Idén az ünnepélyes díjátadó műsora a tavalyi közönségdíjas csellóművész, Rácz Csaba játékával és a tavalyi fődíjas operaénekes, Kristóf Réka műsorával kezdődött, akiket Patkoló Anikó kísért zongorán.
Az est házigazdája, Csenger Ferenc köszöntőjében úgy fogalmazott, évről évre van kire büszkének lenni, hiszen „nagyszerű zeneművelők nőnek ki a sorainkból, akiket megillet a tisztelet és a megbecsülés” – fogalmazott. Mint mondta, ilyen személyiség Stubendek István is, aki idén töltötte be a 75. életévét és az idei Életműdíj birtokosa lett. A Concordia vegyeskar vezetőjét, zenepedagógust, a szlovákiai magyar kórusmozgalom meghatározó egyéniségét barátja és kollégája, Stirber Lajos méltatta.
Mint mondta, a gömöri származású Stubendek István 1979-ben költözött családjával Komáromba, majd hamarosan az immáron már több mint 40 éve folyamatosan működő Concordia vegyeskar karnagya lett. „Elindulásuk óta mindmáig azok közé tartoznak, akik a magyar kóruskultúrát magas szinten művelik” – fogalmazott, hozzátéve, ezt bizonyítják megmérettetéseik, országos rangos elismeréseik, illetve a KÓTA-díj, amelyet az énekkar a magyar zenekultúra területén végzett kimagasló munkássága elismeréséül kapott 2020-ban. Stirber Lajos aláhúzta, a karnagy és kórus „minden egyes műsorával tudásának legjavát nyújtja, minden esetben tiszta hitet, elkötelezett magyarságot, magas zenei igényességet sugároz.” Stubendek István a közönség állótapsa mellett vette át életműdíját.
A gála további részében a közönség egy-egy bemutatkozó videóban megismerkedhetett a nyolctagú kuratórium (Lakatos Róbert elnök, Puha József, Cseh Tamás, Emmer Péter, Madarász András, Szalay Szilvia, Vadkerti Imre és Vida Igor) három jelöltjével: a méltán hírneves dunaszerdahelyi Opera Trióval, a Fortissimo együttes frontemberével, Jánoska Tiborral és a gútai jazz-zenész Farkas Attilával.
Az ünnepélyes eredményhirdetés és díjátadás előtt a közönségdíjas kilétére is fény derült. Az online szavazáson a legtöbb szavazatot Jánoska Tibor kapta idén a három jelölt közül. Jánoska Tibor a tavalyi közönségdíjas Rácz Csabától vette át a díjat.
Ezt követően hirdették ki az idei Harmónia-díjast. Lakatos Róbert, a kuratórium elnöke, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója megköszönve a díj ötletgazdáinak, Lábszky Olivér zenésznek és Dobosi Róbert művelődésszervezőnek, úgy fogalmazott, a gálán látott és hallott produkciók világszínvonalúak, ahogy az idei jelöltek is. Mint mondta, a szakmai zsűriből álló kuratórium végül a dunaszerdahelyi Opera Triónak ítélte az idei Harmónia-díjat. Kevicky Tünde, Kollár Katalin és Kovács Nagy Andrea dunaszerdahelyi zenepedagógusok a díj átvételekor úgy fogalmaztak, több mint tízéves munkájuk megkoronázásának tekintik a díjat, amit nagy büszkeséggel vesznek át.
Az ünnepi gálaesten fellépett a dunaszerdahelyi Klinika zenekar, a komáromi Hodek fivérek, Magyarországról pedig Kozma Orsi & Cseke Gábor Duó. A szlovákiai magyar zenei díj átadóján első alkalommal lépett fel szlovák előadóművész a szlovák World Music-díjas Júlia Kozáková személyében, aki a Manuša formációval lépett fel Komáromba.
(Szalai Erika/Felvidék.ma)
Ezt már olvasta?
Jövő héten lesz a Samaria Klezmer Band lemezbemutató koncertje
A Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség és a Csallóközi Múzeum...
Csill & Dance Táncstúdió – Bemutatkoznak a Csaplárkult csoportjai
Új sorozatunkban a Csaplár Benedek Városi Művelődési...