A somorjai származású Tallós-Prohászka Istvánt (1896–1974) baráti és sorstársi kapcsolat fűzte Csiba Lajoshoz (1901–1966).
Mindkettőjük életét mélyen megrázta a II. világháború utáni sorstalanság, a kitelepítések korszaka. Tallós-Prohászka István Mosonmagyaróvárra telepedett át, illetve Csiba Lajos is elhagyta szülőföldjét, Tejfaluszigeten talált otthonra.
A festőbarát, Tallós-Prohászka István, számtalan grafikát, ceruzarajzot, tanulmányt készített Csiba Lajosról, aki szakavatott ornitológus volt. Komoly madártani és madártojás-gyűjteményt ajándékozott a Budapesti Madártani Intézetnek (In: Csiba Lajos Diáriuma, Integrita, Somorja, 1996, szerk. Presinszky Lajos).
A restaurátor, Veronika Daneček Šmigrovská, szakavatott módon javította és újította fel az alkotásokat. A restaurátor műhelyében a képek újjászülettek, a szennyeződéseket és sérüléseket eltávolította, a képeket berámázta. A restaurált kollekció különleges, egyedi színfoltja lett a somorjai Honismereti Ház állandó Tallós-Prohászka István munkáit bemutató tárlatnak. Az anyagi támogatást a Művészeteket Támogató Alap nyújtotta.
-csm-
Ezt már olvasta?
Megszállt múlt, megszállt hétköznapok – kommunista hálózatok Magyarországon és Csehszlovákiában
Itt az MCC új előadása: spiclik, besúgók és társutasok...