A változás a tantervi reform gyakorlati bevezetését követően várható. A klímatémák a földrajz, polgári nevelés, kémia és biológia tantárgyakba épülnek majd be. A közoktatási reform részei lesznek a közvetlen természeti aktivitások, helyi közösségi projektek, s a tanulók saját megfigyelései és ötletei a környezetvédelem terén.
„A memorizálásról áttérünk az élményeken alapuló oktatásra. A tanulók a környezetvédelemről nem bemagolandó tételeket tanulnak majd, hanem a pedagógusok rávezetik őket a környezetvédelmi problémák aktív megoldására.
Tehát nemcsak ismereteket szereznek, de képesek lesznek azokat megérteni, majd tevékenyen felhasználni. Ez egy megfelelő módszer arra, hogy a jövő generációk képviselőit aktív hozzáállásra ösztönözzük, jobban tudatosítva, hogy tevékenységükkel különböző módokon befolyásolhatják a környezetet és a jövőt“ – közölte Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter.
Az oktatás részét képezik majd a tanulók körében folytatott szakmai viták, melyek lényege az ellenérvekre való reagálás lesz azzal kapcsolatban is, vajon az egyén tehet-e a klímaváltozás enyhítése érdekében. A tanulók a saját tapasztalataikból és a szakmai tanulmányokból indulnak majd ki például az erdőirtással, a globális felmelegedéssel, a környezetszennyezéssel kapcsolatban.
A környezeti változások az oktatási tárca szerint hatással vannak a fiatalok lelki egészségére is. Tehát az alapiskolai oktatásnak aktív cselekvésre kell ösztönöznie ezen a téren is. Az egyik cél, hogy a fiatalok be tudjanak kapcsolódni a környezeti körülmények javításába.
„A tanulók környezeti témákban való jártasságának javítása fontos része az oktatási-nevelési tevékenységnek a fiatalok szempontjából is. Lényeges azonban, hogy ne csak elsajátítsák az aktuális ismereteket a témával kapcsolatban, hanem megértsék azok globális összefüggéseit és megtanulják aktívan befolyásolni szűkebb és tágabb környezetük állapotát“ – tette hozzá az Állami Pedagógiai Intézet igazgatója, Miroslava Hapalová.
A környezetvédelmi oktatás jelenleg az átfogó oktatási témák részét képezi és az iskola döntésén múlik, milyen mértékben építi be azt az oktatási programjába.
Felmérések eredménye alapján megállapítható, hogy a szlovákiai tanulók nemzetközi viszonylatban átlagos ismeretekkel rendelkeznek a környezetvédelmi témákról, s gondot okoz számukra a globális problémák megértése, melyek kritikai gondolkodást igényelnek.
Ugyancsak kevéssé tudatosítják saját cselekedeteik jelentőségét a környezetvédelmi problémák megoldása terén. A felmérésből kiderül, hogy a környezetvédelmi nevelés jelenleg az alapiskolák 53 százalékában épül be a tantárgyakba. Önálló tantárgyként az iskolák 5 százalékában oktatják. A gimnáziumok 77 százalékában építették be a tantervbe.
(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny)
Ezt már olvasta?
Nyitott nap a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskolában
Nagy érdeklőés mellett zajlott a dunaszerdahelyi Közös...