Ravasz Marián (Híd) jelezte, összesen tíz képviselő nem értett egyet a mai ülés megtartásával, mert azon csupán egy programpont szerepel (erre szerintük az érvényben lévő szabályozás alapján nem volna mód, mert rendes ülésről van szó), s nem lenne mód interpellációra, s véleményt formálni. A Híd képviselője kiemelte, volna mihez hozzászólniuk, többek közt az előző ülésen is említett közbeszerzési hiányosságokról, de akár a tervezett sikabonyi szabadidőpark kialakítása kapcsán, amely Ravasz szerint nem lenne biztonságosan megközelíthető a mentőknek vagy a tűzoltóknak.
Jarábik Gabriella is csatlakozott Ravasz véleményéhez, ő kiemelte, több szülő panaszkodott nála amiatt, hogy múlt hét szerdán egy órakor hazaengedték a dunaszerdahelyi óvodákból a gyerekeket, mert délután három órakor az Iskolai Szolgáltató Központ egyéves működését ünnepelte. A képviselő szerint nem ünnepelni kellene, s kampányt csinálni a szolgáltató központ működéséből.
Sebök Pál független képviselő pedig arra utalt, hogy a polgármesternek tudomásul kell vennie, már tart a kampányidőszak, s nem szabadna Hájos Zoltánnak a városi eredményeket kampánycélra felhasználnia. Azt szeretnék, ha minden polgármester-jelölt azonos szintről indulna, s a választók szabadon dönthessék el, kire bízzák a város vezetését a következő négy évre.
Ravasz a sajtó munkatársainak továbbá jelezte, szívesen elküldi a médiának azon ügyeket, amelyekről beszéltek volna, de úgy látják, az ülés csak a polgármester részéről a saját eredményeinek bemutatásáról szól, pedig tudnának arról is, mi az, ami nem sikerült.
Hájos Zoltán ezt követően az ülésen sajnálatát fejezte ki a képviselők hiánya kapcsán, egyúttal jelezte, nem hiszi, hogy beszámolója az elmúlt négy évről kampánybeszéd lett volna, mert most és korábban is úgy értékeli, a városi sikereket közösen érték el. "Közösen a határozatok alapján, a városi hivatal munkatársaival. Bízom benne, a polgárok pozitívan értékelik a változásokat, s hiszem, hogy pozitívan változtatták meg a dunaszerdahelyiek életminőségét" - mondta el városunk polgármestere.
Az MKP frakció pedig nyilatkozatot adott ki a képviselők távolmaradása kapcsán, amelyet teljes terjedelemben közlünk.
"A Magyar Közösség Pártja dunaszerdahelyi városi képviselőcsoportja sajnálattal vette tudomásul, hogy a függetlenként, illetve a Most-Híd párt színeiben megválasztott képviselők nem vettek részt a választási ciklus utolsó testületi ülésén, amelyen a polgármester köszönetet mondott a képviselőknek, valamint a városi intézmények vezetőinek a 2014 és 2018 között elvégzett áldozatkész munkájukért. Emellett statisztikák és adatok segítéségével tekintett vissza a dolgos négy évre, amely a korábbi megszorítások után a gazdaság megélénkülésének köszönhetően pozitív eredményeket hozott. Mindezt akár a képviselők közös sikerének is tekinthetnénk, amennyiben ezt a távolmaradók is így gondolták volna. Ők azonban már előzetesen kampányolással vádolták a polgármestert, miközben éppen ők választották a kampány nem éppen elegáns formáját.
Meggyőződésünk, hogy a képviselő-testület munkájának színvonala és minősége az utóbbi négy évben mind szakmai, mind emberi szempontból sokat fejlődött az előző választási ciklushoz képest. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy az érdemi munkát igyekeztünk elvégezni a szakbizottságokban, a testület elé már jobban előkészített, előtárgyalt és sokszor javított, kiegészített javaslatok kerültek. Az ennek ellenére kialakult viták és esetleges szóváltások általában az előrelépés, a jobbítás szándékából fakadtak, és többnyire kulturált mederben folytak. Ennek sajnos ellent mond a ciklus ilyen jellegű lezárása. A mai ülésen az ünnepi jelleg ellenére ugyanis senki nem vette el a felszólalás jogát a képviselőktől.
Tudjuk, hogy senki sem tökéletes, mindenki követ el hibákat. A lényeg azonban az, hogy az ember tanul-e a hibáiból, vagy éppen kifogásokat keres, közben újra meg újra elköveti azokat. A képviselők feladata ugyanis a lakosság képviselete, a véleménynyilvánítás, nem pedig az indulatok gerjesztése.
Ennek ellenére az MKP frakciója nevében az elmúlt négy esztendő eredményeiért szeretnénk köszönetet mondani minden képviselőnek, a városi hivatal alkalmazottainak és a városi intézmények dolgozóinak, hogy segítették munkánkat. Végül, de nem utolsó sorban pedig szeretnék köszönetet mondani minden dunaszerdahelyinek, akik ötleteikkel és javaslataikkal járultak hozzá a város jobb működéséhez.
A mai ülés fényében kissé furcsán hat, de örömteli egy friss információ, amely ma látott napvilágot. A Transparency International Slovensko nyilvánosságra hozta a száz legnagyobb szlovákiai város rangsorát a nyitottság és az átláthatóság tekintetében. Míg Dunaszerdahely 2012-ben mindössze a 78. helyen volt, illetve 2014-ben a 74., idén – a választási ciklus végére -- a független értékelés alapján már a 29. helyet sikerült elérni. Természetesen még mindig van hová fejlődni, de amennyiben ez a téma korábban aduász volt egyesek érvelésében, a tisztesség úgy kívánja, hogy a pozitív változásokról is szó essék.
A novemberi választások után kialakuló képviselő-testület tagjainak azt kívánjuk, ez a fejlődés legyen töretlen, mert ez is a polgárok érdekeit szolgálja" - olvasható a nyilatkozatban.
A testület egyébként Hodosy Szabolcs megérkezését követően határozatképessé vált, s a napirend módosítása alapján a távolmaradó képviselőknek is lett volna módja az interpellációra és hozzászólásra. Az ülésen elhangzott a polgármester beszámolója az elmúlt négy évről, majd ünnepi koccintás zárta az önkormányzati választási ciklust.
Ravasz Marián reakciója
Ravasz Marián városi képviselő cikkünk megjelenése után jelezte, az ülésrendre hivatkozva véleménye szerint ma Dunaszerdahelyen nem volt képviselő-testületi ülés, mivel annak megkezdése utána 30 perccel nem volt jelen az összes képviselő több mint fele, vagyis 13 képviselő. A média munkatársait és a képviselőket is kérte, hogy vegyék figyelembe az ülésrendet és ne tegyenek ezzel ellentétben.