Back to top

Az év első napján tilos ...... Hiedelmek és babonák

Publikálva: 2024, január 1 - 09:22
Rengeteg népi szokás, babona, tiltás kapcsolódik az év első napjához. Nagyszüleink még szinte kivétel nélkül hittek a babonákban, igyekeztek mindent az előírások szerint végezni, hogy elkerüljék a bajt.
Az év első napján tilos ...... Hiedelmek és babonák

Ne vitatkozzunk!

Úgy tartották, hogy amit ezen a napon cselekednek, az hatással lesz az egész elkövetkező esztendőre, így tartózkodtak például a vitáktól, veszekedésektől. Vigyázzon tehát, hogy csakis olyan dolgokat tegyen, amik a boldog jövőjét szolgálják.

Gyengeség, betegség elkerülése

Ezen a napon nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük majd a következő évet.

Sokan elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhozkötöttség nyűgjét vonják magukra.

Eleink hittek benne, aki korán kel, egész évben friss lesz, aki gyengének, betegnek érzi magát, az egész évben ilyen lesz.

Ne adjunk semmit kölcsön!

Nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.

Újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert a hagyomány szerint „elszáll a tehén haszna”.

Tartozások, adósságok kiegyenlítése

Az újévet nem jó tartozással, adóssággal kezdeni, ezeket még az újév előtt ki kell egyenlíteni.

Ne vásároljunk drága holmit!

A babonák szerint rengeteg kiadással számolhatnak azok, akik az év első napján nagy értékű holmikat vásárolnak.

Ne végezzen házimunkát!

Mosás

Ezen a két napon tilos mosni, mert elviszi a szerencsét!

Teregetés

Tilos teregetni, mert az „kiterítést”, halálozást jelent a családban az öregek szerint!

Vigyázat az ollóval, tűzzel

Nem szerencsés dolog újév napján hagyni, hogy a tűz kialudjon, és ollót használni, mert aki ezt teszi, elvágja a szerencséjét.

Varrás, seprés, vasalás

Varrással bevarjuk a tyúk fenekét. A seprés elviszi a szerencsét, a vasalás pedig kilapítja.

Ágynemű cseréje

A karácsonykor felhúzott ágyneműt egészen újév napjáig nem szabad lecserélni, ugyanis a hiedelmek szerint, aki nem így tesz, annak a családjában halál vár.

Szemét kivitele

Vigye ki a szemetet már december 30-án. Szilveszterkor és újévkor tilos kiönteni a szemetet, mert megy vele minden jó, kidobjuk vele együtt a szerencsénket is.

Vigyázzunk, ne legyen rendetlenség!

Takarítani, szemetet kidobni, a felesleges dolgoktól megszabadulni, mosni, teregetni ugyan ezen a napon tilos, mégis fontos, hogy újév első napján rend legyen körülöttünk, hiszen a rendetlenség ezen a napon fokozottan vonzza magához a káoszt és a szerencsétlenséget.

Baromfi és hal evésének tilalma

Talán az egyik legelterjedtebb étkezési tilaom, hogy nem szabad újév napján baromfit és halat enni. A baromfi hátrafelé kapar, elkaparja a szerencséjét.

Halat sem ajánlatos enni, a hallal általában elúszik a szerencse, kivéve a folyók mentén élőknél, mert ott „ahány pikkely, annyi pénz”. Ha mégis halat enne, akkor arra figyeljen, hogy a farkánál kezdje enni, mert így nem tud elúszni a szerencséjével együtt.

Pulyka

Pulykát enni is szerencsétlen dolog, mert mérget hoz a házhoz.

Fontos az első újévi látogató

Ha ekkor rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat éri a ház népét.  Ha január elsején egy férfit enged először a lakásba vagy házba, az szerencsét hoz, tartják az öregek. Sajnos egy nő épp ellenkezőleg…

Szerencsehozó szimbólumok

Patkó

A patkó megóv a betegségektől, balszerencsétől, termékenységet biztosít. Ha január elsején van a birtokunkban, szögezzük ki azt védelmi szempontból az ajtófélfára, de ha állatokat tartunk, tegyük a vályúba, hogy megóvjuk őket a betegségektől.

A patkó szerencsehozó mivolta abban rejlik, hogy régebben a lovat sokáig szent állatnak tartották.  A hiedelmek szerint azonban csak az az igazán hatásos patkó, amelyet nem vásárolnak, hanem az út mentén találnak.

Négylevelű lóhere 

A balszerencsét távol tartja, elűzi a bajokat, az ártó lényeket. Valószínűleg a négylevelű lóhere ritkasága is hozzájárult ahhoz, hogy különleges növénynek tekintsék, ám a babonák szerint ereje akkor teljesedik ki igazán, ha véletlenül bukkanunk rá. 

Malac 

Az orrával „előtúrja a szerencsét” a földből, így fontos szerencsehozó szimbólum, a bőség, a gazdagság és a termékenység jelképe, ezért kell az év első napján fogyasztani. A malac gazdaggá teszi a ház népét. 

Kéményseprő 

A kéménysaprők a tűz őrzőiként gazdagságot hoznak. Ha kéményseprőt látunk ezen a napon, fogjuk meg a kabátunk gombját! Ha nincs gomb az öltözékünkön, menjünk oda hozzá, és simogassuk meg a bőség reményében.  

ma7.sk/ Kolek Margit

Ezt már olvasta?

Címkék: újév
Cookies