
Banyák István zenész családban született – tizennégy éves volt, amikor megalakította az első zenekarát.
„Nagyapaim, mindkét oldalon prímások, s jómagam is, kiskorom óta, mióta az eszemet tudom, hegedültem. Mikor tizenkét esztendős voltam, már eljártam búcsúkba, lakodalmakba játszani”
– mesélte portálunknak korábban.
Pár hónap gyakorlás után felvették őket a felső-csallóközi Magyar Népi Együttesbe. 1957-ben részt vettek a Csehszlovákiai Együttesek Országos Versenyén, ahol első helyezést értek el.
1969-ben tíztagú cigányzenekaruk meghívást kapott egy évre egy finnországi showba való szereplésre.
Ezt követően további külföldi szereplések következtek, többek között Ausztriában, Németországban, Finnországban, Svédországban, Hollandiában, Svájcban, Lengyelországban, Bulgáriában.
Már nyugdíjas zenészként megalakította a Roma Muzsikusok Polgári Társulását, amelynek fő feladata a fiatal roma tehetségeket segíteni, és hirdetni a cigányzene szépségét. A társulás 2004-ben felélesztette Dunaszerdahelyen a Bihari János emlékünnepséget, 2005-ben pedig szobrot állíttatott Bihari János prímás tiszteletére.
2008-ban megalapították a Bihari János Együttest, amely magyar nótákat, operetteket és cigánydalokat játszik. Banyák István ennek a cigányzenekarnak volt a vezetője.
Halála nagy veszteség városunknak – szerkesztőségünk nevében is őszinte részvétünket fejezzük ki hozzátartozóinak...
(nagy)
Ezt már olvasta?

A cél a Dél-Szlovákiai Borvidék borkultúrájának a támogatása
ISTERVINUM 2025 címmel szervezték meg a Dél-Szlovákiai...

A tranzakciós adó nem jelent majd komoly veszélyt az ingatlanfejlesztők nyereségességére
Április 1-jétől életbe lépett Szlovákiában a tranzakciós...