A csónak 1982-ben került a múzeum gyűjteményébe Somorja kataszteréből, ahol a földmunkák során került napvilágra.
A múzeum munkatársai 2016-ban felkérték Peter Barta régész professzort, a Comenius Egyetem Bölcsészeti Karának, Régészeti Tanszékén dolgozó szakemberét, hogy a csónak korát speciális, dendrokronológiai technológiával segítsen meghatározni. Az amerikai laboratórium, a BETA Analytic Inc. Miamiban pedig C14 vizsgálatokat végezett amely alapján megállapították, hogy több mint 2200 évvel ezelőtt készítették a csónakot. Rendkívül értékes és egyedi leletről van szó.
A Csallóközi Múzeum munkatársainak sikerült pályázati forrásokból fokozatosan konzerváltatni és restauráltatni a csónakot.
František Šmigrovský restaurátor és munkatársai végezték el a szakmunkákat. 2021-ben sor került az utolsó szakaszra, amikor a konzerválási folyamat befejezése után kompletizálták, helyenként kiegészítették a restaurált tárgyat. 2022 tavaszán a csónakot a Csallóközi Múzeum régészeti és paleontológiai állandó kiállításában a Sárga kastély földszinti termében a végleges helyére állították be.
A dunaparti tájat imitáló háttér és a folyami kavicsokkal díszített beltér méltóan kiemeli a restaurált műtárgyat. Az idelátogató turisták, a diákok és az érdeklődők számára egy újabb korhű darabbal gazdagodott a múzeum kiállítása.
A végső munkák teljes összege 8900 euró volt. A restaurátori munkák elvégzéséhez az anyagi támogatást a Művészeteket Támogató Alap (Fond na podporu umenia) biztosította be.
-csm-
Ezt már olvasta?
Almási Róbert szépséges nyomai a Csaplár Benedek központban
Almási Róbert festőművész emlékkiállítása nyílt meg...