Back to top

Hájos Zoltán ünnepi köszöntője október 6-án

Publikálva: 2023, október 7 - 16:56
Október 6-án a 174 évvel ezelőtt kivégzett hősökre, az aradi vértanúkra emlékezett Dunaszerdahely. Hájos Zoltán polgármester itt elhangzott ünnepi köszöntőjét közöljük teljes terjedelemben.
Hájos Zoltán ünnepi köszöntője október 6-án

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Emlékező Közösség!

Dunaszerdahely Önkormányzata és jómagam nevében nagy tisztelettel köszöntöm Önöket a mai gyásznapon, amelyen a 13 aradi vértanúról és az 1848-49-ben, a magyar forradalom és szabadságharcban elesett hősökről emlékezünk meg.

Tisztelt Helyettes Államtitkár Úr! Tisztelt Tanácsos Úr! Tisztelt Emlékező Közösség! Hölgyeim és Uraim!

Ma mindazon hősök előtt rójuk le kegyeletünket, akik az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc ideje alatt és azt követően életüket adták a magyar szabadságért. Fejet hajtunk gróf Batthyányi Lajos, Magyarország első miniszterelnökének és a magyar sereg 13 honvédtisztjének emléke előtt, akiket 1849. október 6-án végeztek ki.

A 175 évvel ezelőtti magyar forradalom ideje alatt az egész nemzet összefogott. Változást akartak a társadalomban és az ország irányításában. A forradalomhoz más nemzetiségű emberek is csatlakoztak, akiknek fontos volt az abszolutista habsburg uralom megszüntetése, a jobbágyfelszabadítás, a szólás-, a gyülekezési-, a sajtószabadság elérése, a közterhekben való egyenlőség és a polgárság parlamenti képviselete.

Közösségünk számára a szeptember 30-ai előrehozott parlamenti választások során sem volt kisebb a tét, mint az az elődjeink idejében volt. Akkor a nemesektől kezdve a katonákon, iparosokom keresztül a földművesekig mindenki összefogott, hogy változásokat érjenek el, hogy jobbá tegyék jövőjüket.

Most sem kellett volna, hogy másképp legyen, hiszen a szlovákiai magyar közösségnek is az volt a célja, hogy biztosítsa magának a parlamenti képviseletet, hogy a megválasztott képviselőik ott lehessenek a döntéshozatalnál, hogy biztosítani lehessen Dél-Szlovákiá infrastrukturális fejlesztését, biztosítani lehessen közösségünk számára a megélhetést és a gyarapodást. 

A múlt hétvégi parlamenti választásokon nem tudtuk kiharcolni magunknak a parlamenti képviseletet, amelynek biztosan nem lesz pozitív hatása a közösségünkre, hiszen a szlovák politikai pártok egyike sem érti meg helyzetünket és nincs is szándékuk részünkre jó döntéseket hozni. Nekünk kell olyan politikai helyzetet teremteni, amely során elérhetjük közösségünk számára a kedvező döntések meghozatalát, ezt viszont csak erős parlamenti képviselettel lehet elérni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Az 1848-49 Magyar Forradalom és Szabadságharc résztvevői és az azt követő megtorlás áldozatai most biztosan nem lennének megelégedve a szeptember 30-án elért választási eredményükkel. Egyrészt azért, mert nem voltunk képesek egy közösségként összefogni, nem tudtunk egy egységes magyar választási listát összeállítani, másrészt pedig a magyar választók is kedvük szerint szavaztak, figyelmen kívül hagyva, hogy a szlovák politikai pártok sohasem képviselték a szlovákiai magyar közösség érdekét, hiába voltak az egyes szlovák pártok választási listáin „kirakat magyarok”, akik a parlamentbe való bekerülésükkor sem voltak nagyobb számban, így a szlovák parlamentben sem tudtak olyan politikai erőt képviselni, mint ahogyan azt az egyes megyékben képesek megmutatkozik. 

Megjegyezném, hogy egyes családokon belül sem volt meg minden esetben a megfelelő kommunikáció, hiszen a szülők és a gyerekek is más-más pártra adták le szavazataikat. A mostani parlamenti választások a magyar közösségünk számára elszenvedett sikertelenségből sem tudja magát kimagyarázni a szlovákiai magyar sajtó sem, amely nem volt képes hatással lenni a közösségünk tagjaira, hogy a választók a legesélyesebb magyar pártra adják le voksukat.  Még azután sem, hogy a fogadóirodákban nem lehetett fogadni azokra a politikai pártokra, akik a választásokon most 0,26 %, illetve 0,11 %-ot értek el…

Ezek után a közösségünk számára sikertelen választások után csak szégyenkezhetünk és pironkodhatunk elődjeink előtt, akik mind a forradalommal, mind pedig a szabadságharc leverését követően halálukkal példát mutattak nemzetünknek az összefogásról, a hazaszeretetükről, az elszántságukról és bátorságukról.

Mi sajnos ezek közül már eggyel sem tudunk büszkélkedni.

Kérem Önöket, hogy közösen emlékezzünk meg az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc hőseiről, az aradi vértanúkról, a szabadságharcban elesettekről és Batthyányi Lajosról, Magyarország első magyar miniszterelnökéről, és helyezzük el a kegyelet virágait az 1848-49-es emlékműnél!

Köszönöm a figyelmet!

Ezt már olvasta?

Cookies