Back to top

Áprilistól változtak a végrehajtási eljárás szabályai

Publikálva: 2017, április 3 - 17:22
Kiegyensúlyozottabb kapcsolatokat kíván biztosítani a bíróságok, a végrehajtók, a hitelezők és az adósok között az április elsejével módosult végrehajtási perrendtartás.

Ezzel egy időben érvénybe lépett az igazságügyi minisztérium rendelete, amely bevezeti a végrehajtók átalánydíjazását. Az új szabályozás átláthatóvá és kiszámíthatóvá kívánja tenni a végrehajtás költségeit a hitelező és az adós számára egyaránt.

Az új rendelet megszünteti a végrehajtók minimális tiszteletdíját – ettől elsősorban a végrehajtók hatékonyabb munkáját reméli a jogalkotó. A végrehajtó átalányköltségeit egy hónapra 60 euróban határozták meg. A legnagyobb változást az jelenti, hogy a végrehajtási perrendtartás egy végrehajtási bíróságot jelöl ki, melynek székhelye Besztercebányán lesz. Az igazságügyi tárca ezáltal tehermentesítni kívánja a többi bíróságot a végrehajtási ügyektől.

„Ez az intézkedés a bírók és bírósági alkalmazottak szakosodásához vezet majd, ami hatékonyabbá teszi és gyorsítani fogja a végrehajtási eljárást" – nyilatkozta Peter Bubla, az igazságügyi tárca szóvivője. Bubla szerint mostantól a végrehajtási eljárások igazságosabbak lesznek, amit segítheti a jogosult és a bírósági végrehajtó közötti kötelékek megszakítását, a végrehajtók nagyobb felelősségvállalását és az ügyek megyén belüli egyenlő elosztását az egyes végrehajtók között.

Az új feltételrendszernek megfelelő végrehajtókat véletlenszerűen fogják kiválasztani. A feltételek között például szerepelni fog az, hogy az előző eljárás során a jogosult megkapta-e a számára járó összeget, vagy az, hogy a végrehajtó megfelelő személyi, műszaki és anyagi háttérrel rendelkezik-e. A szabályok értelmében a végrehajtó jutalmazása nem lehet nagyobb, mint a behajtásra adott összeg nagysága.

Az új jogi norma lehetővé teszi, hogy az adósok – szociális okokra hivatkozva – kérelmezzék a végrehajtás elhalasztását. „Régebben elég gyakran megtörtént, hogy bizonyos kétes végrehatási ügyek egész nyugdíjkorhatárig elkísérték az adósokat" – magyarázta Bubla. Mostantól a végrehajtási bíróság leállíthatja a végrehajtást, amennyiben a természetes személy esetében 5 évig, a jogi személy esetében 2,5 évig a végrehajtó semmilyen összeget nem tudott behajtani.

Forrás: gazdasag.sk

Ezt már olvasta?

Címkék: gazdaság
Cookies