1. „HA ZSÍRT ESZEL KÖVÉR LESZEL”
Nyilván, ha evőkanállal eszed a libazsírt, az biztosan nem fog túl jót tenni a fogyókúrádnak (meg egyébként sem), de az a tévhit, hogy hízol tőle, egyenesen badarság. A zsírra nagyon nagy szükség van már sejtszinten is, így annak megvonásával csak rosszat teszel a testednek. Zsírt egyél, de ne keverd szénhidráttal! Hiszen ha az inzulin szinted megnő – pont a szénhidrát miatt – akkor kezd el raktározni a szervezet. És ha éppen akkor zsírt is ettél, akkor már baj van.
2. „NE EGYÉL ESTE 6 UTÁN, FŐLEG SZÉNHIDRÁTBAN GAZDAG ÉTELT”
Ez a téves információ már nagyon rég mozog a köztudatban. A nap utolsó étkezésére időzített szénhidrátfogyasztás a városi hiedelemmel ellentétben kifejezetten jótékony hatással van az emberi szervezetre:
megkönnyíti a regenerációt, és
elősegíti a pihentetőbb alvást is.
Ami nagyon fontos, hogy lefekvés előtt 2-3 órával már ne együnk, mert az viszont kifejezetten megterheli a szervezetet.
3. „A NAGY MENNYISÉGŰ HÚS KÁROS A MÁJADRA MEG A VESÉDRE, KÖSZVÉNYT ÉS VESEKÖVET OKOZ”
A fehérje és az abból származó aminosavak elengedhetetlenek az emberi szervezet működéséhez. A fehérjeszükséglet egyéntől, nemtől függ, és a kor növekedésével egyre csökken, ami teljesen természetes jelenség. Nyilván egy aktív sportolónak sokkal több fehérje kell: míg az átlagembernek 1g/tskg az adag, aki sportol, annak 2g/tskg, és a versenysportolóknak vagy gyúrósoknak mehet a 3-4g/tskg. A szervezet simán tolerálja a magas fehérjebevitelt anélkül, hogy annak bármilyen káros következménye lenne. (Azonban nagyon fontos a húsfogyasztóknak arra figyelni, hogy minél kevesebb félnyers, nyers húst egyenek.)
4. „A TISZTÍTÓKÚRA JÓ, MERT NEM CSAK EGÉSZSÉGES LESZEL, HANEM FOGYSZ IS”
A legnagyobb baromság, amit tanácsolni lehet épeszű embernek! Persze a mai napig ez terjed a köztudatban, csak éppen azt felejtjük el, hogy ennek hátterében jól pénzelt celebek, marketing guruk és cégek állnak. Azt pedig nagyon jól tudjuk, hogy van az a pénz, amitől mindent egészségesnek találunk, vagy amitől korpásodik a hajunk is...
A méregtelenítés a test kiválasztó szervrendszerének a feladata, nem a káposztaléé és egyéb folyadékoké. Optimális esetben ennek tökéletesen kell működnie anélkül, hogy bármilyen tisztítókúrát is elvégeznél (még egyszer: ilyen kúra NINCS!!!) Ha segíteni szeretnéd a kiválasztó szerveid működését, egyél egészséges ételeket, kerüld az alkoholt és igyál napi 3-4 liter tiszta vizet.
5. „AKKOR FOGYSZ JOBBAN, HA NAPI 5-6-SZOR ESZEL, KICSI ADAGOKAT”
Semmi ellenvetés nincs az ellen, ha valaki így étkezik, hiszen vannak, akiknek ez bevált. Vannak, akik napi 5-6, akár 7-8 alkalommal esznek kisebb adag, zsírszegény ételeket. Ők az úgynevezett szánhidrát típusúak. (A magyar lakosság nagyjából 10-15 százaléka ilyen.) A többségnek viszont nagyon súlyos károsodásokat okozhat, ha hosszútávon így táplálkozik, mert ha abbahagyja ezt a típusú táplálkozást, azonnali elhízást tapasztalhat.
6. „EGYÉL NAPONTA FRISS GYÜMÖLCSÖT, HOGY BIZTOSÍTSD A ROST ÉS VITAMINSZÜKSÉGLETEDET”
A gyümölcs jó, a gyümölcs finom, a gyümölcs egészséges, vallja mindenki, főleg drága nagyanyáink. És igazuk is van, de nem a mai gyümölcsökkel kapcsolatban. A régi gyümölcsökkel szemben a maiaknak semmi köze az egészséghez. Sötétben, egy műanyag dobozban érlelődnek, vitamintartalmuk szinte semmi, viszont rendkívül sok cukor van bennük. A gyümölcscukor, azaz a fruktóz gyakorlatilag méreg! A szervezet azonnal kivonja a vérből, a máj zsírrá alakítja, így közvetlenül energiát nem nyer belőle a szervezet. Fura, de ha manapság rendszeresen eszünk gyümölcsöt, azzal sokkal inkább ártunk az egészségünknek, mint használunk! (Ez még inkább igaz a gyümölcslevekre és gyümölcslé készítményekre.)
7. „A FEHÉRJE POROK ÉS HASONLÓ KÉSZÍTMÉNYEK ÁRTALMASAK A SZERVEZETRE, LEGINKÁBB A MÁJADRA”
A táplálék-kiegészítésként fogyasztott fehérjekészítményekre ugyanaz igaz, mint az 5. pontban említett húsokra. Semmivel nem rosszabbak, és nem okoznak károsodást a májadban vagy a vesédben. Ezeket általában tejből, tojásból, és egyéb állati fehérjéből állítják elő.
8. „A BARNA RIZS EGÉSZSÉGESEBB, MINT A FEHÉR”
Ez is egy közkeletű tévhit! A barna rizs annyiban különbözik a fehértől, hogy azon rajta hagyják a külső növényi hártyát. Igaz, ettől nő a rosttartalma, de ezzel viszont toxikus anyagot is viszünk be a szervezetünkbe. A növények úgy védik a magvaikat, hogy a magot egy hártya, burok veszi körül, amiben toxikus fehérjéket tárol. Ez persze igaz a rizsre is. Hiába magasabb a barna rizs rosttartalma, a héj irritálja a vékonybelet, autoimmun reakciókat válthat ki és krónikus gyulladáshoz vezethet. Ha a rostbevitelünket szeretnénk növelni, válasszunk egészségesebb utat, és együnk több zöldséget.
9. „LEGALÁBB 3-4 ÓRÁNKÉNT KELL ENNED AHHOZ, HOGY IZMOSODJ”
Ez is egy óriási marhaság, hiszen az izomzat éjjel épül és nő, amikor alszunk. Ha izmosodni szeretnél, akkor a megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátot és fehérjét kell bevinni a szervezetbe, és itt nem az egész napos zabálásra kell gondolni. Fontos, hogy a szervezetet akkor lásd el tápanyaggal, ha az fel is tudja használni, egyébként csak hízni fogsz.
10. „AZÉRT JÓ A PALEO DIÉTA, MERT BÁRMIKOR EHETEK ÉDESSÉGET ANÉLKÜL, HOGY ELHÍZNÉK”
Ez az egyik kedvencem azoktól, akik csak kifogást keresnek, hogy nasizzanak. És erre a paleo diéta a legjobb! Ugye ők arra hivatkoznak, hogy az édesség maglisztből van és ezért nem hízlal. Ez nem igaz, mert a paleo ételek rengeteg zsírt tartalmaznak, főleg a magliszt, amiből az édességek vannak. A sok növényi zsír kellemetlen hatásokkal jár, és a növényi maglisztek toxikus anyagokat tartalmaznak (lásd 8-as pont).
Forrás: stiler.blog.hu