A városunkban működő Rotary Klub második éve működteti ezt a programot, melybe az idén három hazai diák, és ennél fogva három külföldi köziskolás kapcsolódhatott be. Nagy Lászlótól, a Dunaszerdahelyi Rotary Klub alapító elnökétől megtudtuk, hogy a nemzetközi diákcsere program mára a Rotary zászlóshajójává vált, melynek a lényege, hogy a benne részt vevő gyerekek a korosztályukon belül barátkozzanak, találkozzanak, tanuljanak, ismerjenek meg más embereket, más kultúrákat. Dr. Nagy Vidor, a klub titkára pedig elmondta, hogy az idén augusztusban három diák utazott járásunkból az USA-ba, illetve Kanadába, hogy egy-egy ottani középiskolában töltsenek el egy évet. Cserediák programról lévén szó, a helyi klub három diák számára biztosított befogadó családot. Mexikóból, az USA-ból, illetve Tajvanról érkezett két lány és egy fiú, akik a dunaszerdahelyi Ladislav Dúbrava Szlovák Nyelvű Gimnáziumban töltik ezt az iskolaévet. A program előírja ugyanis, hogy a befogadó ország nyelvén működő általános műveltséget nyújtó középiskolában kell végezniük a tanulmányokat, hogy megtanulják a befogadó ország nyelvét. Dunaszerdahely esetében, persze nemcsak szlovákul, hanem egy kicsit magyarul is megtanulnak a gyerekek. Zsoldos Gábor hozzátette, hogy a klub nevében szereplő „Rotary” kifejezés erre az esetre is igaz, a három diák ugyanis az itt töltött egy évet a három befogadó család közt rotálva éli. A diákok biztonságát, megfelelő családoknál elhelyezését a helyi Rotary, ahogy a tőlünk kiutazókét pedig a fogadó Rotary garantálja - egészítette ki a dunaszerdahelyi klub jelenlegi elnöke, Viola László. Fontos azt is kiemelni a program kapcsán - tette hozzá az elnök -, hogy a Rotary klubbok a szervezési és bármilyen más segítségért sem kérnek pénzt, mivel ezt nonprofit módon végzik.
Bugár Roland segítségével, aki a csereprogram felelőse, a diákokat első benyomásaikról is kérdeztük. Roland elöljáróban elmondta, hogy az ide utazó gyerekek ugyan egy-egy befogadó családnál élnek, de minden gyereknek van egy rotarys tanácsadója, akivel napi szinten tartja a kapcsolatot, ha bármi gondja, megoldandó problémája lenne. Ugyanakkor a Rotary közösség, mintegy második családként garanciát vállal mind a kiküldött, mind pedig az érkező diákok esetében a biztonságukért, a törődésért, és a megfelelő hátteret is felelőséggel biztosítják számukra.
A három cserediák: Nataly Mexikóból, Siobhan az USA-ból, Kevin pedig Tajvanról érkezett hozzánk.
Milyenek voltak az első benyomások az országról?
Nataly: Kezdetben semmit sem tudtam erről az országról, teljesen ismeretlen volt. Ami számomra fura volt, hogy milyen sok ember jár itt gyalog és kerékpáron.
Siobhan: Én sem ismertem Szlovákiát, de nagyon hamar megszoktam, és mondhatom, meg is szerettem. Érdekes volt látni, hogy Dunaszerdahelyen milyen alacsonyak az épületek.
Kevin: Számomra is az alacsony épületek tűntek fel elsőként.
Voltatok már valamelyik nevezetes dunaszerdahelyi épületben?
Kevin: Nekem nagyon tetszik a Csallóközi Múzeum épülete, bár még nem jártam bent.
Siobhan: Én viszont meglátogattam a múzeumot, és nagyon tetszett.
Voltatok a családokkal már kirándulni?
Nataly: Igen, a vendéglátó családdal Párizsban voltunk, és Győrben is. Karácsonykor pedig mindannyian megyünk Budapestre, a karácsonyi vásárba.
Siobhan: Mi jártunk Pozsonyban, és Vöröskőn is, amiről a blogomban is írtam.
Kevin: A Rotary klubbal közösen jártunk Nyitrán is.
Mennyire tetszik az iskola?
Kevin: Teljesen más ez az iskola, mint otthon. Nagyon tetszik, hogy kettőkor fejeződik be a tanítás, és nem ötkor, mint otthon.
Nataly: Fura, hogy nem kell az egyes órákra más-más osztályba menni, esetleg más épületbe, hanem mindig abban az osztályban maradunk, és a tanárok „jönnek utánunk”.
Siobhan: Kezdetben szokatlan volt, hogy ha a tanár bejött az osztályba, akkor fel kellett állni. Az itteni iskola nagyon más, mint az amerikai.
Ide szerettetek volna jönni? Szlovákiát választottátok úti célul?
Nataly: Nálunk nem lehetett konkrét országot megjelölni, én Európát választottam, és a helyi rotary döntött, hogy melyik országba kerüljünk - lehetett volna Franciaország, Anglia, vagy éppen Románia is. De nem bántam meg, mert tetszik itt, érdekes országnak tartom.
Ezt már olvasta?
Barista tanfolyammal bővítették szakmai tudásukat a diákok
A dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán...
Nyitott nap a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskolában
Nagy érdeklőés mellett zajlott a dunaszerdahelyi Közös...