
Martákné Vésey Katalin Komáromban született, tanulmányait Dunaszerdahelyen kezdte meg. 14 évesen az iskola legjobb tanulójaként végzett, a rendszer miatt nem folytathatta tovább tanulmányait polgári származása miatt. Brigádozott gyárban, a Komunálban és a Jednotában volt bérelszámoló. A 60-as évek elején az esti tagozaton érettségizett le. Kalandos életét a Nyitrai pedagógiai főiskolán végezte 1-5-évfolyam, magyar szakon.
Tanítási éveit Felső Patonyban kezdte, 1972-től 75-ig járt az ELTE-re, ahol középiskolai magyar nyelv- és irodalomtanár diplomát szerzett.
Magyarországon ismerkedett meg a bábozással. Vígh Katicával, eperjesi kolléganőjével kezdték el a bábozást Dunaszerdahelyen. Ebben az időben már a Komenský utcai alapiskolában dolgozott, ahol húsz éven keresztül tanított.
Számos magyar nyelv és irodalomi olvasókönyv elkészítésében vette ki a részét. A Slovenské národné nakladateľstvo, a Szlovák Nemzeti Tankönykiadó munkatársa volt.
Eredetileg orvosi pályára készült, emellett az irodalom is közel áll hozzá, azért a pedagógiai szakmában és a bábozásban megtalálta önmagát.
A bábokat ő varrta, a szövegkönyv-adaptációkat is ő készítette. Helyi művészekkel, írókkal is dolgozott. A próbák az iskolában zajlottak, felléptek különböző megmérettetéseken, bábfesztiválokon, számos szép sikert elérve – általában első hellyel büszkélkedve tértek haza.
1994 után az Ozorák iskolában tanított, a pedagógiai módszertani osztályon Fibi Sándorral dolgozott együtt. Pozsonyban a módszertani osztályon is dolgozott – feladatlapokat, tesztlapokat dolgozott ki, előadásokat, továbbképzéseket szervezett.
Tanítványai közül sokan pedagógiai pályára tértek, magyar szakos tanárok vagy óvónők lettek belőlük.
A Dunaszerdahely Város Polgármesterének Díja elismerésre azok a magánszemélyek és csoportok terjeszthetők fel, akik Dunaszerdahely Város területén élnek, a város érdekében tevékenykednek, kimagaslót alkottak, kiemelkedő eredményt értek el a tudomány, a technika, a művészet, a sport, a nevelés területén, tevékenységet végeztek az emberi élet védelmének, a város vagyonának és lakosainak érdekében, továbbá olyan személyek, akik tevékenységükkel érdemeket szereztek a város gazdasági és kulturális fejlődésében, jó hírnevének itthon és külföldön való terjesztésében, véradóknak – akik a Jánsky-emlékérem arany fokozatának birtokosai.
(te, bé, nagy)
Ezt már olvasta?

Pro Urbe-díjasunk: Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász
Az idei Szent György-napokon Pro Urbe-díjat vehetett át a...

Hájos Zoltán: „Dunaszerdahely mindig gazdag volt közösségi értékekben, összetartásban, és abban a belső erőben, amely élővé teszi a várost”
A Szent György-napok keretében, ünnepi gálaesten adták át...