Back to top

Közös szlovák–magyar megemlékezés 1956-ról

Publikálva: 2016, október 25 - 19:35
A pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézete (Ústave pamäti národa, ÚPN) és Dunaszerdahely város közös szervezésében zajlott ma az az 1956-os megemlékezés, melyre középiskolák fiataljait hívták a szervezők.

Rendhagyó és egyben megható is, hogy a szlovákok a magyarokkal közösen emlékeznek meg a 20. század egyik fontos eseményéről, az 1956-os forradalomról, annak hőseiről és a szabadság szeretetéről – jelezték a szervezők. Az eseményen, amelyre mintegy „rendhagyó történelemóraként” is tekintett a város, több középiskola számos tanulója jelent meg.

11 órakor a városháza melletti Diktatúrák áldozatainak emlékművénél rótták le a vendégek és a fiatalok kegyeletüket, tisztelegve a magyar forradalom és szabadságharc áldozatai és hősei előtt. A megemlékezésen az iskolák képviselői mellett részt vett Horváth Zoltán alpolgármester, Ondrej Krajňák, a pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézetének vezetője, Patrik Dubovský, a pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézetének tudományos munkatársa, Molnár Tímea, a városi hivatal kulturális főosztályának vezetője és Takács Tímea, a kulturális főosztály munkatársa.

Ünnepi beszédében Ondrej Krajňák arra mujtatott rá, hogy „a történelmi igazságok feltárása” rendkívül fontos feladata a mának, és mindenképp emlékeznünk kell „a gonosztevő rendszerek áldozataira, hogy hasonló bűntettek soha ne ismétlődhessenek meg.”

A résztvevők ezután elhelyezték a kegyelet koszorúit az emlékmű talapzatán.

Innen a fiatalok a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ mozitermébe mentek át, ahol előbb meghallgatták Köles Bence, a Dunaszerdahelyi Magángimnázium diákjának tolmácsolásában – a jelen lévő – Zirig Árpád …vörös vakolat című költeményét, majd a mozitermet megtöltő diákok Branislav Kinčoknak, a Nemzeti Emlékezet Intézete tudományos munkatársának Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc, valamint Szlovákia című előadását hallgathatták meg, melyben az előadó a korszak és a közép-kelet-európai rendszerek sajátosságaira is kitért.

Ezt követően a nézőközönség a magyar szabadságharc hiteles filmdokumentumait tekinthette meg, szemtanúk beszámolóin keresztül is, de 1968-as képsorok is felvillantak a bemutatón.

Ezt már olvasta?

Cookies