A tárca közleményében az áll, a korábban kihaltnak tekintett szakaszokon a növények "nem szenvedték meg nagyon a pusztítást", és az érintett szakaszokra az első halfajok is visszatértek.
A tárca szakértői szerint a növénytársulásokat tekintve nem változott a folyó fajösszetétele.
Az augusztus eleji felmérés alapján ma is ugyanazok a növényfajok találhatóak meg a folyóban, mint a SIDERIT vállalat szennyezése előtt. Pár nappal korábban egy ichtiológiai, azaz haltani vizsgálatra is sor került, ez is pozitív eredménnyel zárult.
A ma7.sk portál az elmúlt hetekben számos alkalommal foglalkozott a Sajó-szennyezéssel. Mint ismert február és június között, a szlovák állam tétlenül figyelte, ahogy egy közeli, mára bezárt bányából nehézfémekkel terhelt víz ömlik a Sajó folyóba. Helyi civilek hívták fel a közvélemény figyelmét az elképesztő természeti katasztrófára, mégis, hónapok teltek el anélkül, hogy érdemi kormányzati lépésre került volna sor.
Júniusban az első intézkedéseknek köszönhetően végül sikerült mintegy 80%-kal csökkenteni a szennyező anyagok koncentrációját, bár a víz elképesztő rőt színen ez nem mutatkozott meg.
A tárca illetékesei azt állítják, ahogy arra számítani lehetett, a folyó növényvilága nem szenvedte meg nagyon a szennyezést. Három különböző ponton vizsgálták a növényeket, mindhárom helyen kielégítő eredménnyel.
Az állatvilággal már más a helyzet. A haltani monitorzásból kitűnt, nem csak a fajgazdagság marad el a korábbi szinttől, az ott élő egyedek egészségi állapota és kormegoszlása is rossz. Néhány helyen csak ivadékokat találni, kifejlett halakat alig.
A szakembereknek három, természetvédelmi szempontból jelentős halfaj, a botos kölönte, tiszai ingóla és kárpáti márna egyedeit sikerült megtalálniuk a folyóban.
Ezen kívül a fürge cselle és a sújtásos küsz egyedeit is megfigyelték. Ezek valószínűleg az alsóbb mellékfolyóiból kerültek újra a Sajóba - állítják a minisztérium szakemberei, akik ígérik, a következő hónapokban folyamatosan figyelik majd a folyó élővilágát.
ma7.sk/TASR