Back to top

„Minden téren a minőség számunkra a legfontosabb”

Publikálva: 2018, július 17 - 20:48
A Bartók Béla sétányon található Buena Coffee House a legtöbb dunaszerdahelyi számára ismert. És nemcsak ismert, hanem kedvelt is, hiszen az évekkel ezelőtt ott álló, s már a kezdetektől idényes kis kávézó időközben kinőtte magát. Céljuk viszont változatlan: továbbra is minden szempontból a minőség és a vendég elégedettsége a számukra a legfontosabb.

A kávéház tulajdonosa, Stredl Tamás maga is profi a kávé világában, számos szakmai képzést, nemzetközi és hazai versenyt tud maga mögött. Ráadásul két éve már a „másik oldalon” áll: technikai zsűriként a versenyzők egyik bírája is. Vele beszélgettünk a Buena Coffee House filozófiájáról.

„Magának a kávézónak az ötlete öt évvel ezelőtt kezdődött, amikor az akkori, pár méterre a mostanitól fennálló kávézót a tulaja eladta. Minthogy engem mindig is érdekelt maga a kávé, s a kávézás története, megvettük – belevágtunk…” – mondja, s arra a kérdésre, hogy miért éppen kávézó, adja magát a válasza.

„Mindig is szerettem a minőségi kávét, és ez a kis kávézó megadta nekem azt a lehetőséget, hogy elmerülhessek a kávé világában. Sok szakmai képzésen, számos versenyen vettem már részt az elmúlt öt évben, és ahogyan egyre jobban megismertem a kávét, ahogyan egyre jobban kezdtem élvezni az ízeit, illatait, magával ragadott. S egyben megpillantottam a benne rejlő lehetőségeket is…”

S hogy milyenek ezek a versenyek?

„Számos képzésen vettem már részt többek között Csehországban és Magyarországon, illetve versenyeken, Szlovákiában. Ezek nemzetközi versenyek voltak, illetve a szlovákiai bajnokság” – feleli.

„Ha a szlovákiai bajnokságot nézzük, tudnunk kell, hogy ott hét-nyolc kategóriában indulnak a versenyzők, s minden kategóriának megvan a jellegzetes felkészülési folyamata. Ezeken a versenyzők teljes tudását nézik, azaz hogyan tudnak dolgozni a darálóval, a kávégéppel, hogyan tudják az általuk kiválasztott kávét bemutatni, mennyire professzionálisan teszik mindezt, és mennyire ügyelnek a tisztaságra a teljes folyamatnál. Mindez pedig hosszú hónapok felkészülését rejti magában… Mert fontos a hőmérséklet, a grammennyiség, vagy éppen az, hogy milyen vizet használunk egy adott kávéhoz. Sok minden befolyásolja tehát a kávé ízét.”

S ha már a „fekete aranynál” tartunk, hozzáteszi:

„Láthatjuk, hogy a minőségi kávé elkészítése jóval több attól, mint hogy ledaráljuk a kávészemeket, majd azt betöltve a kávégépen megnyomunk egy gombot, és kiviszünk a vendég elé egy fekete folyadékot… Engem az érdeklődés, a tudásvágy hajtott: szerettem volna megismerni minden folyamatát ennek a csodának. Hogy honnan származik, miképp jut el a kávézóba a szemes kávé. És a feldolgozás pillanatait: hogy miképp is kell a lehető legjobban elkészíteni, és igazából hogyan is kell dolgozni egy kávégéppel. Úgy, hogy aztán a vendég, és a saját megelégedésem is benne legyen abban a csészében.”

Ahogy körülnézünk a Buenában, már érti is, mire gondolunk.

„Mi itt többfajta pörkölőből használunk több mint tízféle kávét, amelyet három darálóval készítünk el, hogy a vendégek mindig megtalálják a saját kávévilágukat.

Azt szoktam mondani, hogy naponta négy-hat kávét minden gond nélkül el lehet fogyasztani. Feltéve természetesen, ha az a kávé valóban minőségi. Mi a Buena Coffee Houseban csak száz százalék arabicát használunk, amelyben nincs túl sok koffeintartalom, ellenben nagyon aromatikus. Világos pörkölést használunk, azaz nincs a kávé túlpörkölve, s ennek köszönhetően erőteljesebbek, jobban előjönnek az ízjellegzetességek. Így van a kávénak jellegzetesen savas, gyümölcsös, karamellás, csokis vagy mogyorós íze. Ezeket próbáljuk a vendégeknek megmutatni. Végeredményben azt, hogy a kávé nem csak egy krémes, égetett ízű folyadék, hanem vannak nagyon finom, jellegzetes, egyedi ízei is. Mindezt természetesen hozzáadott adalékanyag nélkül kell elképzelni, azaz az ízvilágok a termelésnek, a feldolgozásnak köszönhetők.”

Mikor arra kérdezünk rá, ő hogyan látja a kávézóját, felnevet.

„Hál’ Istennek sikerült az elmúlt öt évben a Buenából egyfajta szimbólumot kiépíteni, és nagyon sok embernek megmutatni, hogy a minőségi kávét miképp lehet kiélvezni. Azt látom és tapasztalom, hogy vidékünkön is nagyon sokan vannak olyanok, akik igénylik és keresik ezt a fajta szolgáltatást. Nagyon örülök annak is, hogy egyre többen megtalálják az utat hozzánk, és kérik azokat a savasabb, gyümölcsösebb kávékat, amiket ajánlunk nekik.”

„Ráadásul egyre több a rendezvény is a kávézóban. Ahogy a kisebb kávézónkat kinőve átköltöztünk a jelenlegi, nagyobb helyiségünkbe, elég helyet tudunk biztosítani programoknak, fellépéseknek. Ugyanis többen kerestek meg a társulások közül is, mi pedig szívesen adunk lehetőséget. Amit mindig is kiemelek, hogy minden téren a minőség számunkra a legfontosabb.

Legyen ez a kávéktól, azok készítésétől, felszolgálástól kezdve az itt kapható egyéb kézműves termékeken keresztül minden egyéb. Nem más: saját magam igyekszem megkeresni, lepróbálni ezeket a termékeket. Ebben minden bizonnyal erősít az, hogy az elmúlt másfél évben jómagam is sokat változtattam az életstílusomon, keresem az egészségesebb termékeket. Rendkívül fontos a számomra, hogy tudjam, mit eszek, mit iszok. És ezért is vagyok maximalista: a vendégeimnek csakis a legjobbat akarom adni.”

És hogy mik a nagyon közeli tervek?

„A kávézóban hamarosan megnyílik Dunaszerdahely első hulladékmentes, száraz élelmiszerüzlete. Ennek fő célja, hogy a termelőtől a vevőig minél kevesebb egyszeri hulladékot termeljünk a szállítás és csomagolás során. A vásárlók komposztálható zacskókban vehetik majd meg a termékeket – sőt mi is ezeket a termékeket fogjuk használni a Buena alakuló konyhájában, ahol úgyszintén hulladékmentesen szeretnénk dolgozni. Reggeli és brunch (a reggeli és az ebéd kombinációja) lesz majd kapható vegánok, vegetáriánusok, de természetesen húsevők számára is.”

PR

Ezt már olvasta?

Cookies