Back to top

Így vezessünk a havas, jeges utakon!

Publikálva: 2017, december 9 - 08:59
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a biztonságos vezetés előfeltétele a megfelelően felszerelt autó. De vajon a személygépkocsi kifogástalan műszaki állapota, az ideális bordamélységgel rendelkező téligumi megléte, a kellő mennyiségű fagyálló hűtő- illetve téli ablakmosó folyadék elégségesek- e ahhoz, hogy garantáltan balesetmentesen közlekedjünk a havas-jeges utakon? Sajnos nem!

A fentiek megléte egyáltalán nem jelenti azt, hogy az autó nem fog megcsúszni a csúszós szakaszokon. Ilyen esetekben nem mindig célszerű az ösztöneinkre és az átgondolatlan reflexmozdulatainkra hagyatkozni. Íme, néhány praktikus és megfontolandó vezetési tanács a havas és jeges utakra!

Jó minőségű téligumi nélkül nehéz okosnak lenni!

A legtöbb autótulajdonos a nyár elmúlásával csak későn reagál azokra a kihívásokra, amelyeket az őszi esős, majd a téli csúszós útszakaszok idéznek elő. Bár a hazai Automax szakemberei szerint elég sokan élvezik egész évben a négyévszakos gumik kényelmét, korántsem biztos, hogy a csúszós útviszonyok beálltával ők választottak jól. Az ADAC 2016-os és 2017-es tesztjei alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a téligumi nemcsak jelentősen csökkenti a féktávot, de az autó kicsúszását is nagyságrendekkel könnyebben akadályozza meg. Mivel a nyári gumik hamarabb elérik határukat, már jóval a fagyáspont feletti hőmérsékleteknél is nagyobb biztonságot nyújtanak a modern téli gumik. Legyen szó száraz vagy esős, havas útról, 7 Celsius fok alatt már érdemes téli gumira váltani. A szakemberek azt tanácsolják, hogy a téli gumikat semmiképpen ne kombináljuk nyári vagy négyévszakos gumikkal. Az autógumi tesztek egyértelműen igazolták, hogy a kocsi hátulján lévő tapadási tényező különbsége miatt kanyarban az autó egyszerűen kisodródik. Amennyiben tehát téli gumit vásárolunk, mindenképpen cseréljük le ne csak egy-egy tengelyen, hanem mind a négy keréken.

A téligumik mellett a vezetési technika a legfontosabb!

A téli gumik által garantált jó féktávolság, illetve a nagyságrendekkel jobb tapadás mellett a téli havas és jeges utakon a gyakorlat által kialakult vezetési technikánkkal is tudjuk növelni biztonságunkat. Kétségtelen ugyanis, hogy a legkiválóbb téligumi sem jelent száz százalékos garanciát a balesetmentes közlekedésre. A helyszínelők szerint a balesetek egy jelentős része be sem következne a téli utakon akkor, ha a gépjárművezető jó döntéseket hozott volna. Csúszós utakon a legtöbb baleset a kerekek leblokkolásából, a hirtelen padlófékezésből, nem egy esetben pedig az ABS blokkolásgátló hiánya miatt következik be. A fékpedál folyamatos és óvatos fel-le nyomkodásával elkerülhető a blokkolás és ezáltal a személygépkocsi kisodródása. Utóbbi elkerülése életet is menthet, figyeljünk tehát oda rá!

Kisebb sebesség, nagyobb reakcióidő!

A legtöbb baleset – évszaktól függetlenül! – a közlekedési szabályokban is rögzített maximális sebesség nem betartása miatt következik be. A téli csúszós utakon viszont nem feltétlenül érdemes elérnünk a megengedett maximális sebességet. Ilyen körülmények között vezessünk inkább lassabban. A szakemberek szerint havas és síkos úton egy 40 km/óra sebesség helyett 50 km/óra sebességgel haladó autó féktávolsága három autóhossznyival is képes növekedni! Kanyarban semmi esetre se fékezzünk, mert nagyban növeljük a kicsúszás kockázatát. A sebesség csökkentését vagy motorfékkel érjük el, vagy az egyenes útszakaszokon fékezzünk. Ellenkező esetben az autó könnyen instabillá válhat. Legyünk tehát ilyen szempontból is óvatosak!

Ha kell, gyakoroljunk!

A tudatos autóvezető igyekszik minden eshetőségre felkészülni. Ne szégyelljük az olyan vezetői tanfolyamok igénybevételét, ahol szimulált környezetben van lehetőségünk a legszélsőségesebb útviszonyokra is felkészülni. A téli útszakaszokra készülve nem kevés autótulajdonos próbálja ki gépkocsiját elhagyott, üres parkolókban. Ilyen körülmények között tesztelhetjük saját korlátjainkat, az autó valamint a téligumi tulajdonságait is. 
 

Ezt már olvasta?

Címkék: téli autózás
Cookies