Beszámoló: Cliftonville - DAC 1904 0:3 (0:1)

Publikálva: 2022, július 15 - 06:28
Irány tovább! Meggyőző fölénnyel verte a DAC saját otthonában az északír Cliftonville-t, és bejutott az Európa Konferencia Liga második selejtezőkörébe. 5:1-es összesítéssel jutottak tovább, a következő ellenfél a feröeri Vikingur Gota csapata lesz, már jövő szerdán.

Egygólos előnnyel érkeztünk meg Észak-Írország fővárosába, Belfastba, hogy a Cliftonville ellenében kiharcoljuk a bejutást az Európa Konferencia Liga 2. selejtezőkörébe. A hazai első mérkőzésen Szánthó és Krstović góljaival nyertünk, kettejük közül most viszont csak az előbbi került a kezdőbe, montenegrói csatárunk kisebb rosszullétre panaszkodott, ezért a cserepadra szorult. A tréner azonban nem számíthatott a hosszabb ideje harcképtelen Kalmár, Szendrei, Ricardo és Balić mellett sérüléssel vagy betegséggel küzdő Davis, Ciganiks, Nicolaescu trióra sem, Moumou pedig a piros lapos eltiltása miatt el sem utazott Belfastba.

A csapat bizakodva várta a visszavágót, melyet a világ egyik legrégibb futballstadionjában, a Solitude-ban rendeztek, műfüves pályán. A mérkőzés elején a hazaiak léptek fel kezdeményezőbben. Tipikus szigetországi focit játszva oldalról beívelt labdákkal operáltak, és bizony oda kellett figyelnünk, hogy egygólos előnyünk ne olvadjon el rögtön az elején. A hazai publikum minden egyes tizenhatosba érkező labdánál nagyon lelkes tapsolásba, szurkolásba kezdett, de védőink és Veszelinov ura volt a helyzetnek.

A műfüves borítás néha megtréfálta a játékosokat, Blackman ez első tíz percben kétszer is megcsúszott, szerencsére egyszer sem döntő pillanatban. A 12. percben igazán fontos volt, hogy ne inogjon meg az a láb: Balogh alapvonalról visszatett labdáját Veselovský vágta a jobb kapufa segítségével a hálóba – 0:1. Ez volt az első kaput eltaláló lövés a mérkőzésen, és máris góllal zárult. Összesítésben 3:1 volt ekkor az állás a javunkra, a hazaiak pedig, mint akiknek igazából nincs veszíteni valójuk, továbbra is aktívak voltak az előrejátékban, elsősorban pontrúgásokból veszélyeztettek.

Kontrából alakítottunk ki gólhelyzetet a 16. percben, Káčernek viszont nem sikerült jól az emelés, így Talleyé lett a labda. Válaszként újabb szabadrúgások következtek, melyek feladója McDonagh volt, de komoly veszélyt egyik próbálkozás sem jelentett a kapunkra. A középpálya motorja, Káčer egy távoli lövéssel kínálta meg a hazai kapust. A sikeres védés után Talley most nem húzta úgy az időt, mint egy héttel korábban a MOL Arénában. A Vörösök is messziről tüzeltek, de Ronan Hale 25-30 méterről megeresztett lökete elhalt Veszelinov ölében.

A 28. percben egy szép és gyors passzolgatás után Szánthó zárta lövéssel az akciót, de nagyon kevés erőt vitt bele, a labda alig vánszorgott el a kapuig. Az első félidőben ezen kívül már csak Brunetti távoli próbálkozása érdemel említést, de 30 méteres bombája jócskán fölé szállt. Szurkolóink ennek ellenére is boldogok voltak, zúgott a „Hajrá DAC!” az északír éjszakában.

A második játékrészre Szánthó már nem futott ki a többiekkel, helyére Andzouana érkezett. Hahn nagy helyzetével indult a félidő, éles szögből centikkel a felső léc tetejére emelt. Utána viszont Mallon ébresztett rá bennünket, hogy még nem érezhetjük lefutottnak a találkozót: a hazai játékos lövését Veszelinovnak kellett szögletre ütnie. Helyzet ezután a másik oldalon adódott: Veselovský szöglete után Dimun közelről a felső kapufát találta el.

Élénk, jó iramú meccset látott a világ egyik legrégebbi futballstadionjának kétezer fős közönsége, a hazai publikum pedig nagyon lelkesen megtapsolt minden kisebb lehetőséget, például Ronan Hale fölé szálló lövését is az 59. percben. Ennél azonban sokkal nagyobb ziccert hagytunk ki mi: Balogh zárhatott volna le góllal egy kiváló kontrát, melyet Veselovský és Káčer vezetett, de ekkor még nem tudtuk megpecsételni a Cliftonville sorsát.

A 65. percben viszont góllá érett a fölényünk. Az egy pillanattal korábban beállt Krstović első labdaérintésből bevette Talley kapuját egy gyönyörű találattal – 0:2. A több mint félszáz szurkoló együtt ünnepelte a játékosokkal a gólt, és ekkor már mindenki érezte, hogy megvan a továbbjutás. Mindkét oldalon újabb cserék következtek, az északírek pedig tulajdonképpen elhalkultak, de néhány pontrúgásnál azért még buzdították a kedvenceiket.

„Repülj velünk a szerelem szárnyán...” – zúgta a sárga-kék szektor, s talán észre sem vették, hogy közben Muhamedbegović is a hálóba fejelt, de sajnos lesállásból. Utána Rymarenko rúghatta volna meg a harmadikat, de a Vörösök a gólvonalról menteni tudtak az utolsó pillanatban. A mérkőzés utolsó percében jött a kegyelemdöfés: Káčerrel szemben szabálytalankodott a büntetőterületen belül a kapus, Krstović pedig magabiztosan értékesítette a megítélt tizenegyest – 0:3. Montenegrói csatárunk összesen három góllal vette ki a részét az 5:1-es összesítéssel zárult párharcból, s így a továbbjutásból. A hazai drukkerek nagy része már meg sem várta a harmadik gólt, jóval a lefújás előtt a kijárat felé vette az irányt, ám azok, akik végig maradtak, vastapssal kísérték le a pályáról Adrian Guľa legénységét. Szép volt, fiúk!

Az előzetes elvárásoknak megfelelően kiejtettük északír ellenfelünket, és bejutottunk az EKL második fordulójába, ahol a feröeri Vikingur Gotával kell megküzdenünk. Kemény napok állnak a srácok előtt, hiszen jövő szerdán már a nem épp nyári időjárásáról híres szigeten kell helytállniuk, előtte pedig vár ránk a bajnoki nyitány a MOL Arénában, ahol vasárnap a Liptószentmiklóst fogadjuk. Ezt akartuk, erre vágytunk. Kösz, fiúk!

DAC (Adrian Guľa): „Nagyon örülünk a győzelemnek és a továbbjutásnak. Gratulálok a csapatnak és köszönöm a szurkolóknak, hogy eljöttek, buzdítottak minket, és segítettek abban, hogy folytatni tudjuk ezt a sorozatot. Azoknak is köszönöm, akik otthonról szorítottak nekünk. A játékosok nemcsak a meggyőző eredménnyel tettek minket boldoggá, hanem a teljesítményükkel is. Egyáltalán nem volt könnyű mérkőzés, mert nem vagyunk hozzászokva, hogy ilyen környezetben, valamivel szűkebb pályán játszunk. Sok fontos játékosunkat kellett ma nélkülöznünk, ezért is vagyok boldog az eredmény miatt, értük is küzdöttünk. A továbbjutás az övék is, és remélem, hogy a következő körben már játékba avatkozhatnak ők is. Bízom benne, hogy egyre erősebbek leszünk.”

CLIFTONVILLE FC - DAC 1904 0:3 (0:1)
Európa Konferencia Liga, 1. selejtezőkör, visszavágó, Solitude Stadium, Belfast, 2022.07.14., 20:00 (helyi idő szerint)
Játékvezetők: Thorvaldur Arnason - Johann Gunnar Gudmundsson, Andri Vigfusson