Ezt az adatot a Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma tette közzé, azzal a megjegyzéssel, hogy Szlovákia „igelit nagyhatalomból” egyre inkább a természet és a környezet iránt felelősségteljesen viseltető egyének országa lesz. Ez a jelentős csökkenés a minisztérium szerint két tényezőnek tudható be. Az egyik valóban az emberek hozzáállása, tudatossága, a másik pedig, hogy 2018. január 1-től már fizetőssé tették az üzletekben a műanyagtáskákat. Így az emberek nem vásárolják feleslegesen a sok-sok műanyag csomagolóanyagot és sokkal jobban tudatosítják, hogy a műanyag mennyire megterheli környezetünket, a természetet.
A cél a műanyag csomagolóanyagok teljes mellőzése
Az Európai Unió felmérése szerint 2010-ben éppen Szlovákia volt az az ország, amely az unió államai közül egy főre számítva a legtöbb műanyagszatyrot használta el.
A Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériumának ezért az a célja, hogy teljesen beszüntesse az igelittáskák használatát, illetve árusítását. A tárca úgy tervezi, hogy miután két évvel ezelőtt fizetőssé tették a műanyagtáskákat, a továbbiakban majd teljesen betiltják azok forgalmazását.
Az üzletek, elárusítóhelyek vezetőit komoly büntetésekkel sújtják, ha a rendelkezéseket nem tartják be. Amennyiben ingyenesen kínálják a műanyagszatyrokat 500 eurótól egészen 50 000 eurós büntetésre számíthatnak. A hulladékanyag gazdálkodással kapcsolatos törvények betartását, amely az igelitszatyrokra is vonatkozik, a Szlovák Kereskedelmi Felügyelőség szakemberei ellenőrzik. A felügyelőség szemmel tartja azt is, hogy az eladók számláznak-e az igelitszatyrokért, illetve, hogy vásárlóiknak kínálnak-e más típusú, alapanyagú csomagolást vagy táskát. A felügyelőség 2018-ban 205 üzletet ellenőrzött ebből a szempontból.
A műanyagok súlyos terhet jelentenek a természetnek
A 2018-ban ellenőrzött 205 üzletben 24 esetben tapasztalták a rendelet mellőzését. Idén, 2019-ben már jelentős előrelépést állapítottak meg. A 66 vizsgált elárusítóhelyen egyetlen esetben sem tapasztaltak törvénysértést. A pontos statisztikai adatok arról, hogy Szlovákia lakossága 2019-ben mennyi igelittáskát vásárolt, a későbbiekben lesz ismert.
Az egyszer használatos, ismert nevén igelitszatyrok nevüket a német IG Farben cég után kapták, amely Európában a legnagyobb polivinilklorid gyártója volt.
A múltban ugyanis ebből az anyagból készültek a műanyagszatyrok. Később főleg polietilénből és polipropilénből történt az előállításuk. Az igelittáska elnevezés azonban a mai napig megmaradt. Valamennyi anyag, amelyből ezek a táskák készülnek, a műanyagfóliák kategóriájába tartoznak. Ma már közismert, hogy a műanyagok komoly megterhelést jelentenek a természet, környezetünk számára. Szinte hihetetlen, de igaz, hogy az igelittáskák a természetben közel 1000 év alatt bomlanak le.
Az Európai Parlament ez év márciusában törvényt hozott az egyszer használatos műanyagtermékek betiltására. Ilyenek a műanyag tányérok, poharak, evőeszközök, szívószálak, fültisztító pálcikák. A szlovák parlament pedig 2022-es hatállyal törvénybe iktatta a műanyagüvegek betétdíjazását. Ez azt jelenti, hogy ezekért az üvegekért betétdíjat fizetünk, majd visszaválthatók lesznek.
felvidek.ma