A média képviselői előtt Hájos Zoltán polgármester elmondta, szükségesnek tartja a híreszteléseket és a tévinformációkat eloszlatni, s rávilágítani arra, kinek milyen jogköre van a feldolgozó üzem kapcsán. A városvezető hangsúlyozta, céljuk az volt, hogy tisztázzák, milyen módon zajlik az építészeti eljárás, ebből is láthatóvá váljon, milyen jogkörökkel bír a város az ilyen ügyekben.
A folytatásban Herdics Imre, a Közös Építészeti Hivatal vezetője mutatta be a hivataluk munkáját, ahol 6 szakelőadó dolgozik, egy adminisztratív kolléganővel és vele együtt nyolcan alkotják a csapatot. Évente 1200 kérvényt dolgoznak fel, tehát feladatuk jócskán akad. A szakember kiemelte, sok téves információval találkozott ő is a munkájuk kapcsán, amelyet a közigazatási rend, valamint az építészeti törvény szabályoz, tehát a hivataluknak nincs mérlegelési joga, hanem az érintett szakhatóságok véleményét összegzik. Éppen itt adódik a sok félreértés is, amelyekről gyakran lehetett olvasni az ollétejedi ügy kapcsán is.
Herdics ezt követően részletezte az eljárás menetét, s tapasztalataikat a gumifeldolgozóval. Ebből kiderült, a szakhatóságok vizsgálatai alapján tudnak cselekedni, s arról is szó esett, milyen engedélyezési folyamatok zajlanak a gyár kapcsán, amelyben éves szinten legfeljebb 15 ezer tonna abroncs feldolgozása lehetséges. Herdics kiemelte, ők nem dönthetnek egy-egy építkezés engedélyezéséről, az adott szakhatóságok egyfajta kollektív döntése értelmében adják ki a határozatot.
A 2015-ös év végén és az elmúlt év elején az ollétejedi lakosok kérésének eleget téve kezdeményezték, hogy kiderítik, honnan származik az a kellemetlen por és szag, amely zavarja a helyieket. Az érintett szakhatóságokat megszólította a Közös Építészeti Hivatal, az eredményeket a lakosok megbízottjának is eljutatták. A vizsgálatok eredménye egyébként az volt, hogy levegő- és vízvédelmi szempontból találták a szakhatóságok hiányosságokat, de a polgároknak is eljutatott levélben is szerepelt, hogy ezen hiányosságokat az adott szervek a saját hatáskörükben kezelik és rendezik.
Hájos továbbá megjegyezte, idén június 28-án volt a Közös Építészeti Hivatal által egy ellenőrzés végeztek a gyárban, s figyelmeztették az üzemelőt, hogy a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező épületeket ne használja az engedély kiadása előtt. Ezen épületek bizonyos része a fejlesztések miatt módosult az elmúlt években, ezek egy részére nem kapott használatbavételi engedélyt az üzemeltető.
Az állami építészeti felügyelet egyébként jövő hétfőn megy majd ki leellenőrizni, hogy valóban nem használják-e ezen épületeket, mert lakossági panaszok alapján úgy tűnik, hogy igen. A polgármester hangsúlyozta, a szakhatóság döntése után neki sincs mérlegelési joga, s a téma jogi hátterét is elmagyarázta a sajtó képviselőinek.
„Nem arról van, hogy a polgármester vagy a hivatal az ollétejedi polgárok ellen lenne, hanem adott egy helyzet, amelyben a törvényt betartva intézzük az ollétejediek ügyét. Már korábban is lenyilatkoztam, én személy szerint is támogatom a polgárok igyekezetét, hogy elérjük, az adott gyár működése számukra ne legyen zavaró. És amennyiben a megfelelő szakhatóság vizsgálata alapján kiderül, hogy a gyár nem tudja teljesíteni a környezetvédelmi előírásokat, akkor azok eltávolításáig szüneteltesse a működését. Ezt viszont nem a Közös Építészeti Hivatalnak és a polgármesternek kell kinyilatkoznia, mert ez nem az én kompetenciám. Amennyiben viszont az ollétejediek úgy érzik, hogy a polgármester aláírása is szükséges az ő tiltakozásukhoz, állok elébe, nagyon szívesen aláírom” – mondta el Hájos Zoltán.
A városvezető még kiemelte, jogászként látva a helyzetet nem akar olyat ígérni a polgároknak, ami jogilag kivitelezhetetlen, mert ugyan az üres ígéretek biztosan jobban hangzanának, de neki nincs olyan kompetenciája, amellyel leállíthatná a gyár működését.