A jogi személyek jövedelemadója például 2017-ben 22 százalékról 21 százalékra csökken, s 40 százalékról 60 százalékra emelkedik az egyéni vállalkozók általány kiadása, valamint ez évben megszüntetik az adólicencet.
„A változások megfogalmazásánál a koalíció irányította a tollam. Nekünk az volt a kötelességünk, hogy a koalíciósszerződésben és a kormányprogramban megfogalmazott ígéreteket konkrét törvényekbe öntsük" – emlékeztetett a pénzügyi tárca vezetője. A kormányprogramba bekerült az idegenforgalom és a gyógyturizmus támogatása. A pénzügyi tárca jelenleg a beruházásokat ezekre a konkrét területekre csalogató adó- és pénzügyi ösztönzők kidolgozásával foglalkozik.
„Szlovákia az utóbbi időben az idegenforgalom bővülésében nagyot lépet előre, ezt pluszban segítette a nyugati országokban tapasztalható feszültség és a világban megnövekedett biztonsági kockázatok" - emlékeztetett Kažimír. „Dolgozunk ezeken a területeken, ám a konkrét intézkedéseket szeretnénk megvitatni a nyilvánossággal. Meghallgatjuk a munkáltatók és az érdekegyeztető szakmai szervezetek véleményét. Úgy gondolom, hogy tavasszal már konkrét javaslattal fogunk előállni" – jelezte Kažimír.
A pénzügyi tárca az igazságügy minisztériummal közösen intézkedéscsomagot készít elő az adócsalások ellen és az adófegyelem növelése érdekében. „Figyelmünket a spekulatív cégösszevonásokat és az adóelkerülést büntető törvényekre összpontosítjuk, mert az ilyen jellegű cselekmények igen divatosak bizonyos bűnözői körökben" – magyarázta Kažimír. Annak ellenére, hogy az adófegyelem szigorításának köszönhetően az állam 2-3 milliárd euró plusz bevételhez jutott az utóbbi években, Kažimír szerint van még mit javítani a rendszeren.
Következetes munkával akár több százmillió euró többletbevételhez juthat még büdzsé. „Nagyon sok erőfeszítéssel jár mindez, ám így ideális esetben akár 700-800 millió euró többletforráshoz juthatunk évente" – számszerűsítette az elképzeléseit a pénzügyminiszter.
Forrás: gazdasag.sk