- Bizonyára sokan hallottak már a raw-ról, de azok kedvéért, akik még nem találkoztak ezzel a szóval, elmondaná röviden, mit is kell érteni alatta?
- A raw szó nyerset jelent, nyers élelmeket, az én esetemben nyers növényeket: zöldségeket, csírákat, olajos magvakat, gyümölcsöket. Olyan ételekre és italokra vonatkozik, amelyek ezekből készülnek, különösebb hőkezelés nélkül. A hőkezelés esetében a 42-46 körüli hőfok az, ami fölött már elpusztulnak a növényekben természetesen előforduló enzimek és a vitaminok egy része. Ezek az enzimek, vitaminok ugyan nem létszükségletek, viszont rendkívüli módon hozzájárulnak az ember vitalitásához, a test regenerációs képességéhez, a sejtmegújuláshoz. Egy csomó olyan folyamathoz, amelyeknek részük van abban, hogy valaki meddig él, és az életminősége javulásához.
- Mi ösztönözte arra, hogy ezzel a környékünkön talán még kevésbé ismert módszerrel foglalkozzon?
- Először a kizárólag növényi táplálkozás lett az életem része, mindent mellőztem, ami állati eredetű: húst, tejtermékeket, tojást. Majd körülbelül egy éve találkoztam a nyers táplálkozással. Kíváncsi voltam rá, mit nyújt, ezért kipróbáltam. Egy holdhónapon keresztül csak nyerset fogyasztottam, és pozitív változást tapasztaltam. Nagy adag energiát adott, felszabadító jellege volt ennek a váltásnak. Azóta rendszeresítettem ezt az életmódot, minden nap eszek turmix, vagy kréker formájában nyerset. A mindennapjaim részévé vált. Meglepett, hogy mennyire változatos étrendet lehet összeállítani, mennyire sok minden készíthető nyers növényekből: leves, főétel, desszert - teljes értékű menü állítható össze. Ekkor határoztam el, hogy ennek nagyobb hangot adok, lehetőséget az embereknek, hogy ezt kipróbálhassák, megismerhessék, megízlelhessék.
Persze elkezdtem komolyabban is érdeklődni a nyers ételek és elkészítésük iránt, és arra jöttem rá, hogy ez nem egy újkeletű divat. Az egyik kedves ismerősöm megosztott velem egy Kosztolányi Dezsőről készült riportot, amelyben arról számol be az író, hogy Kosztolányi és családja - a feleség orvosi problémája miatt kipróbálva a nyers ételeket - több éve nyersevő. Ez tehát nem a 21. század újabb hóbortja.
- Hogy éli meg ezt az életmódot a mindennapokban?
- Számomra a táplálkozás alapvetően kétféle eszközhöz kötődik. Egyrészt eszköz ahhoz, hogy bírjam a hétköznapokat, az életben kitűzött céljaimért tudjak tenni, ehhez kellő energiával lásson el engem. És ilyen szempontból természetesen megvizsgálom, hogy mi az, ami jó nekem, és mi az, ami nem. A másik oldala, hogy számomra a táplálkozás egyfajta összekovácsoló erő is - amikor közösen ülünk le enni és beszélgetünk, akkor nem mindegy, hogy mi és miképp kerül az asztalra. Éppen ezért azok a tevékenységek, amelyeket elindítottam, és jelenleg már önálló vállalkozás formájában, Raw Šéf név alatt folytatom őket, azok is kétirányúak. Egyrészt a praktikum: megismertetem az embereket az új lehetőségekkel, hogy saját maguk tudják majd kialakítani étrendjüket úgy, hogy az az ő céljukat szolgálja. A helyes arány megtalálására igyekszem ösztönözni őket. Úgy gondolom, hogy ahhoz képest, mekkora potenciál van a növényekben, kevés figyelmet kapnak, sokkal többet kellene, hogy tudjunk róluk, valamint azokról az eljárási módokról, amelyekkel elkészíthetjük őket. Ezért bemutatókat tartok, kóstolókat és tanfolyamokat is.
Van a másik vonal, amelyet folytatok - mert ahogy mondtam, a táplálkozás folyamatát összetartó erőnek is gondolom -, ebből a célból pedig élményvacsorákat szervezek. Ezeken a vacsorákon kizárólag növényi alapanyagokból készülő ételek alkotják a több fogásos menüt, nyers és hőkezelt ételek egyaránt. Megmutatom, hogy a tálalásnak, a körülötte lengő hangulatnak milyen hatása van ránk. Mert az sem mindegy, hogy milyen lelkiállapotban eszi meg az ember azt, ami a tányérján van. Mindenki maga felel azért, hogy mit, mikor és hogyan eszik. Persze felsorolhatjuk a kifogásainkat, hogy mi akadályoz meg abban, amit szeretnék megtenni, de ilyenkor érdemes magunktól megkérdezni: Tényleg akarom a változást? Mi az a minimum, amit tenni tudok azért, hogy jobban érezzem magam?
- Étkezni ugye nem csak családi körben, esténként, hétvégente szoktunk. Nyers ételek lévén megfogalmazódik a kérdés, hogy mennyire lehet ezeket tárolni, munkába vinni?
- Ez egy nagyon fontos kérdés. Én magam is kerestem a módját, mert a nyers táplálkozás egyik sarokköve, hogy frissen együk az ételt. Manapság pedig nem igazán engedheti meg magának az ember, hogy a munkahelyén frissen készítsen mondjuk egy nyers levest. Én két instant megoldást találtam, egyrészt: krékerek és aszalványok formájában, ezek olyan tömény, magvakból, és zöldségekből készülő, fűszerekkel ízesített rágcsálnivalók, amelyek tele vannak energiával. Én magam is ezeket fogyasztom reggelire, ebéd mellé. Mások részére is készítem őket kézművestermékként, tehát megvásárolhatók nálam. A másik instant megoldás pedig a turmix, vagy smoothie: zöldségek, gyümölcsök, magvak és egyéb kiegészítők vannak összeturmixolva egy nagyon tömény, tápegész italba. Találtam egy vákuumos technikával dolgozó gépet, ami azért jó, mert nemcsak vákuumban készíti el a turmixot, hanem amit magammal szeretnék vinni, azt is levákuumozom vele, így teljesen friss marad. Ezt a gépet bemutatom egy az oldalamon található videóban, ismerjék meg mások is, mert nekem bevált.
- Mennyire időigényes ez az előkészítés?
- Mivel én már hosszabb távon élem ezt az életet, kialakítottam a magam rutinját. Aki eziránt érdeklődik, nyilván néhány szokását át kell alakítania, de idővel kialakul az a rezsim, amiben aztán működni tud. Persze ez nem egy kötelező teendő, ha eltelt egy nap ilyen étel vagy ital nélkül, még nem állt meg a világ. Abban a mértékben foglalkozom ezzel a tevékenységgel, aszerint fogyasztom ezeket az ételeket, ahogy az kivitelezhető számomra. Az a célom, hogy azoknak az embereknek, akik erre nyitottak, útmutatást adjak, hogy teljes értékűen tudják megélni a mindennapjaikat, és ehhez a táplálkozást, mint eszközt tudják a saját maguk igényeihez mérten kialakítani. Ugyanakkor kiemelem, hogy nekem nem célom a kizárólagosság. Aki úgy érzi, hogy szüksége van állati táplálékra, én azt sem ítélem el.
- Kik azok, akiknek javasolja a raw ételeket, életmódot?
- Mindenki számára elérhető ez az életmód. Ajánlom olyanoknak is, akik nemcsak saját maguk, hanem mások táplálkozásáért is felelnek, például családanyáknak, vagy a közétkeztetésben dolgozóknak. Ugyanakkor ajánlom azoknak is, akiknek van valamilyen egészségügyi problémájuk, és szeretnék ezt a táplálkozásukon keresztül is orvosolni. Másrészt rengeteg példa mutatja azt is, hogy a sportolóknak mennyire sokat segít ez a típusú étrend a regenerálódásban. Én alapvetően azt tanácsolom mindenkinek, hogy tájékozódjon róla, hogy ismerjék meg, milyen lehetőségek vannak a növényekben. Mert nálunk, a Csallóközben van Közép-Európa legjobb minőségű termőtalaja, és minden, ami elképzelhető, az itt megtermelhető, ráadásul nagyon jó minőségben - az alapanyagok jó része itt van a kezünk ügyében.
- A beszélgetésünk alatt az fogalmazódott meg bennem, hogy ön ezt egyfajta misszióként éli meg...
- Valóban, mert igyekszem nemcsak a saját és környezetem egészségével törődni, hanem mások figyelmét is felhívni a lehetőségre. Ebben a küldetésemben társam is van, egy másik projektben, amelynek a Turmix és lélek nevet adtuk - itt én a turmixot, a táplálkozást képviselem. Mivel tudom, hogy a mindennapok teljes értékű megélése az nemcsak a helyes táplálkozáson múlik, hanem a lelki egészségen is, a projektünk lélek vonalát Urbančok Lara, lélekkoordinátor viszi. A Turmix és lélek segítségével, saját példánkon keresztül igyekszünk megmutatni, hogy miképp élem a mindennapjaimat, amióta így viszonyulok a táplálkozásomhoz, és Lara, mint lélekkoordinátor a saját lelki blokkjaitól megszabadulva, hogy éli a mindennapjait. Ezáltal adunk lehetőséget arra, hogy csatlakozhassanak az érdeklődők, hogy kipróbálhassák ők is, miként lehet átformálni a saját életüket.
A testi és a lelki táplálék ugyanis egyaránt fontos az embereknek.
Akinek felkeltette a figyelmét Hodossy Katalin és a raw életmód, azok elérhetik őt weboldalán, a www.rawsef.sk oldalon, Facebook-oldalán, vagy Instagramon.