A Földön több mint 6000 nyelvet beszélnek, ezeknek körülbelül a fele veszélyben van. Közülük havonta két, őshonos lakosok által beszélt nyelv hal ki. Egy nyelv utolsó beszélőjének elhalálozása után a felelevenítés már nagyon nehéz, ezért egy nyelvet már akkor veszélyeztetettnek minősítenek, amikor a beszélők száma százezer alá csökken. A kihalás folyamata megállíthatatlannak tetszik, az UNESCO ezért tartja feladatának, hogy ráirányítsa a világ figyelmét erre jelenségre.
Banglades javaslatára a világnapot annak emlékére tartják, hogy 1952-ben, az akkor még Pakisztánhoz tartozó országban az urdut nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé, annak ellenére, hogy a bangladesiek anyanyelve a bengáli. Február 21-én Dakkában a diákok fellázadtak az anyanyelv elnyomása ellen. A rendőrség összetűzött a tüntetőkkel, és öt diákot megölt. Bangladesben ezt a napot azóta a bengáli nyelvi mozgalom napjaként ünneplik.
Február 21-ét 2000 óta tartják számon az Anyanyelv Nemzetközi Világnapjaként, és azóta minden évben rendezvényeket, szimpóziumokat tartanak a jeles alkalomból.
Ezt már olvasta?
Bőséges programkínálattal vár a héten is a Csallóközi Népművelési Központ
A héten bőséges programkínálattal vár a dunaszerdahelyi...
77 mese – 77 előadó – 77 rajz – 77 éves Csemadok. Rajzolj mesét a Csemadok 77. születésnapjára!
Felhívás óvodásoknak és iskolásoknak! A Csemadok 2026-ban...