Back to top

Így hat a gyermekek fejlődésére a játék!

Publikálva: 2017, november 22 - 11:40
Ahogy nőnek a gyerekek, mindig az életkoruknak megfelelő játékokra van szükségük a fejlődésük érdekében. Pár hetes korukban már képesek a babák színes csörgőkkel játszadozni, kis idő elteltével azonban ez már unalmas lesz számukra és valami bonyolultabb változatosabb játékra lesz szükségük.

Például egy óvódás korú gyermek számára a játék leginkább már a valóságból és a gyermek élményeiből, tapasztalataiból táplálkozik. Hiszen a gyerekek játék során tanulnak és tapasztalják meg a felnőttek világát. 1-2 éves korukban elkezdik játékként utánozni az anyukájukat napközben. Segítenek bepakolni a mosógépbe, illetve próbálkoznak a porszívó használatával is. Ezek olyan utánzások, melyek során a gyerek nagyon sokat fejlődik és olyan tudásokat szerez, melyre később még szüksége lesz.

Miért fontos a játék?

A gyerekek számára a játék az egyik legfontosabb tevékenység életükben. Hogy miért? Hatással van értelmi szintjükre, értelmi képességeik fejlődésére, szociális képességet és kreativitást szereznek vele. A játék tökéletesen gazdagítja a kisgyermek érzelmi világát is. Az egyik leghasznosabb dolog, hogy korának megfelelő játékokat játsszunk vele, az pedig különösen jót tesz gyermekünk számára, hogy ha hasonló korú gyermekkel együtt tud játszani. Játék során a gyermek olyan készséget és kompetenciát sajátít el, melyekre később, a kisiskolás éveiben még szüksége lesz.

Játszás során sok olyan helyzettel találják szembe magukat, amit valamilyen szinten saját maguknak kell megoldaniuk. Különösen a készségfejlesztő játékok azok melynek segítségével a gyerek rákényszerül ara, hogy mérlegeljen, majd a lehetséges akadályokat leküzdje és kitalálja a megoldást. Ez pedig mind hozzájárul a gyermek problémamegoldó gondolkodásának kialakulásához.

Mik fejlődnek játék során?

Egy óvódás gyermek a közös játék által igazi csapatjátékossá fog válni, hiszen ilyen helyzetben fejlődik a gyerekek kapcsolatteremtő képessége is. Ebben a korosztályban a gyerekek már képesek egymással játszani. Ilyenkor már egyre nagyobb hangsúlyt kap a gyerekek közti kommunikáció és annak fejlődése, kifinomultsága. A közös játék segíti, hogy a kisgyermek megtapasztalja azt, hogy kell meghallgatni mások véleményét és képes lesz önálló, saját véleményt is alkotni az adott dologról. A változatos helyzetek megtanítják nekik az együttműködést és a megosztást, illetve ezáltal fejlődnek az érzelmekre épülő képességeik is, például a figyelmesség és a barátság is.

Ne ijedjünk meg akkor sem, ha gyermekünk csak kizárólag a klasszikus nemi szerepekhez köthető játékokkal szeret játszani. Ilyen lehet a fiúknál a fegyverek, pl. a bogártámadás, a lányoknál a klasszikus bab játékok. Ez nem jelenti azt, hogy gyermekünk agresszív, vagy éppen túl lányos lesz. Ezeknek a szerepeknek az átélése fontos a kiegyensúlyozott fejlődéshez.

A játék természetesen nagyon fontos mozgásfejlődési szempontból is, hiszen játék közben ismerik fel a kicsik saját testük lehetőségeit, majd később a korlátait. Játék közben a gyerekek teljesen új mozgásformákat képesek megfigyelni és leutánozni. Például a finom mozgások begyakorlásával fantasztikusan fejlődik a gyerekek kézügyessége. Ne felejtkezzünk meg azokról a játékokról sem, amiket a szabadban lehet játszani. Legyen az labdázás, bújócskázás, vagy hintázás. Az biztos, hogy a gyerekek imádnak a szabadnak lenni és a friss levegőn lévő játék javítja a koncentrációs képességet, mégis szabadságot ad a gyereknek. A kinti játékok segítenek abban is, hogy növelik a gyerekek állóképességét, ezzel egy időben levezetik a felesleges energiájukat.

(PR)

Ezt már olvasta?

Cookies