Back to top

Az iskola nyitva áll a szülők előtt

Publikálva: 2015, december 21 - 07:29
A városban működő Építészeti Szakközépiskola igazgatónőjével, Homoly Évával beszélgettünk.

A városban működő Építészeti Szakközépiskola igazgatónőjével, Homoly Évával a szakképzés iránti diákérdeklődésről beszélgettünk.

A tanintézményben jelenleg 165 diák tanul, természetesen korábban többen is voltak, de a gomba módra szaporodó iskolák mindenhol csökkentették a tanulók számát. „Napjainkban asztalos, kőműves, ács, festő, központifűtés-szerelő, virágkötészet szakokon működik hároméves képzés. Vannak négyéves szakmáink is, a műszaki líceum építészeti szaka és a kertdizájn. Az új szakokkal nehezen indulunk, de a kollégáink nagyon lelkesen foglalkoznak a diákokkal, még pluszban is dolgoznak és űgy tűnik, a tanulóknak is tetszik ez az irány.“

Kicsit engem is meglepett, de legnépszerűbb szak a fiúk között jelenleg a központifűtés-szerelési szakma, a kőműves és festő szakok a korábbiakhoz képest jócskán vesztettek népszerűségükből, úgy tűnik, a mai fiataloknak mások az elképzelései, mint egy generációval korábbi társaiknak. Az idei tanévben 65 elsős kezdett a szakközépiskolában és mint megtudom, bíznak abban, hogy jövőre is lesznek ennyien.

„Az elmúlt hetekben nyított napokat tartottunk, ismét úgy tűnik, a központifűtés lesz a legnépszerűbb a diákok között. A virágkötészet annak ellenére, hogy szép és kreativitást igénylő szakma elsősorban a lányoknak, kevés a jelentkező, pedig ezen a téren a környéken nincs is hasonló szak. A lányok pedig akár saját otthunukban is kamatoztatják a tudásukat. Ezen a szakon is van négyéves képzés, ahol érettségit is szerezhetnek a diákok, ahogy a többi szakon is van felépítményi képzés.“

Az igazgatónő közben elárulja, a fejpénzek miatt mindenhol várják a diákokat függetlenül a korábbi eredményeiktől, így a szülők inkább gimnáziumokba és divatosan hangzó képzésekre iratják a gyerekeiket. Ennek eredménye, hogy a gyengébb tanulmányi eredményű fiatal nem tud a jobbakkal együtt fejlődni, végül pedig ő és a szülő is elégedetlen lesz. Pedig egy más szakon akár a legjobbak közé is tartozhatna. „A hiányszakmákat Magyarországon támogatják, így ösztönözve, hogy ne legyen probléma a kőművesből, ácsból vagy bádogosból utánpótlást nevelni. Déli szomszédaiknál 10 ezer forintot meghaladó havi támogatást kapnak ezen diákok családjai.“

A duális képzés is egy lehetőség lehetne, de nálunk még ez is csak gyerekcipőben jár és az átgondolt támogatási forma nélkül valószínűleg nem lesz eredményes. Ennek fényében a dunaszerdahelyi iskolában is igyekeznek minden lehetőséget kihasználni, hogy megismertessék intézményüket és a képzéseiket.

„A szülők munkaidő alatt bármikor bejöhetnek, körbenézhetnek és meggyőződhetnek a tanításról, vagyis arról, mi vár a csemetéikre. Azt látjuk, ez segíti leginkább a döntésüket. Az építészeti szektor mindig lehetőségeket kínál az elhelyezkedésre, és azt gondolom, a nálunk tanuló ügyes fiatalnak tanulmányai végeztével nem lesz gondja az elhelyezkedés“ - zárta beszélgetésünket Homoly Éva.

 

Ezt már olvasta?

Cookies