A kereskedelemben korábban tapasztalható tisztességtelen eljárások tették szükségessé, hogy a kérdésre összeurópai megoldást keressenek. Ezzel segíthetik nemcsak a tejágazatot, hanem és mezőgazdasági és állattartási szektor további termékeit, emlékeztetett Matečná.
Délelőtt, a mezőgazdasági miniszterek ülésének ideje alatt, gazdák egy csoportja az Európai Tejtermék Tanács (EMB) felhívására, az Európában kialakult alacsony tej- és tejtermékek árak ellen tiltakozott Brüsszelben.
Az EMB a tiltakozó akciójukon felszólította a minisztereket, hogy szabják meg a felelős piaci viselkedés jogi a kereteit, ami az tejtermelői szektor rendbetételét is segítené. Matečná kiemelte, hogy a tejtermelők jogosan követelik a termékpiac stabilizálását, ezzel együtt megállapítható, hogy jelenleg pozitív folyamatok zajlanak Szlovákiában és az EU-ban, amikor nálunk egy liter a tehéntejért 28 centet fizetnek, az EU-ban pedig 32 cent a tej ára.
A Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIPECHE) az EU tagállamok minisztereiből áll. Az egyes tagállamokat legtöbbször egyetlen miniszter képviseli, aki mindkét ágazatért felelős, ám vannak olyan tagállamok is, amelyek két minisztert delegálnak, egyet a mezőgazdaság, egy másikat pedig a halászati ágazat képviseletében. Az AGRIPECHE az élelmiszertermeléshez, a vidékfejlesztéshez és a halászati gazdálkodáshoz kötődő számos területen fogad el jogszabályokat. Havonta rendszerint egy ülésre kerül sor.
A Mezőgazdasági és Halászati Tanács még a szlovák elnökség idejében kezdeményezte a mezőgazdasági termelők helyzetének az élelmiszer-ellátási láncon belüli megerősítését. Emellett intézkedéseket javasoltak a mezőgazdasági piacok stabilizálása érdekében, különösen a tej- és a sertéshús-ágazatban.
Forrás: gazdasag.sk