott. A 33. percben megtört a jég, és rezdült a vendégháló. Az első próbálkozásunkat még bravúrral védte a kapus, de ott maradt a labda, ami aztán Kalmártól került Trusa fejére, onnan pedig a gólvonal mögé – 1:0. A Plzeňből igazolt csatár eddig minden egyes alkalommal gólt szerzett, amikor magára húzta csapatunk mezét, hiszen ezt a találatát megelőzte két másik, még a múlt heti felkészülési mérkőzéseken.

Egyből kettő – így is fogalmazhattunk volna, hiszen szinte még fel sem ocsúdtuk a gólörömből, máris újra ünnepelhettünk. A félpályáról indult a támadás, Káčer előtt nyílt szabad terület, majd a kiválóan helyezkedő Ramadannak tálalt, aki a felső léc segítségével a hálóba küldte a labdát – 2:0. Remek akció volt, remek befejezéssel! Az eredmény mellett a meccsre sem lehetett panaszunk. Élvezetes, gyors futballt láttunk. Krstović is nagyon szeretett volna feliratkozni a góllövőlistára. Meg is eresztett egy bivalyerős lövést, melyre azonban leért a kapus.

A 43. percben a grúz együttes szépíteni tudott. Egy elsőre kevésbé veszélyes támadás végül Kovtaliuk jóvoltából góllal zárult – 2:1. Éles szögből leadott közeli lövése talált utat Petráš mellett a hálóba. A félidő végén jártunk már, de még így is megvolt a lehetőségünk az előny újbóli növelésére. Kalmár mintegy 18 méterről elvégzett szabadrúgása azonban a felső lécen csattant. Centiméterek hiányoztak, hogy kétgólos előnnyel vonulhassunk az öltözőbe.

Sem Adrian Guľa, sem a grúzok ukrán edzője, Andriy Demchenko nem nyúlt bele az összeállításba a szünetben. Ramadan szép elfutásával indult a félidő, két ember mellett is elnyargalt a szélen, de társai nem értek fel vele a támadás során. Végül a másik oldalon labdára váró Krstovićot választotta, aki fölé célzott. Gale gyenge próbálkozása nem okozott riadalmat, a Gori játékosának lábáról jócskán lecsúszott a labda. Jó iramú mezőnyjáték zajlott a pályán, az első félidőben látottakhoz képest több játékmegszakítással és kevesebb gólveszéllyel.

A 61. percben két játékosunk, Risvanis és Káčer is begyűjtött egy-egy sárga lapot, de még ennél is nagyobb bosszúság, hogy utóbbit sérülés miatt valamivel később le kellett cserélni. Nagy teherbírású középpályásunk a jobb vállát fájdította. Adrian Guľa a sérüléséből felépült Gavrićnak és a DAC-mezben bemutatkozó győri Vitálisnak szavazott bizalmat. Mindketten jól szálltak be a játékba, Vitális nem sokkal a cserét követően célba is vette a kaput, de a grúz hálóőr a helyén volt. Gavrić előtt pedig a 77. percben adódott gólszerzési lehetőség, ám ez is kihasználatlan maradt.

A hajrára már kissé szervezetlenné vált a játék, megszaporodtak a hibák, és a higgadtság mellett olykor-olykor az érzelmek uralták a játékot. A közel 6300 fős közönség így is hangosan buzdította a fiúkat. Amikor a legjobban kellett, felharsant a Mindent bele! rigmus is a B- középből. A 85. percben Veselovský is pályára lépett a góllal debütáló Trusa helyére, az ausztrál bíró kisvártatva jelezte, hogy hét percet pakol rá a rendes játékidőre. Elsőre soknak tűnt ez az idő, de bíztunk benne, hogy megszerezhetjük még a harmadik gólunkat. Gavrić állt ehhez a legközelebb, aki Krstovićtól kapta a labdát, de az utolsó pillanatban menteni tudott a vendégek védelme. A mérkőzés utolsó emlékezetes pillanata Petráš bravúros védése volt. Gale lövését tolta ki szögletre, és őrizte meg számunkra a minimális előnyt.

Szűk előnyt szereztünk a grúz csapattal szemben, de a játékra összességében nem lehetett panasz. Megvolt a lendület, megvolt a tempó, s ha hasonló elszántsággal fogunk játszani jövő csütörtökön a Tengiz Burjanadze stadionban a visszavágón, akkor lehet okunk az örömre. A párosunk továbbjutója az ukrán FC Vorskla Poltava együttesével csap össze a 2. selejtezőkörben.

Adrian Guľa (DAC 1904): „Nagyon jó mérkőzést láthattunk a nagyszerű szurkolóink előtt. Bár még csak a félidőben vagyunk, de – mint mindig, most is – örülünk a győzelemnek. Egy minőségi ellenféllel játszottunk, amely nagyon jól tartotta a labdát, játékosai pedig jól kombináltak. Szerencsére a kapunk előtt nem voltak annyira veszélyesek. Bár a végén volt egy nagy helyzetük, amikor Petráš mentett meg bennünket a góltól. Kissé hiányoltam a gyilkos ösztönt a játékunkból, de fizikailag erősek voltunk, s ezt a két gólunknál ki is használtuk. Megvoltak a lehetőségeink, hogy 3:0-ra növeljük az előnyünket. Ez nem sikerült, ellenkezőleg, 2:1-re szépített a Dila Gori. Tudtuk, hogy a második félidőben jobban megnyílnak. Labdaszerzések után voltak olyan lehetőségeink, melyekből meg kellett volna szereznünk a harmadik vagy akár a negyedik gólt. Végül maradt a 2:1, és továbbra is nyílt a továbbjutás, de úgy érzem, hogy a minőségünk, a fizikai erőnk és a mentalitásunk megfelelő arra, hogy ezt az akadályt sikerrel vegyük.”

Andriy Demchenko (Dila Gori): „Egy nagyon jó ellenféllel játszottunk, melyhez hasonló színvonalú csapattal nem találkozunk gyakran a hazai bajnokságban. Nagyon nehéz mérkőzés volt egy fizikálisan remekül felépített, erőfutballt játszó együttes ellen. Két hibát vétettünk, melyek után a hazaiak két gólt szereztek, mindkétszer kontratámadást követően, de nekünk is voltak helyzeteink. A második félidőben igyekeztünk kihasználni a széleket. El kell, hogy fogadjuk az eredményt, de otthon mindent meg kell tennünk a továbbjutásért.”

DAC 1904 - FC DILA GORI 2:1 (2:1)
Európa Konferencia Liga, 1. selejtezőkör, 1. mérkőzés, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2023.07.13., 19:30
Játékvezetők: Jarred Gavan Gillett (AUS) - Constantine Hatzidakis (ENG), Daniel Cook (ENG)