„Mindegy, hogy képességeid mekkorák, fő, hogy a tőled
telhető legjobbat formáld belőlük és általuk.”
(Weöres Sándor)
Szünidei élmény: Találkoztam egy családdal, ahol a tizenkilenc éves lány foglalkoztató iskolát látogat. Amikor a beszélgetés alatt újabb találkozás időpontját egyeztetjük, megszólal a lány: „Szeptemberben nem lehet, mert már iskolába járok. Főzni tanulunk, és ha megjövök az iskolából, már fáradt vagyok.” Igen, sok esetben nem is tudatosítjuk, hogy a kisebb, de rendszeres terhelés, az előírt szabályok megtartása vagy akár a közösségi lét is fárasztó lehet valakinek. Nem vagyunk egyformák, és erre is tekintettel kell lennünk.
A szünidőben szórakozzunk, pihenjünk. Ha ezt a két hónapot sikerült jól megtervezni, akkor szeptemberben mindenki felfrissülve, élményekkel telve kezdi meg az új tanévet. A következő hónapok egyébként is fontosak lesznek: parlamenti választások várnak ránk, amelyek változást hozhatnak életünkbe.
Elkészült az új közoktatási törvény; értékét a gyakorlat fogja megmutatni. Sokan örülnek az ötéves kortól kötelező óvodalátogatásnak, amelyet 2021-től vezetnek be. Mi, szakemberek tudjuk, hogy a kötelező iskolalátogatásba szervesen beépített nulladik évfolyam is hatékonyan javítaná hatéveseink iskolára való felkészülését. Hiszen vannak közöttünk olyanok, akiknek az óvodalátogatása problematikus. Ők majd a tanköteles kor elérésekor halasztást kapnak kötelező óvodalátogatással. Iskolakezdéskor a nulladik évfolyamban pedig lehetőségük lenne a módszeres fejlesztésre. A gyermekek különböző háttérrel, különböző személyiséggel érkeznek az iskolába, s az általánosan kötelező nulladik évfolyam lehetőséget ad(na) a játékos tanulásra, a fejlesztő gyakorlatokra, az iskolai élethez való alkalmazkodásra. Csak bizakodhatunk, hogy a szakma és az érintettek is felemelik hangjukat, hogy jobban is fel lehetne készíteni gyermekeinket az iskolára...
Megfontolandónak tartom Böjte Csaba gondolatait is: „Az óvodáinknak, iskoláinknak nem bajnokképző tanfolyamoknak kellene lenniük, nem hiszem, hogy egy iskola versenyistálló kellene legyen, ahol egyetlen dolog számít, az individuális eredmények, a sikerek, hanem az életre felkészítő, az életnek szerves részét alkotó terek, ahol egy reális világba való kilépésre készítjük fel a gyermekeinket.”
Új tanév kezdődik, újult erővel, reményekkel és elvárásokkal vágunk neki. Minden egyes résztvevőjének sikeres évkezdést, örömökkel teli hónapokat kívánunk. A mi feladatunk – szülőké, szakembereké, érdeklődő polgároké – őrködni felette, hogy így legyen.
Strédl Terézia
Megjelent a Carissimi 2019/4-es számában