Beszámoló: DAC 1904 - Cliftonville 2:1 (1:1)

Publikálva: 2022, július 8 - 06:55
Győzelemmel mutatkozott be Adrian Guľa a DAC kispadján. Az északír Cliftonville ellen az első félidei gyors gólváltást követően a második játékrészben alakult ki a 2:1-es végeredmény. A MOL Arénában ezúttal is remek hangulat uralkodott, a szűk győzelem pedig azt jelenti, hogy Belfastban dől el továbbjutás.

Nemzetközi találkozónak adott otthont csütörtök este a MOL Aréna; a 2022/23-as futballidényt az északír Cliftonville ellen kezdtük meg az Európa Konferencia Ligában. A klubtörténet során nyolcadik alkalommal és sorozatban ötödször mutatkozhattunk be az európai kupaporondon. A felkészülési időszak alatt edzőt váltottunk, a portugál Joao Janeiro helyére a szlovák Adrian Guľa érkezett, aki újult erővel készítette fel az új mezben pályára lépő srácokat. A tréner sérülés miatt továbbra sem számíthatott Kalmár, Ricardo, Szendrei és Balić játékára. Az első előselejtezőre szóló keretbe utólag viszont bekerült a két friss szerzemény, Káčer és Petráš is.

A találkozó legelején rengeteg magyar zászló emelkedett a magasba a himnusz alatt. Mivel ez UEFA rendezvény, a szlovák szövetség nem büntethet érte. A vendégszektorban is lengtek a zászlók, a Cliftonville-t mintegy 200 szurkoló kísérte el Dunaszerdahelyre. Az első pillanattól kezdve magunkhoz ragadtuk a kezdeményezést, de amolyan „elsőmeccses” formát mutatva nem rohamoztunk fejetlenül. Talley, a vendégek kapusa, már a 6. percben érthetetlenül húzta az időt, de a B-közép füttye mégis jobb belátásra térítette. A 9. percben aztán komolyabb dolga is akadt: Szánthó kiváló szabadrúgását kellett szögletre bokszolnia.

Fiatal magyar középpályásunk már a felkészülési meccseken is remekül végezte el a pontrúgásokat, nem csoda, hogy Adrian Guľa ezúttal is rábízta ezt a feladatot. A 17. percben ismét ő volt, aki a sarokról beadta a labdát, Kružliak pedig fejjel irányította tovább a kapu felé. A Pohronie elleni edzőmeccsen bejött ez a figura, és most sem múlott sokon, hogy rezdüljön a háló.

Mindkét vezetőedző, Patrick Mclaughlin és Adrian Guľa is állva osztogatta az utasításokat a kispad mellől. Lehet, hogy Dimun éppen nem figyelt a mesterre, mert tisztes távolságból fölé durrantott. Majd Davis lepte meg kis híján Talleyt. Panamai szélsőnk lábáról lecsúszott a beadás, mégis így lett veszélyes az akció, a bal kapufa felé hulló labdát azonban szögletre paskolta az északír hálóőr.

Fölényünk a 25. percben érett góllá. Andzuana vette észre a jobb szélen labdát kérő Szánthót, aki belopta magát a tizenhatosba, megcsinált egy leheletfinom lövőcselt, majd ballal a hosszú sarokba akasztotta a labdát – 1:0. Megérdemelt volt a vezetésünk, örömünk mégsem tartott soká, mert két perccel később már jött is az egyenlítés. Egy jobb oldali beadásnál szerencsétlenül pattant a labda, Ronan Hale viszont jó ütemben érkezett, és közelről bepofozta – 1:1. Ez volt a vendégek első épkézláb próbálkozása.

A gyors gólváltás után ismét Szánthó pontrúgásai teremtettek helyzetet, de újabb szögletét Andzouana fölé vágta, szabadrúgása pedig pontatlanra sikeredett. Az északír drukkerek nagyon jól szórakoztak, énekelve buzdították a kedvenceiket, és a mi szurkolótáborunk is hozta a szokásos formáját. A hangulatra nem volt panasz, csak a helyzetkihasználásunk lehetett volna jobb.

A második félidőre csere nélkül jöttek ki a csapatok, a játék pedig szinte ugyanott folytatódott, ahol az első felvonás után abbamaradt. Káčer finom passzokkal operált középen, Szánthó és Krstović a megfelelő alkalmat kereste a lövésre. Talley kapus pedig úgy tűnt, nagyon szereti az új Adidas labdát, mert rendre nagyon soká tartott, míg elvégzett egy kirúgást. Megeshet viszont, hogy csupán a füttyszót élvezte, melyet a B-középtől kapott az időhúzásért. Sose tudjuk meg…

A 60. percben Krstović próbálkozásáért járt a taps. A bal szélről csente a távolságot, majd kiszorított helyzetből lőtt, de Talley védett. Az edzők közül Guľa szánta el magát elsőként a cserére. Szánthó helyett Hahnt, Andzouana helyett pedig Baloghot küldte be. Patrick Mclaughlin ekkor még nem nyúlt bele a felállásba.

Irányítottuk a játékot, és vártuk, hogy hibázzon az ellenfél. A 65. percben pedig jött a jutalom, méghozzá egy gól formájában. Káčer pontos átadását Veselovský lőtte laposan középre, ahol Krstović kapásból bombázott – 2:1. Nagyon szép futballjelenet volt!

A mérkőzés utolsó húsz percére Moumou is játéklehetőséget kapott, Veselovskýt váltotta. Egyik első labdaérintése kis híján gólpasszá érett, Hahn ugyanis csak milliméterekkel maradt le Moumou kiugratásáról. Ha Hahn elérte volna a labdát, nem lett volna nehéz berúgni a harmadikat gólunkat is. Moumou mégis más miatt fog emlékezni a mérkőzésre. A 82. percben olyan szerencsétlenül kaszálta el ellenfelét, hogy Juan Martínez Munuera ellentmondást nem tűrően egyből pirosat villantott, és az öltözőbe parancsolta játékosunkat.

Megfogyatkoztunk a mérkőzés végére, de a Vörösök nem éltek az emberelőny kínálta lehetőséggel, sőt Dimun remek csavarása után majdnem növeltük az előnyünket a ráadás perceiben. Újabb gólt azonban már nem látott a MOL Aréna 5030 fős közönsége, így a jövő heti belfasti visszavágón dől el a továbbjutás.

Túl vagyunk a 2022/23-as futballidény első találkozóján, amelyen egygólos győzelmet arattunk északír ellenfelünkkel szemben. Szánthó és Krstović találatainak köszönhető a siker, de nem szabad megfeledkeznünk az idegenbeli visszavágóról sem, amelyre egy hét múlva kerül sor Belfastban, a Solitude stadionban. A párosításunkból továbbjutó gárda a feröeri-gibraltári Víkingur-Európa FC párharc győztesével találkozik a 2. selejtezőkörben.

Adrian Guľa (DAC): „Számunkra mindenekelőtt a győzelem a fontos. Köszönettel tartozom a csapatnak. Voltak negatív elemei is a meccsnek, mint a szerencsétlen gól, amit kaptunk vagy a piros lap. Éreztünk némi feszültséget, de lényeg, hogy nyertünk. Megvan a lehetőségünk, hogy tovább fejlődjünk. Nyílt volt a mérkőzés. Örülök, hogy az egyenlítő találat után jól reagáltunk, és a gól nem fogta vissza a teljesítményünket. A piros lap viszont megzavart bennünket. Értékeljük a győzelmet, de ennél jobban is tudunk játszani. Aktív futballt szeretnénk bemutatni a szurkolóinknak, akik ma az egész mérkőzésen végig kiálltak mellettünk, és buzdítottak minket, amiért nagyon hálásak vagyunk. Megvan a csapatban a minőség, hogy a visszavágón is a győzelemért hajtsunk, és ne kelljen kalkulálnunk. Figyelnünk kell az ellenfél hosszú labdáira, és gyorsan kell megteremtenünk az átmenetet a védekezésből a támadásba. A célunk egyértelmű, kint is győzelemre fogunk játszani, és tudjuk, hogy nem lesz könnyű dolgunk, de mindenképp szeretnénk kivívni a továbbjutást. Ez volt az első meccsem, nem csoda, hogy nagyok voltak az elvárások, de a lényeg, hogy jól indítottunk.”

Patrick McLaughlin (Cliftonville): „Nehéz mérkőzés volt. Játékosaink a futball mellett dolgoznak is. Három, négy hete kezdtük a felkészülést. Tudjuk, hogy a DAC már jövő héten a ligában is elrajtol, mi csak később játsszuk az első bajnokinkat. Büszke vagyok a csapatra, kemény meccsen vagyunk túl egy nagyon jó és technikailag képzett ellenféllel szemben. Volt pár lehetőségünk, melyekből egyet sikerült gólra váltanunk. Ennél rosszabbul is végződhetett volna számunkra a találkozó. Most felkészülünk a jövő heti visszavágóra.”

DAC 1904 - CLIFTONVILLE FC 2:1 (1:1)
Európa Konferencia Liga, 1. selejtezőkör, 1. mérkőzés, MOL Aréna, Dunaszerdahely, 2022.07.07., 20:30
Játékvezetők: Juan Martínez Munuera - Diego Barbero Sevilla, Miguel Martínez Munuera