A hosszú távú folyamat első lépéseit és alapelveit már lefektette a szaktárca.
„A kormányprogrammal összhangban célunk a szlovák nyelvoktatás minőségének a növelése. Szükséges annak változtatása, a gyakorlatból érkező észrevételek is rámutattak ennek a szükségességére. A szakemberek többsége megegyezik abban, hogy a szlovák-nyelvoktatás a magyar iskolákban kulcsfontosságú a minőség növeléséhez” – nyilatkozta a Felvidék.ma megkeresésére Filip Mónika, a kisebbségi és inkluzív oktatásért felelős államtitkár asszony.
Mint hozzátette: a szlovák-nyelvoktatás módszerének változtatásával hozzájárulnak ahhoz is, hogy minél több magyar szülő magyar tanintézménybe írassa a gyermekét.
Mindennek a kidolgozása különféle szakemberek és intézmények bevonásával történik, illetve szakértői munkacsoport felállításával. Ez ügyben a szaktárca már felvette a kapcsolatot a közvetlenül irányított szervezetekkel, illetve egyéb, az oktatásügyben tevékenykedő szakmai szervekkel. Közösen dolgozzák ki a változtatásokat az Állami Pedagógiai Intézettel és a komáromi Módszertani Pedagógiai Központtal. De együttműködnek a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével, valamint többéves tapasztalattal rendelkező alsó tagozatos és szlovák szakos pedagógusokat is felkerestek.
„A közvetlenül irányított szervezetek által megvalósított találkozók után tudunk konkrétumokkal szolgálni” – szögezte le az államtitkár asszony. A szakértői munkacsoport céljai közt szerepel a szükséges taneszközök létrehozása is. Mindez a magyar tannyelvű iskoláknak szól majd.
A nyelvoktatás változtatásának fő lépései közé sorolható a pedagógiai alkalmazottak szakmai fejlesztése, a leendő tanárok továbbképzése, a diákok kommunikációs készségének fejlesztése. Ugyanakkor természetesen várható a tantervek újítása, reagálva a gyakorlati észrevételekre, esetleges új akkreditáció kialakítása az egyetemeken, főiskolákon. A tanterv váltás is szükséges a nyelvoktatás megváltoztatásához.
A módszertani változtatás természetesen érinti a pedagógusokat és a leendő szlovák szakos tanárokat is. Ezzel kapcsolatban Filip Mónika kifejtette: a Módszertani Pedagógiai Központtal és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével a közeljövőben továbbképzéseket terveznek a tanárok részére a szakmai képzettség fejlesztése érdekében. A pedagógusképzés terén pedig tárgyalásokat szeretnének folytatni a pedagógusképzést lebonyolító egyetemek vezetőivel.
A szaktárca szeretné beiktatni az oktatásba az Állami Pedagógiai Intézet által kidolgozott és javasolt modellt, amely a nemzeti edukációs projekt egyik része. A szaktárca támogatásával online webináriumokon mutatják majd be a tanárok részére a Po slovensky hravo tankönyvet és módszertani útmutatót.
„Egyes tervek már a következő tanévben megjelennek az oktatásban. A többi célunkat remélhetőleg sikerül megvalósítani még ebben a választási ciklusban” – fogalmazott végezetül.
Pásztor Péter/Felvidék.ma
Ezt már olvasta?
Sok sikert és boldog születésnapot, Szabó Gyula Alapiskola
Pénteken, december 6-án a Szabó Gyula Alapiskola...