Back to top

Közel 100 millió euróval nőtt az egészségügy tartozása

Publikálva: 2017, május 4 - 11:50
Az egészségügy adósságállománya az elmúlt évben 97,37 millió euróval növekedett. A fizetési határidőt meghaladó kötelezettségek nagysága 647,24 millió euró.

A legtöbb tartozást, azaz 547,16 millió eurót az állami egyetemi kórházak be nem fizetett járulékai és a ki nem fizetett számlák képezik. A 13 egyetemi kórház közül egyedül a besztercebányai kórházban nem jöttek létre újabb tartozások. A legtöbb számú pénzigényes egészségügyi beavatkozást végző állami egészségügyi intézményekben az összes tartozás elérte 103 millió eurót, ami évközi szinten 7,7 millió eurós csökkenést jelent.

A gyógyszerforgalmazók és a speciális egészségügyi anyagok beszállítói felé a legnagyobb az egészségügy elmaradása, ez a teljes adósság 54,2 százalékát teszi ki. További jelentős tartozás a Szociális Biztosító, az adóhivatal és az egészségügyi biztosítók felé alakult ki, ami a kötelezettségek 27,3 százalékát alkotja. „Az eladósodás mértékének folyamatos növekedését leginkább a kórházak működési költségein keletkezett veszteség okozza. A helyzetet komplikálja a a biztosítók által folyósított összeghez viszonyított magas személyi költség, valamint a gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre fordított összegek nagysága" – tudhatjuk meg az egészségügyi minisztérium jelentéséből.

A tárca rámutatott, hogy az egészségügyi biztosítóktól kapott összeg, az egyéb költségek folyamatos csökkentése ellenére, nem képes fedezni az egyetemi kórházak kiadásait. Tavaly már gyógyszerárak és a gyógyászati eszközök árainak növekedését sem voltak képesek fedezni a biztosítóktól befolyó pénzeszközök. A személyi költségek évközi szinten 30,2 millió euróval növekedtek, a gyógyszerköltségek 18,8 millió euróval, míg az anyagfelhasználás 8,2 millió euróval került többe.

A megnövekedett működési költségeket a biztosítók nem fedezték teljes mértékben, s ez vezetett az adósságállomány növekedéséhez, ami tavaly összesen 108,9 millió euró veszteséget generált. Így az ezt megelőző évhez képest 15,12 millió euróval nőtt veszteség. „A kórházak működési veszteségeinek halmozódása negatívan hat a közpénzekre. A kórházakban egyfajta rejtett adósság is megtalálható, hiszen az alul finanszírozott befektetések miatt nem megfelelő infrastruktúrájuk"– figyelmeztetett az egészségügyi minisztérium.

Tomáš Drucker, egészségügyi miniszter már egy ideje hangoztatja, hogy nem csak az egészségügy többletfinanszírozását kell megoldani, hanem végre kell hajtani a kórházak ismételt adósságmentesítését. A minisztérium szerint ehhez mintegy 150 millió euró lenne szükség, de még ez sem fedezné az intézmények teljes finanszírozási igényeit. Vagyis jelenleg még ez az összeg sem állítaná meg a kórházi intézmények ismételt eladósodását.

Az egészségügyi- és a pénzügyminisztérium a megoldás meghatározása előtt az Általános Egészségbiztosító múlt évi gazdasági eredményeit vizsgálná, a biztosító ugyanis előzetesen rekordnagyságú veszteséget jelzett. Az egészségügyi minisztérium elképzelései szerint a kialakult helyzeten némileg javíthat a tárca intézkedéscsomagja, ami a kórházak működésbe átláthatóságot, hatékonyságot és nagyobb ellenőrzést visz.

Forrás: gazdasag.sk

Ezt már olvasta?

Címkék: egészségügy
Cookies