Back to top

Együttműködéssel és odafigyeléssel

Publikálva: 2016, szeptember 23 - 07:21
Szeptember elején elindult a városnak az a kampánya, amellyel a szelektív hulladékgyűjtésre szeretné ösztönözni a lakosságot. A hulladékgazdálkodás aktuális kihívásairól dr. Hájos Zoltán polgármestert kérdeztük.

„Az önkormányzat már több olyan kampányt indított, amely településünk vagyonának védelmére, szebbé tételére ösztönözte a lakosokat. Ezúttal a papír, a műanyag, az üveg osztályozásának szükségességére szeretnénk felhívni a figyelmet (e témáról bővebben lapunk 8–9. oldalán is olvashatnak).

Azt látjuk, hogy Szlovákiában számos település leelőzi városunkat e téren: nálunk sokan még ma is megszokásból a kommunális hulladékba dobják a papírt vagy a műanyagot. Sőt, sokan vannak, akik az osztályozásra szolgáló szemétkukákba dobják direkt a kommunális hulladékot, tönkre téve mások igyekezetét – hiszen a kommunális szeméttel szennyezett osztályozott hulladékot csak kommunális szemétként tudjuk elszállítani.

Ráadásul a szeméttároló ketrecek és a szelektív hulladékgyűjtők mellet egyre gyakrabban jelennek meg »fekete szemétlerakatok« is, amelyek nem a lakótelepeken élők folyamatos lomtalanításainak az eredményei, hanem feltételezhetően nem dunaszerdahelyi lakhelyű személyek szabadulnak meg ilyen módon a szemétjüktől. Több bejelentést kapott a városi hivatal is ilyenek eltávolítására, mi azonban nem tudtunk az illegális szemetelők nyomára bukkanni. Nemrég például a Jilemnický utca egyik lakótömbje és a garázsok közé egy egész utánfutónyi ágat fordítottak le és hagytak ott, ám érdekes módon a tettest senki sem látta… A városi hivatalnak azonban az adófizetők pénzéből kellett a feketén lerakott szemetet elszállítani… E példából is kitűnik, csak valós összefogással lehetne tetten érni a szemetelőket, vagy legalább rendszám alapján felkutatni őket.

Addig pedig, amíg megfelelő forrást tudunk biztosítani a térfigyelő kamerák bővítésére, arra szeretném kérni a lakosokat, hogy figyeljenek a hasonló esetekre, és jelentsék be a gyanús dolgokat a 159-es telefonszámon, hogy a városi rendőrök helyszínre érkezve tetten tudják érni a szemetelőket.

A kételkedőknek jelzem, hogy a 159-es számra érkező hívásokat digitálisan is rögzítjük, s ha a városi rendőrök indokolt esetben nem szállnának ki a helyszínre, fegyelmi eljárás fog indulni ellenük.

Közös érdekünk ugyanis, hogy mások szemetét, annak elszállítását ne mi fizessük! Ráadásul a szemétdíjat is csökkenteni tudnánk, ha jobban kiválogatnánk a hulladékot, illetve nem kellene a mások szemetét is nekünk elszállítani.”

Ezt már olvasta?

Cookies