Back to top

Vontszemű Gyula – a mindennapok csodáinak fotósa

Publikálva: 2017, december 13 - 18:13
Dunaszerdahely szülötte (1974) még néhány évvel ezelőtt nem is sejtette, hogy a galériában megnyitja saját szerzői kiállítását. Hogy fényképeit rangos díjakkal jutalmazzák majd, turisztikai katalógusokat díszítenek és egy rendkívüli könyvet illusztrálnak ... És ami a legfontosabb, hogy fényképei több ezer ember figyelmét keltik fel ... És nem csak a neves Dunaszerdahely Képekben weboldalon jelennek meg, amelynek szerzőnk 2009 óta alapítója és kezelője.

Vontszemű Gyula művészi pályája az elektrotechnika és gépészet területén kezdődött. Az élet viszont sok meglepetést tartogatott számára és a járási városban más szférában is dolgozott, dolgozik még a mai napig is. Nyilvánvalóan még régebben tudatosította, hogy a körülötte lévő világ, az, amire az ember ügyintézés közben, ahogy mondják „első látásra“ felfigyel, nem elsőrangú. Idővel rájött arra, hogy minden helyzetnek, nem csak az ember, de a társadalom életében megvan a maga mélysége, ízvilága és illata. Talán pont ekkor érintette meg a művészi világ, a „a fénnyel festés“, ahogy a fényképészetet nevezik. Más emberektől eltérően, akik minőségi és drága technológiára építik művészetüket, ő mobiltelefonnal, majd később egy egyszerű géppel kezdett el fotózni. És pont Vontszemű Gyula esetében válik egyértelművé, hogy a kép minősége nem a drága technikán alapul, hanem a világ, a valóság sajátos felfogásán, hogy aki megnyomja a gombot „lát”, és nemcsak a szemével, de a szívével is. Vontszemű Gyula ilyen értékes adottságokkal rendelkezik. Művészi fotói azonban mindig rendelkeznek egy kis plusszal is - hangulattal, érzéssel, néha a fotón szereplő álmaival is ...

Ezek a mindennapok csodái.

A Vontszemű Gyula munkáiból nyílt kiállításra egy különleges napon - Szent Miklós napján került sor 2017. december 6-án a GALLERY NOVÁBAN. UJ SAMUEL, a dunaszerdahelyi MAI hallgatója RÁCZ ZSUZSANNA zenepedagógus vezetésével addig soha nem látott népes közönség előtt hegedülte el neves zeneszerzők műveit és karácsonyi énekeit. A jelenlévőket Jana Svetlovská, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatónője üdvözölte, a kiállítást pedig SZAKÁLL MÁRIA képzőművész nyitotta meg, aki többek között kiemelte a szerző művészi fejlődését, néhány fénykép rendkívül lebilincselő és őszinte szociális vallomását, de kihangsúlyozta természetfotóit is, különösképpen a madarakról készített fotókat. A járási városban töltött életszakasz egyedi és nagyon hangsúlyos fejezet a szerző munkásságában. Gyuszi, ahogy a közeli barátok nevezik őt, mestere az adott hangulat megörökítésének, mely a pillanat töredéke és sosem ismétlődik meg. Ettől még értékesebbé válik minden képe. Az általa vezetett honlap a város formabontó krónikájává válik. Ugyancsak figyelemre méltó, és egyáltalán nem véletlen, hogy pont az ő képei illusztrálják Brigid Kemmerer három nyelven megjelent Storm: thbeginning - Búrka: Začiatky - Vihar: a kezdetek könyvét. Nagy Attila a neves Dunaszerdahely Emlékhelyei könyvben is bemutatta képeit.

Az ünnepi esten részt vett Karaffa Attila városi képviselő, a városi kulturális bizottság elnöke is. A galériába nagy létszámban látogattak el az emberek - közel százan - néhányan még a vidék távolabbi szegleteiből is. A rendezvényt a Csallóközi Népművelési Központ szervezte, melynek alapítója Nagyszombat Megye Önkormányzata. A rendezvény módszertani szakértője Sándor Renáta volt.

- j.sve-

Fotó: j.kristína svetlovská

Ezt már olvasta?

Cookies